Untitledrgrd-1

بیماری کهیر پوستی: درمان‌های پزشکی و خانگی

کهیرها تاول‌های برجسته‌ای هستند که می‌توانند در هر جایی از پوست ظاهر شوند و معمولاً با خارش همراه هستند. اصطلاح پزشکی که برای نامگذاری کهیرها به کار می‌رود، اورتیکاریا می‌باشد. کهیر ها معمولاً به رنگ قرمز یا همرنگ پوست هستند و اندازه آن‌ها از اندازه یک نخود تا یک بشقاب غذاخوری متفاوت است. در اطراف این لکه‌های خارش‌دار پوستی، یک هاله به رنگ مایل به قرمز وجود دارد. کهیر پوستی غالباً به خاطر آزاد شدن هیستامین‌ها در پوست ایجاد می‌شوند که موجب ورم موضعی، سوزش و خارش پوست می‌گردد. همچنین ممکن است کهیرها در نتیجه واکنش‌های آلرژیک یا به خاطر شرایط بسیار زیاد دیگری به وجود بیایند.

تاول‌ها یا لکه‌های انفرادی کهیر معمولاً بیشتر از یک روز باقی نمی‌ماند، اما ممکن است تاول‌های جدیدی ظاهر شود و این عارضه به‌طورکلی می‌تواند بسته به عامل ایجاد کننده آن، تا چند هفته ادامه داشته باشد. ممکن است تعداد زیادی از دانه‌‌های کهیر به همدیگر متصل شده و یک تاول خیلی بزرگ را تشکیل دهند. خاراندن، فشار دادن، گرم کردن و یا سرد کردن کهیرها می‌تواند به شدت باعث بدتر شدن آن شود.

اگرچه کهیر، خارش و ناراحتی زیادی ایجاد می‌کند اما معمولاً حالت خود – بازدارندگی دارد و به خودی خود برطرف خواهد شد. در موارد نادری ممکن است کهیرها نشانه‌ای از یک واکنش آلرژیک شدیدتر باشند که در این صورت، تغییرات مشابهی نیز در دهان، مجاری تنفسی و مجاری گوارشی فرد به وجود می‌آید. برای تشخیص علت به وجود آمدن کهیرها می‌توانید به پزشک خانوادگی خود مراجعه کنید، هر چند که تعیین علت دقیق آن معمولاً به سادگی امکانپذیر نیست.

علائم کهیر چیست؟


علائم کهیرها شامل خارش و ورم پوست می‌باشد که باعث ظهور تاول‌های برجسته‌ای به رنگ قرمز یا همرنگ پوست می‌شود. این تاول‌ها ممکن است به سرعت ظاهر و محو شوند و یا چند ساعت باقی بمانند و سپس برطرف شوند و یا برخی از اشکال آن به مدت چند هفته وجود داشته باشد. اندازه و تعداد این تاول‌ها می‌تواند به سرعت تغییر کند. کهیر ممکن است از نظر ظاهری هر شکلی داشته باشد، اما معمولاً مرزهای مشخصی در محل تاول آن دیده می‌شود. اگر یک کهیر را فشار بدهید، رنگ آن سفید (بیرنگ) می‌شود و وقتی آن را رها می‌کنید دوباره به رنگ مایل به قرمز در می‌آید.

کهیرها فقط بر روی پوست ظاهر می‌شوند و معمولاً ارتباطی با بیماری‌های مربوط به سایر اندام‌های بدن ندارند. در موارد بسیار نادر ممکن است کهیرها نشانه‌ای از یک واکنش آلرژیک شدید باشند که در این صورت باعث تغییرات مشابهی در دهان، مجاری تنفسی و مجاری گوارشی خواهد شد. مشکل در نفس کشیدن، ضعف یا ورم کردن صورت یا زبان، علائمی هستند که ممکن است نشان دهنده یک واکنش آلرژیک خطرناک باشند که می‌تواند جان بیمار را تهدید کند. بنابراین این گونه علائم باید به صورت فوری و اورژانسی مورد رسیدگی قرار گیرد.

علائم شایع کهیر

علائم کهیر ممکن است تنها چند دقیقه بعد از ظاهر شدن، برطرف شود و یا به مدت چند ساعت یا حتی چند روز باقی بماند. ممکن است شما این علائم را اغلب اوقات و یا به صورت گاه و بیگاه و به ندرت مشاهده کنید. علائم شایع کهیر عبارت است از:

 • احساس خارش
 • قرمزی
 • متورم شدن قسمت‌های دیگری از بدن مانند دست‌ها، پاها یا اطراف چشم‌ها
 • تاول‌هایی که حالت برجسته دارند و به رنگ قرمز یا همرنگ پوست هستند.

علائم خطرناکی که می‌تواند نشان دهنده یک عارضه مرگبار باشد

در برخی موارد، کهیر ممکن است علائمی از بیماری آنافیلاکسی باشد که یک عارضه بسیار خطرناک و مرگبار می‌باشد. اگر در خود یا کسی که همراه شما است، هر یک از علائم زیر را مشاهده کردید، فوراً با خدمات اورژانس (تلفن 115) تماس بگیرید:

 • مشکل در نفس کشیدن
 • ورم ناگهانی صورت، لب‌ها یا زبان
 • تنگی و گرفتگی سینه یا گلو
 • خس خس کردن (صدای سوت مانند در هنگام نفس کشیدن)

چه عاملی باعث به وجود آمدن کهیر می‌شود؟


کهیرها اغلب به دلیل یک واکنش آلرژی به وجود می‌آیند. واکنش آلرژی در بدن باعث آزاد شدن هیستامین‌ها می‌شود که رگ‌های خونی موجود در پوست را گشاد می‌کنند و میزان جریان خون به آن قسمت از پوست را افزایش می‌دهند. افزایش جریان خون باعث قرمزی و تورم پوست می‌شود که به شکل کهیر بر روی سطح پوست ظاهر می‌گردد. علاوه بر آن، هیستامین‌ها باعث ایجاد خارش می‌شوند که غالباً به عنوان یکی از علائم کهیر به شمار می‌رود.

عامل محرک اصلی که باعث واکنش پوست در هر فرد می‌شود را ممکن است نتوان به سادگی تعیین کرد. مواد حساسیت‌زای رایجی مانند مو و شوره بدن حیوانات خانگی، دانه گرده گیاهان، صدف‌های خوراکی و سایر غذاها، بعضی از داروها و یا گزیدگی حشرات می‌تواند باعث به وجود آمدن کهیر شود. پزشک شما ممکن است در برخی از موارد بتواند با استفاده از نتایج آزمایش خون یا تست آلرژی، عامل تحریک کننده‌ای که باعث به وجود آمدن کهیر شده است را شناسایی کند.

عوامل خطرزا برای پیدایش کهیر کدام است؟


کهیر عارضه بسیار شایعی است و در هر کسی می‌تواند بروز کند. بعضی از عوامل باعث افزایش خطر به وجود آمدن کهیر می‌شود. البته همه افرادی که در معرض این عوامل خطرزا قرار داشته باشند، دچار کهیر نمی‌شوند. عوامل خطرزا و مهم‌ترین عوامل تحریک کننده کهیرها عبارتند از:

 1. واکنش منفی نسبت به داروها (داروهای فشار خون، آنتی بیوتیک‌ها، آسپرین، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، مخدرها)
 2. واکنش منفی نسبت به رنگ‌های رادیوکنتراست (مواد حاجب)
 3. آلرژی‌ها
 4. بیماری‌های خود ایمنی مانند سل پوستی
 5. مواجهه با مواد شیمیایی
 6. عرق کردن بیش از حد
 7. مواجهه با سرمای شدید
 8. قرار گرفتن در معرض آفتاب

کهیر چگونه درمان می‌شود؟


اگرچه کهیر می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد، اما معمولاً نسبت به درمان به خوبی پاسخ می‌دهد. داروهای آنتی‌هیستامین می‌تواند عملکرد واسطه‌های شیمیایی در بدن که عامل به وجود آمدن کهیرها هستند را متوقف کند. بعضی از داروهای استروئیدی هم می‌توانند در کاهش کهیر مؤثر باشند. علاوه بر آن، شما می‌توانید با خودداری از تماس با آب داغ یا سرد و نپوشیدن لباس‌های تنگ و چسبان، شدت ناراحتی حاصل از کهیر را کاهش دهید.

اجتناب از عوامل حساسیت‌زا

 1. از نزدیک شدن به مواد حساسیت‌زا خودداری کنید.
 2. از خود در برابر دانه گرده و گیاهان محافظت کنید.

درمان‌های خانگی

 1. از کمپرس سرد بر روی تاول‌های کهیر استفاده کنید.
 2. يک حمام بلغور جو دوسر خانگي آماده کنيد (در وان حمام)
 3. از کمپرس با میوه آناناس استفاده کنید.
 4. بر روی کهیر، خمیر جوش شیرین بمالید.
 5. از سرکه بر روی تاول‌ها استفاده کنید.
 6. از گیاه گزنه استفاده کنید.
 7. روی کهیرها پماد کالامین بمالید.

درمان کوتاه مدت کهیر و علائم آن

برای درمان کوتاه مدت کهیرها از داروهای آنتی‌هیستامین استفاده می‌شود. آنتی‌هیستامین بازدارنده موادی است که باعث تورم و خارش پوست می‌شود و بنابراین می‌تواند برای کاهش ناراحتی ناشی از کهیرها بسیار مؤثر باشد. داروهای کورتیکواستروئید نیز می‌توانند برای کاهش التهاب و ناراحتی ناشی از کهیر مورد استفاده قرار گیرد. سایر درمان‌های کوتاه مدت عبارت است از:

 • آنتی‌هیستامین‌هایی مانند دیفن‌هیدرامین (بنادریل) که بازدارنده هیستامین‌های عامل ورم و خارش پوست می‌باشد. البته بعضی از داروهای آنتی‌هیستامین ممکن است باعث کسالت و خواب‌آلودگی شود، بنابراین بهتر است برای رفع کهیرهای کم تعداد از داروهای غیر خواب‌آور استفاده کنید.

درمان دراز مدت کهیر و علائم آن

کهیر خیلی به ندرت به صورت پُر تعداد یا دراز مدت می‌باشد. اما در صورتی که چنین شرایطی داشته باشد، برای درمان آن از آنتی‌هیستامین‌های قوی‌تر استفاده می‌شود. البته بعضی از داروهای آنتی‌هیستامین ممکن است باعث کسالت و خواب‌آلودگی شود، بنابراین بهتر است برای رفع کهیرهای کم تعداد از داروهای غیر خواب‌آور استفاده کنید.

اگر شما دچار کهیرهای پُر تعداد یا سرسخت شده باشید، ممکن است پزشک مراقب سلامت شما از یک آزمایش تشخیصی برای شناسایی عفونت‌ها یا بیماری‌های خود ایمنی که احتمالاً موجب تشکیل کهیر شده است، استفاده کند. درمان دراز مدت کهیرها شامل روش‌های زیر است:

 • مصرف آنتی‌هیستامین‌هایی از قبیل دیفن‌هیدرامین (بنادریل) که بازدارنده هیستامین‌های عامل ورم و خارش پوست می‌باشد.
 • تشخیص و درمان مناسب هر گونه بیماری و عوارض دیگری که می‌تواند علت کهیر زدن شود.

درمان اورژانسی کهیرهای شدید

در موارد نادری ممکن است کهیر باعث سخت شدن تنفس یا ورم کردن زبان شود. این علائم خیلی خطرناک هستند و می‌توانند نشان دهنده یک واکنش حساسیت سیستمیک با عنوان آنافیلاکسی باشند. روش‌هایی که برای درمان‌ اورژانسی این عوامل خطرناک استفاده می‌شود، عبارت است از:

 • مصرف کورتیکواستروئیدها
 • مصرف اپی‌نفرین

برای بهبود کهیرها چه کاری می‌توان انجام دهید؟


برای کاهش علائم کهیر، علاوه بر خودداری از قرار گرفتن در معرض موادی که باعث تحریک کهیر در شما می‌شود، می‌توانید به توصیه‌های زیر عمل کنید:

 • خودداری از قرار گرفتن در معرض سرمای شدید
 • اجتناب از نور شدید آفتاب
 • پوشیدن لباس‌های گشاد و غیر چسبان

عوارض احتمالی کهیر چیست؟


کهیر می‌تواند به عنوان علائمی از بیماری آنافیلاکسی که یک واکنش حساسیت مرگبار و در تمام سطح بدن می‌باشد، بروز کند. آنافیلاکسی می‌تواند با ورم صورت، زبان یا مجاری تنفسی همراه باشد که در این صورت ممکن است باعث سخت شدن یا غیر ممکن شدن تنفس در فرد مبتلا شود.

اگر سابقه ابتلاء به حساسیت‌های مختلف دارید، باید از مواد حساسیت‌زایی از قبیل دانه گرده گیاهان یا شوره پوست حیوانات خانگی اجتناب کنید. همچنین باید از هر گونه ماده حساسیت‌زایی که می‌دانید نسبت به آن حساسیت دارید، حتی اگر در گذشته باعث ایجاد علائم شدیدی در شما نشده باشد، اجتناب کنید. شما می‌توانید با رعایت دقیق برنامه درمانی که پزشک با همکاری خودتان به طور اختصاصی برای شما تهیه کرده است، خطر بروز عوارض شدید ناشی از کهیر را به حداقل برسانید. عوارض آنافیلاکسی عبارت است از:

 • نارسایی تنفسی و حبس شدن نفس
 • بیهوشی و کُما

سؤال خود را درمورد موضوع این مقاله میتوانید از طریق فرم زیر پرسیده و پاسخ بگیرید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme