1

بالون معده: کاهش حجم معده، کاهش اشتها و وزن

یکی از شیوه‌های جدیدتر کاهش وزن، قراردهی بالون معده می‌باشد. در این شیوه، بالونی از جنس سیلیکون که معمولا با محلول آب‌نمک استریل (saline)، پر شده است، در معده قرار گرفته، باعث می‌شود حجم غذایی که فرد می‌تواند مصرف کند، محدود شده، نهایتا به کاهش وزن منجر می‌شود. همچنین با به‌کارگیری این شیوه، فرد زودتر احساس سیری می‌کند.

عمل بالون معده، زمانی مطرح می‌شود که فرد دچار چاقی یا اضافه وزن بوده و ورزش و تغییر رژیم غذایی، در کاهش وزن وی، موثر نبوده باشند.

مانند سایر شیوه‌های کاهش وزن، در عمل بالون معده نیز، از فرد خواسته می‌شود که به سبک زندگی سالم‌تر، متعهد بوده و توصیه‌های مربوط به سلامتی را، جدی بگیرد. فرد لازم است، تغییراتی دائمی در رژیم غذایی خود در نظر بگیرد و به طور منظم ورزش نماید تا عمل بالون معده، موفقیت بلند مدت را در پی داشته باشد.

بالون معده، چه زمانی انجام می‌شود؟


 قراردهی بالون معده در کاهش وزن فرد، موثر است. با کاهش وزن، خطر بروز مشکلات بالقوه‌ جدی در سلامت فرد که ناشی از اضافه وزن می‌باشند، نیز کمتر می‌شود؛ نظیر:

 • بیماری‌های قلبی و سکته
 • فشار خون بالا
 • وقفه تنفسی هنگام خواب (Sleep apnea)، توقف تنفس برای مدت کوتاهی در طول خواب
 • دیابت نوع 2

بالون معده و سایر عمل‌ها و جراحی‌های کاهش وزن، عموما تنها زمانی انجام می‌گیرند که فرد از روش‌های تغییر رژیم غذایی و ورزش کردن، نتیجه نگرفته باشد.

بالون معده، برای چه افرادی مناسب است؟


عمل بالون معده می‌تواند یک گزینه برای فرد باشد اگر:

 • شاخص توده بدنی فرد (BMI: Body Mass Index) بین 30 تا 40 باشد.
 • فرد تصمیم جدی دارد که با انجام تغییراتی، در جهت سبک زندگی سالم‌تر، گام برداشته، همچنین پیگیری‌های آتی پزشکی و نیز رفتار درمانی را به‌طور منظم در برنامه خود قرار دهد.
 • فرد، هیچ‌گونه جراحی قبلی در معده یا مری نداشته است.

برای برخی افراد که دچار اضافه وزن هستند، گزینه بالون معده، در نظر گرفته نمی‌شود. فرد ابتدا، در فرایند غربالگری (screening process) پیش از عمل، مورد بررسی قرار می‌گیرد تا پزشک مطمئن شود که انجام عمل، برای فرد، سودمند خواهد بود.

هزینه عمل قراردهی و بیرون آوردن بالون، معمولا تحت پوشش بیمه درمانی نمی‌باشد. با مراجعه به نمایند‌گی‌ بیمه درمانی خود، در مورد اینکه، هزینه بالون معده و عمل‌های مرتبط به آن، توسط بیمه، پوشش داده می‌شوند یا نه، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بالون معده، در چه شرایطی پیشنهاد نمی‌شود؟


اگر فرد، به برخی بیماری‌ها مبتلا باشد، نمی‌تواند گزینه بالون معده را در نظر بگیرد، شامل:

 • سابقه جراحی در دستگاه گوارشی
 • هر گونه بیماری التهابی در مجرای گوارشی
 • احتمال خونریزی در دستگاه گوارشی فوقانی یا دیگر اختلالات مادرزادی
 • فتق هیاتال (hiatal hernia)، در صورتی‌ که واردشدگی معده به قفسه سینه، بزرگ باشد و یا نابه‌هنجاری ساختاری در هنجره یا مری
 • هر مشکلی که مانع از انجام آندوسکوپی شود
 • عدم تمایل به شرکت در برنامه‌های تحت نظارت (supervised)، جهت اصلاح رفتار و رژیم غذایی
 • اعتیاد به الکل یا مواد مخدر
 • اختلالات روانی فعلی یا گذشته
 • لزوم مصرف منظم داروهای ضد انعقاد خون (anticoagulants)، آسپرین، داروهای ضدالتهاب، یا هر گونه ترکیباتی که باعث تحریک و التهاب مخاط معده هستند.

چه خطرهایی ممکن است بروز کنند؟


 بعد از قراردهی بالون معده، حدود یک سوم بیماران، به درد یا احساس تهوع دچار می‌شوند. با این وجود، این نشانه‌ها، تنها چند روز ادامه می‌یابند. همچنین با مصرف داروهای خوراکی، این نشانه‌ها قابل رفع هستند.

به ندرت پیش می‌آید، پس از قراردهی بالون و یا برداشتن آن، خطر جدی بروز کند. احتمال دارد باد بالون خالی شود. در این صورت، ممکن است بالون در دستگاه گوارش شروع به حرکت کند، که خطر انسداد مجرای گوارشی را به دنبال خواهد داشت. حتی شاید عمل اضافی دیگری (برای رفع گرفتگی)، ضروری باشد.

زخم در لایه مخاطی (ulcer) یا سوراخ‌شدگی (perforation) در معده، از خطرهای محتمل به‌شمار می‌روند که برای ترمیم آن‌ها، ممکن است به جراحی نیاز باشد.

چگونه آماده شوید؟


 پیش از آنکه عمل قراردهی بالون معده، روی فرد صورت بگیرد، تیم مراقبت درمان، دستورالعمل‌هایی را به بیمار ارایه می‌دهند تا برای عمل، آمادگی حاصل شود. گاهی نیز لازم است، فرد پیش از عمل، آزمایش‌ها و آزمون‌هایی را انجام دهد تا پزشک، دید جامع‌تر و دقیق‌تری، در مورد وضعیت وی داشته باشد.

در زمان منتهی به انجام عمل، در مورد خوردن و آشامیدن و نیز داروهای مصرفی، ممکن است محدودیت‌هایی وجود داشته باشد. همچنین در برخی موارد، برای فرد، برنامه فعالیت ورزشی در نظر گرفته می‌شود.

2

انجام عمل بالون معده، چگونه خواهد بود؟


 عمل بالون معده، در واحد آندوسکوپی، به‌صورت عمل سرپایی انجام می‌پذیرد. ابتدا فرد، تحت تاثیر داروی آرام‌بخش قرار می‌گیرد.

بالون معده به‌صورت بدون باد به لوله نازکی (کاتتر یا سوند)، متصل می‌شود. سپس پزشک، لوله را از طریق حلق، به سمت معده، عبور می‌دهد. در مرحله بعد، آندوسکوپ (لوله‌ای انعطاف‌پذیر مجهز به دوربین) از حلق عبور کرده، به معده می‌‌رسد. دوربین کوچک آندوسکوپ، به پزشک امکان می‌دهد که بالون را حین عمل، مشاهده نماید. سپس پزشک با محلول آب‌نمک استریل (saline)، بالون را باد می‌کند. انجام عمل، حدود نیم‌ساعت طول می‌کشد و معمولا فرد قادر است چند ساعت پس از عمل، به منزل بازگردد.

پس از قرارگیری بالون معده


 مصرف مایعات به میزان کم، از حدود شش ساعت پس از انجام عمل، امکان‌پذیر خواهد بود. تا قبل از شروع هفته دوم، رژیم غذایی معمولا به‌صورت مایع بوده، پس از آن، غذاهای نرم نیز قابل استفاده می‌باشند. از حدود سه هفته پس از قراردهی بالون معده، احتمالا فرد می‌تواند مصرف غذا‌های معمول را از سر بگیرد.

بالون معده، بسته به نوع، معمولا شش‌ ماه در معده، باقی می‌ماند، پس از آن، از طریق آندوسکوپی، بیرون آورده می‌شود.

مزایا

 • بیمار زودتر احساس سیری می‌کند.
 • در مقایسه با سایر برنامه‌های رژیمی، فرد به طور متوسط، کاهش وزن بیشتری خواهد داشت.
 • گروهی متخصص، در دوره کاهش وزن، فرد را همراهی کرده و او را یاری می‌دهند.
 • به منظور تداوم کاهش وزن، فرد نکاتی را نیز آموزش می‌بیند.
 • مزایای رویکرد غیر دارویی و بی‌نیاز به جراحی جهت کاهش وزن، برای فرد قابل درک خواهد بود.

معایب

 • این عمل، تنها 6 ماه، ماندگاری خواهد داشت.
 • توصیه‌های محدود کننده، برای برخی بیماران قابل تحمل نیست.
 • بالا آوردن یا حالت تهوع، خصوصا در ابتدای دوره
 • برنامه ورزشی و رژیم غذایی سخت‌گیرانه
 • میزان پایین نسبت هزینه – اثربخشی (cost/effectiveness ratio)

نتایج


 بالون معده می‌تواند باعث شود که در فرد، احساس سیری زودتر از معمول به‌وجود بیاید، در نتیجه عموما، مقدار غذای مصرفی نیز کاهش خواهد یافت. شاید دلیل آن، این باشد که بالون، روند خالی شدن معده را آهسته‌تر می‌کند. دلیل احتمالی دیگر، تغییر در میزان هورمون‌هایی است که اشتها را کنترل می‌کنند.

همچنین میزان کاهش وزن به این بستگی خواهد داشت که فرد، چقدر می‌تواند عادات سبک زندگی خود را تغییر دهد.

در طی شش ماه بعد از قراردهی بالون معده، کاهش 10 تا 15 درصد وزن، معمول می‌باشد. در یک کارآزمایی بالینی تصادفی (randomized clinical trial)، 255 بیمار بزرگسال، با شاخص توده بدنی (BMI) بین 30 تا 40، مورد بررسی قرار گرفتند. در گروهی که تنها تحت رفتار درمانی قرار داشتند، فقط 14 درصد کاهش وزن اضافی دیده شد. در مقایسه، گروهی که به‌همراه رفتار درمانی، عمل بالون معده نیز، در مورد آن‌ها انجام گرفته بود، میزان کاهش وزن اضافی افراد، 29 درصد بود.

بیرون آوردن بالون معده


 بالون معده، مشابه با فرآیندی که در معده قرار می‌گیرد، می‌تواند بیرون آورده شود. بیمار می‌بایست مصرف غذاهای جامد را 24 ساعت و نیز مصرف مایعات را 12 ساعت پیش از عمل، کنار بگذارد. همچنین بیمار، تحت تاثیر داروی آرامبخش قرار می‌گیرد. پزشک ابتدا، بالون محتوی محلول آب‌نمک استریل را، تخلیه کرده، سپس بالون خالی شده را بیرون می‌آورد. انجام عمل، معمولا 20 تا 30 دقیقه زمان می‌برد و پس از آن، تا چند ساعت بیمار تحت نظر خواهد بود تا اطمینان حاصل شود که ترخیص وی امکانپذیر می‌باشد. فردی آشنا، می‌بایست همراه بیمار باشد تا وی را به منزل برساند.

سؤال خود را درمورد موضوع این مقاله میتوانید از طریق فرم زیر پرسیده و پاسخ بگیرید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme