794

درمان‌های خانگی و پزشکی لکه‌های ماه گرفتگی( خورشیدگرفتگی)

نشانه‌های مادرزادی (لکه ماه گرفتگی) یا (لکه‌های خورشیدگرفتگی) اغلب به لکه‌های قابل مشاهده‌ای اطلاق می‌شود که برای هر شخصی منحصربه‌فرد بوده و به راحتی برطرف نمی‌شوند. نشانه‌های مادرزادی یا ماه گرفتگی روی بدن به میزان زیادی در اندازه، شکل و رنگ متفاوت هستند. برخی از این نشانه‌ها کوچک هستند و به راحتی توسط آرایش یا لباس پنهان می‌شوند. اما برخی دیگر بزرگ بوده و جلب نظر می‌کنند به‌طوری‌که در زیبایی و شکل ظاهری افراد اثر قابل توجهی می‌گذارند. حتی ممکن است برخی از نشانه‌های مادرزادی، سلامت افراد را نیز به خطر بیاندازند مانند برخی از سرطان‌ها. به این دلایل ممکن است، افراد بخواهند این علائم را از پوست خود برطرف نمایند.

انواع رایج نشانه‌های مادرزادی

تجمع رنگ‌دانه‌ها

 این نوع ماه گرفتگی روی بدن زمانی رخ می‌دهد که رنگ‌دانه پوست بیش‌ازحد در یک نقطه خاص از بدن تجمع می‌یابند که معمولاً به صورت خال یا لکه‌های قهوه‌ای ظاهر می‌شوند. در بسیاری از موارد، این لکه‌ها پس از 8 سالگی محو می‌شوند.

 لکه‌های ماکولار یا رنگی

 نام دیگر این لکه‌ها، “لکه‌های سالمون” است. معمولاً این نوع ماه‌گرفتگی به صورت لکه‌های صورتی و تخت ظاهر می‌شود. اغلب لکه‌های ماکولار در اطراف گردن و پلک‌ها دیده می‌شوند. به‌مرورزمان در برخی از کودکان این علائم محو می‌شود، اما در برخی دیگر پایدار باقی می‌ماند.

ناهنجاری‌های عروقی

 آن‌ها در هرجایی از بدن می‌توانند بروز کنند. معمولاً ناهنجاری‌های عروقی برطرف نمی‌شوند و ممکن است در صورت و مناطق دیگر، بسیار جلب توجه کنند.

درمان

درمان‌های خانگی

اغلب درمان لکه خورشید گرفتگی خانگی و طبیعی تأثیرشان به اثبات رسیده است. آن‌ها روش‌های مطمئنی هستند که نسل به نسل انتقال یافته‌اند. بااین‌حال نتیجه آن‌ها کند است و ممکن است به‌جای از بین بردن کامل لکه‌ها، فقط آن‌ها را کاهش دهند. به‌هرحال ثابت شده درمان ماه گرفتگی و داروهای خانگی، برای لکه‌های کوچک و کم رنگ مفید هستند.

روغن زیتون

روغن زیتون می‌تواند رطوبت طبیعی پوست را بهبود بخشیده و به ترمیم سلول‌های پوست کمک کند. روغن زیتون می‌تواند رنگ لکه‌های مادرزادی را کاهش دهد. یک تکه پنبه را به روغن زیتون مرغوب آغشته کنید و آن را با حرکت‌های دایره‌ای به مدت 5 دقیقه بر سطح مورد نظر ماساژ دهید. پس از مدتی ناحیه را با آب گرم شست‌وشو دهید. این عمل را برای چند ماه، چهار بار در روز تکرار نمایید.

آب لیمو

آب لیموترش یک سفید کننده طبیعی است و می‌تواند رنگ دانه‌های مادرزادی را روشن‌تر کند.  یک تکه پنبه را به آب لیموترش آغشته کرده و با استفاده از حرکات دایره‌ای به مدت 5 دقیقه، ناحیه مورد نظر را ماساژ دهید. سپس اجازه دهید، پوست خشک شود. بعد از مدتی با آب گرم بشویید. برای دریافت نتایج مورد نظر، درمان را یک یا دو ماه، سه بار در روز تکرار کنید.

آب گوجه فرنگی

گوجه‌فرنگی نیز پوست را سفید می‌کند و می‌تواند سلول‌های پوست را لایه برداری نماید. این کار به برطرف شدن نقاط رنگی کمک می‌کند. تعدادی گوجه فرنگی را به مدت 30 ثانیه در مایکروفر قرار دهید. یک تکه پنبه را به آب گوجه فرنگی آغشته کرده و با استفاده از حرکات دایره‌ای به مدت 5 دقیقه، ناحیه مورد نظر را ماساژ دهید. پس از آن ناحیه را با سشوار خشک کنید. بعد از مدتی ناحیه را با آب سرد بشویید. این درمان را سه یا دو بار در روز به مدت یک ماه تکرار کنید.

ویتامین‌ها و مواد معدنی

سلنیوم و ویتامین E مکمل‌هایی هستند که تولید سلول‌های جدید پوست را تحریک می‌کنند، بااین‌حال، مصرف زیاد آن‌ها می‌تواند سمی باشد. قبل از مصرف مکمل‌ها با دکتر خود مشورت کنید. سبزیجات و میوه‌های تازه باید جزء اصلی رژیم غذایی روزانه شما باشند.

درمان‌های زیبایی

ممکن است والدین برای برطرف کردن لکه ماه‌گرفتگی عمل‌های زیبایی را در نظر بگیرند. در طول سال‌های اخیر، روش‌های درمان مؤثرتر و امن‌تر شده‌اند.

درمان با لیزر

روشی غیرتهاجمی است و به بستری شدن نیاز ندارد. با کمی استراحت دوره بهبودی طی می‌شود. لیزر درمانی جای زخم ایجاد نمی‌کند، و برای حذف خال‌های مادرزادی بسیار محبوب گشته است. اپراتور پرتوهای نور را به منطقه هدف می‌تاباند، سلول‌های رنگی به‌شدت گرم شده و در نهایت متلاشی می‌شوند. از این روش برای درمان مؤثر خال‌ها نیز استفاده می‌شود. تخریب سلول‌ها باعث آغاز طبیعی فرایند درمان می‌شود. سلول‌های طبیعی جدید جایگزین سلول‌های رنگی متلاشی شده می‌شوند. بسته به نوع، شکل و اندازه لکه‌های مادرزادی، درمان می‌تواند در هر نقطه‌ای از بدن، بین پنج دقیقه تا سه ساعت طول بکشد. در موارد خفیف، دوره بهبودی تنها چند ساعت پس از درمان به پایان می‌رسد؛ بااین‌حال در موارد شدیدتر ممکن است تا چند روز طول بکشد. دو هفته پس از درمان، لکه‌های مادرزادی تیره‌تر شده، اما در نهایت از بین می‌روند.

در برخی افراد، لکه‌ها عمیق‌‌تراست، در نتیجه پس از درمان با لیزر ممکن است در ناحیه کبودی و حساسیت ایجاد شود که به طور معمول پس از یک هفته ناپدید می‌شود. زمانی که ناحیه مورد نظر تحت لیزر قرار می‌گیرد، احساس سوزش خفیف یا سوزن سوزن شدن طبیعی است. درمان لکه‌های عمیق مادرزادی می‌تواند باعث زخم و خونریزی گردد، اما در نهایت زخم بهبود می‌یابد. عارضه نادر دیگر درمان با لیزر، زخم، عفونت و درد طولانی است. اگر علائم بیش از سه روز باقی بمانند باید به پزشک خود مراجعه نمایید.

کورتیکواستروئیدها

اگر به صورت خوراکی مصرف شوند، می‌توانند به کاهش حجم لکه‌های مادرزادی کمک نمایند. عوارض جانبی احتمالی عبارت‌اند از: گرد شدن صورت و افزایش وزن. فرم تزریقی آن نیز موجود است. کورتیکواستروئیدها می‌توانند به رگ‌های خونی زیر لکه‌ها نفوذ کرده و حجم ناحیه تغییر رنگ داده را کاهش دهند. نتیجه مطلوب پس از دو یا چهار هفته به دست می‌آید.

اینترفرون آلفا – 12

تنها زمانی استفاده می‌شوند که کورتیکواستروئیدها قادر به برطرف کردن لکه‌ها به طور مؤثر نباشند. عوارض جانبی احتمالی عبارت‌اند از: مشکلات کبدی، نوتروپنی (کاهش نوتروفیل های خون)، تحریک‌پذیری و تب. نتیجه مطلوب بین سه تا شش ماه به دست می‌آید.

پلینگ یا لایه برداری

لایه برداری منظم ناحیه می‌تواند سلول‌های مرده پوست را برداشته و تولید سلول‌های طبیعی و سالم پوست را تحریک نماید. درنتیجه لکه‌های مادرزادی روشن‌تر خواهند شد. بااین‌حال، اثربخشی این روش به عمق لکه‌ها بستگی دارد.

عمل جراحی

این روش اغلب برای درمان همانژیوم (نوعی برآمدگی خوش‌خیم که از  جدار عروق خونی (اندوتلیوم) منشأ می‌گیرد) استفاده می‌شود. احتمال عود مجدد بین 10 تا 25 درصد است. پس از عمل، ناحیه تحت درمان، پانسمان خواهد شد. بیمار باید از انجام فعالیت‌های سنگین دوری کند تا از ظهور هماتوم (تجمع خون و خونریزی) بعد از عمل جلوگیری به عمل آید. ممکن است در موارد نادر، در حین جراحی خودبه‌خود خونریزی رخ دهد. اگر عمل جراحی ناقص انجام شده باشد، اغلب همانژیوم مجدداً عود می‌کند.

سؤال خود را درمورد موضوع این مقاله میتوانید از طریق فرم زیر پرسیده و پاسخ بگیرید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme