big-pregnant-belly-20150908145436.jpg-q75,dx720y432u1r1gg,c--

ترک و خطوط بعد از حاملگی : درمان گیاهی و پزشکی

تصور کنید، درست مثل هر روز دیگر در دوران بارداری خود از خواب بیدارشده‌اید. در آینه نگاه می‌کنید و متوجه رگه‌های قرمز رنگ غیر معمول در شکم برآمده خود می‌شوید.احساس خطر نکنید، احتمالا دچار ترک حاملگی هستید. این یک پدیده رایج در دوران بارداری است.

ترک‌ حاملگی چیست؟


در دوران بارداری، بدن شما سریعتر از حالت معمول رشد می‌کند. متاسفانه در اکثر مادران باردار، پوست بدن قادر نیست خود را با این رشد انفجاری، انطباق دهد. بدن که به سرعت در حال گسترش است، فشار فوق العاده‌ای به پوست تحمیل می‌کند.

فشار ناشی ازرشد بدن، بر پوست تاثیر منفی می‌گذارد. عوامل هورمونی مرتبط با بارداری، تشکیل الیاف الاستیک و کلاژن در لایه‌های زیرین پوست را کاهش می‌دهد.

بدن در حال گسترش، به این الیاف الاستیک ضعیف آنقدر فشار وارد می‌سازد که موجب شکستن این الیاف و منجر به تر‌ک‌های پوست می‌گردد.

تر‌ک‌های پوست ناشی از بارداری، کاملا طبیعی هستند و اکثریت زنان آن را تجربه می‌کنند. طبق برآوردهای انجام شده، رقمی بین 75٪ و 90٪ از زنان از طریق بارداری دچار تر‌ک‌های پوست می‌گردند. ترک حاملگی به طور کلی در چند هفته آخر بارداری ظاهر می‌شود.

ترک بارداری اغلب برای مادران باردار امری غیره منتظره است، زیرا معمولا تصاویر این ترک‌ها در رسانه‌ها نشان داده نمی‌شود (مگر در یک آگهی بازرگانی برای فروش یک کرم برای درمان معجزه ‌آسای این ترک‌ها). تصاویر رفع این ترک‌های حاملگی که در تلویزیون می‌بینید، به احتمال بسیار زیاد به صورت دیجیتالی دستکاری شده و قطعا واقعی نیستند.

افراد در معرض ابتلا


مادرانی که طی بارداری دچار اضافه وزن زیادی می‌شوند و یا دوقلو (یا بیشتر) باردار هستند، بیشتر در معرض ابتلا به ترک‌ شکم دربارداری قرار دارند.

زنانی که در سنین پایین‌تر باردار می‌شوند ( به ویژه نوجوانان)، بیشتر در معرض ابتلا به تر‌ک‌ حاملگی هستند.

برخی از زنان قبل از باردار شدن دچار ترک‌هایی بر روی پوست خود می‌شوند. این زنان بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به ترک‌های حاملگی هستند.

برخی مادران باردار استعداد ژنتیکی برای ترک‌های حاملگی دارند. شما می‌توانید با بررسی اینکه مادر یا مادر بزرگتان ترک‌های حاملگی داشته‌اند، از این موضوع اطمینان یابید. اگر چنین است، شما نیز نیاز به درمان ترک شکم در بارداری دارید .( صرف نظر ازاینکه وزن بدن و سن شما چقدر است).

چگونه می‌توان ترک‌های روی پوست را تشخیص داد؟


ظهور نشانه‌های قابل رویت ترک‌های حاملگی در مادران باردار متفاوت است. چگونگی ظاهر شدن این ترک‌ها بر پوست شما، بستگی به رنگ پوست و میزان اضافه وزن شما در دوران بارداری دارد.

در دوران بارداری، ترک‌های ‌پوست به شکل خطوط صورتی، قرمز، یا قهوه ای مایل به قرمز ظاهر می‌شود. این خطوط در واقع عروق خونی هستند که از طریق پاره شدن لایه میانی پوست، نمایان می‌شوند.

این خطوط در نواحی داخلی سطح شکم و اطراف آن مانند پاها، ران و باسن، ظاهر خواهند شد. هرچند ممکن است در سایر قسمت‌های بدن نیز نمایان شوند.

روش‌های درمان


 درمان‌های پزشکی 

از کرم‌های حاوی ویتامین E، ویتامین C، پرولین، مس، پپتیدها و یا ATP برای درمان ترک شکم بعد از زایمان استفاده کنید. این مواد، همانند ترتینوئین، باعث تحریک تولید کلاژن جدید پوست می‌شوند. توجه داشته باشید که این محصولات به طور کامل قادر به از بین بردن ترک‌‌های پوست نیستند، بلکه به مرور زمان باعث کمرنگ شدن آنها می‌شوند.

از محصولات حاوی اسید گلیکولیک استفاده کنید: این اسید آلفا هیدروکسی، ازگیاه  نیشکر استخراج می‌شود. این ماده نیز می‌‌تواند تولید کلاژن در بدن شما را افزایش دهد. اگرچه معمولا” تونرها، مواد پاک کننده و مرطوب کننده حاوی اسید گلیکولیک را می‌توانید در فروشگاه‌ها پیدا کنید، اما پزشک متخصص ممکن است در صورت نیاز، دوز بالاتری را برای شما تجویز کند. همانطور که در مورد ترتینوئین نیز چنین است، برخی از شواهد علمی موجود نشان می‌دهد که حداقل میزان اسید گلیکولیک در محصولات زیبایی پوست، می‌تواند ظاهر ترک‌های پوست شما را بهبود بخشد. 

درمان با لیزر: یکی از روش های درمان پزشکی ترک های پوست بهره گیری از لیزر است. در این روش، تابش طول موج نور شدید موجب تحریک پوست و تولید کلاژن، الاستین، یا ملانین می‌گردد. پزشک شما ممکن است انواع مختلف درمان ترک پوست با لیزر را بر حسب ساختار و قدمت ترک‌های پوست و رنگ پوست شما توصیه کند.انجام روش درمان ترکهای بعد از زایمان با لیزر پالسی رنگی، بدون درد است و برای ترک‌های تازه و یا “فعال” استفاده می‌شود. انرژی لیزر سبب شکستن رگ‌های خونی زمینه‌ای پوست و تغییر رنگ قرمز یا بنفش ترک‌ها به رنگ سفید یا ناپدید شدن کامل آنها می‌شود.

میکرودرم ابریژن: پزشک با استفاده از ضربات یک ابزار دستی مخصوص، ذرات ریز کریستال‌ را بر روی پوست شما وارد می‌کند. این کریستال‌ها سطح پوست شما را ساییده و یا “جلا ” می‌بخشد. سپس بخش وکیوم دستگاه، ذرات کریستال و سلول‌های مرده پوست را مکیده و از پوست خارج می‌سازد. از بین بردن این لایه از پوست باعث رشد لایه جدید و انعطاف‌پذیرتر پوست می‌شود.

عمل جراحی زیبایی به عنوان آخرین راهکار: جراحی پلاستیک شکم ( تامی تاک)، ممکن است چین‌های پوست ناشی از ترک‌های پوست را برطرف سازد. با این حال به یاد داشته باشید که عمل جراحی زیبایی می‌تواند پرهزینه و نیز خطرناک باشد. قبل از اقدام به این جراحی، با تامل دقیق تصمیم بگیرید که آیا نگرانی شما در مورد ترک‌های پوست خود، ارزش چنین رویکرد تهاجمی را دارد.

درمان‌های خانگی 

استعمال آلوئه ورا: آلوئه ورا شاید موثر‌ترین درمان خانگی برای ترک‌‌ پوست باشد. این گیاه با خاصیت تسکین و درمان آن شناخته شده است. بسیاری از مردم برای درمان آفتاب سوختگی از آن استفاده می‌کنند. یک برگ از گیاه آلوئه ورا جدا کنید و سطح مقطع آن را به طور مستقیم بر پوست خود بمالید. بعد از چند دقیقه، پوست خود را با آب ولرم شستشو دهید. روش دیگر، استفاده از پمادهای ساختنی در منزل با استفاده از ژل آلوئه ورا می‌باشد.

استعمال سفیده تخم مرغ: اسیدهای آمینه و پروتئین موجود در سفیده تخم مرغ برای ترمیم پوست آسیب دیده بسیار موثر است. نتایج این درمان فقط در طی چند هفته نمایان می‌شود.

خیس کردن پوست با آب لیمو: اسید موجود در آب لیمو باعث کاهش لکه‌های پوست می‌گردد. یک برش لیمو را به‌ آرامی روی ترک‌های پوست خود بمالید. بگذارید که آب لیمو بر روی پوست شما تا 10 دقیقه بماند، سپس آن را با آب شستشو کنید.

 پیشگیری


هیچ راه تضمین شده و قطعی برای جلوگیری از ترک‌‌های پوست وجود ندارد. هر تبلیغی برای محصولی که قابلیت انجام این کار را دارد، صرفا به دنبال پول شماست. این محصولات بر لایه خارجی پوست اعمال می‌شوند، درحالی که  این لایه زیرین پوست است که دچار ترک‌ می‌شود.

علی‌رغم این محصولات، شما می‌توانید اقداماتی برای کاهش احتمال ظاهر شدن این ترک‌ها در دوران بارداری خود انجام دهید.

هوس‌های غذایی خود را کنترل کنید: شما در طول دوران بارداری خود به غذاهای غیر معمول تمایل دارید که ممکن است بخشی از رژیم غذایی روزمره شما نباشند. اما به منظور جلوگیری از هوس مواد غذایی ناسالم، باید کنترل بر خود را تمرین کنید. غذاهایی که به راحتی به چربی تبدیل می‌شوند، فشار بیشتری بر روی پوست شما تحمیل خواهند کرد.

پاداش یک رژیم غذایی سالم و متعادل، این است که نوزاد شما مواد مغذی حیاتی برای رشد سالم را دریافت می‌کند. اگر برای کاهش خطر ابتلا به ترک پوست، از سایر اقدامات مضر اجتناب می‌کنید، قطعا رژیم غذایی سالم یک از مواردی است که نیاز به پیگیری دائمی دارد.

آب بدن خود را حفظ کنید : اگرچه شما باید در هر صورت نوشیدن مایعات را ادامه دهید، با این حال، نوشیدن هشت تا ده لیوان آب در روز می‌تواند خطر ابتلا به ترک‌های پوستی را کاهش دهد. نوشیدن آب به دفع سموم کمک می‌کند و می‌تواند به بازگشت پوست به حالت اولیه خود بعد از فشار ناشی از کشش کمک کند.

اندام خود را متناسب نگه دارید : هرچند شما در دوران بارداری قادر به تمرینات ورزشی منظم نخواهید بود، اما هنوز هم مهم است که تناسب اندام خود را در دوران بارداری حفظ کنید. پایین نگه داشتن میزان چربی بدن ممکن است احتمال بروز تر‌کهای حاملگی را کاهش دهد.

استعمال روغن نارگیل : بسیاری از مادران، تر‌ک‌های حاملگی خود را از طریق استفاده از روغن نارگیل، با موفقیت درمان کرده‌اند. این مادران روغن نارگیل را در هر بخش از بدن که در معرض ابتلا به تر‌ک‌های پوست است، به صورت روزانه استفاده کرده‌اند. شروع این درمان باید از ابتدای دوران بارداری باشد.

روغن نارگیل دارای خواص بسیاری است. این روغن یک مرطوب کننده عالی برای پوست است. فقط مطمئن شوید که روغن نارگیل شما ارگانیک و طبیعی است. از استعمال روغن نارگیل که با مواد معطر و سایر مواد شیمیایی مخلوط شده است، اجتناب کنید. زیرا این مواد افزودنی می‌تواند اثربخشی کلی روغن نارگیل را کاهش

سؤال خود را درمورد موضوع این مقاله میتوانید از طریق فرم زیر پرسیده و پاسخ بگیرید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme