1

درمان (از بین بردن و رفع) خط خنده و لبخند

خط خنده، چروک‌های پرانتزی شکلی است که همگام با افزایش سن در یکی از دو طرف دهان ایجاد می‌شود و در دو دنیای پزشکی از آن با اصطلاح خط نازولبیال یاد می‌شود. اگرچه این خطوط بهای اندکی برای یک عمر شادی و خنده به لب داشتن هستند، اما گاهی زیبایی چهره را خدشه‌دار می‌کنند. پرسشی که مطرح می‌شود این است که آیا افزایش سن تنها عامل ایجاد شدن این خطوط آزاردهنده است یا عامل‌های دیگری نیز مؤثر است؟ مهم‌تر این‌که آیا راهی برای از بین بردن خط لبخند وجود دارد یا خیر؟ در ادامه روش های درمان خط خنده ازجمله تزریق چربی در صورت، تزریق ژل، بوتاکس و … توضیح داده شده است.

علتها و دلایل ایجاد شدن خط خنده


نحوه شکل‌گیری خط لبخند تا حد زیادی شبیه به ایجاد شدن دیگر خطوط و چروک‌ پوست است. خط‌های بین ابرو و روی پیشانی، خط اخم و موارد مشابه بهایی است که برای انقباض‌های مکرر عضلات در گذر سالیان می‌پردازیم. عضله‌های زیرین کنترل‌کننده‌ی حالت‌های صورت پوست را به سمت الگوی چین‌خوردگی مکرر حرکت می‌دهد و به‌این‌ترتیب به آهستگی با هر اخم، با هر نگاه از گوشه چشم، با هر چهره درهم کشیدن و لب ورچیدن، با هر خنده و ابرو بالا بردن چین‌هایی بر روی چهره نقش می‌بندد.

به‌علاوه فرایند پیری پوست نیز هر چه بیشتر ما را در برابر این خطوط ظریف آسیب‌پذیر می‌سازد. خاصیت ارتجاعی و حجم بافت پوست به موازات بالا رفتن سن کاهش می‌یابد و اتصال آن به عضله نیز به‌تدریج ضعیف و ضعیف‌تر می‌شود. برآیند این تغییرات افتادگی پوست صورت و به‌ویژه لاغر شدن گونه‌ها در اثر جاذبه زمین است. پوست هر چه پیرتر شود، سخت‌تر می‌تواند آسیب‌دیدگی را ترمیم کند و به حالت طبیعی برگردد، درنتیجه خطوط دور لبتبدیل به نقش ماندگاری بر روی صورت می‌شود.

اگر لبخند بزرگی دارید یا خنده از روی لبتان دور نمی‌شود، شکل‌گیری خط خنده به‌احتمال‌زیاد اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. البته عامل‌های دیگری نیز باعث ایجاد خط خنده می‌شود که می‌توان با دوری از آن‌ها تا حد امکان احتمال بروز خط خنده را به حداقل رساند.

درمان خط خنده


خط‌های اطراف دهان ناخوشایند هستند و دهان یکی از بدترین مکان‌های ایجاد شدن چروک است که باعث پیر به نظر رسیدن می‌شود. تأثیر خط‌های عمیق اطراف دهان بر مسن به نظر رسیدن بانوان بسیار بیشتر از چروک دور چشم یا خط‌های روی پیشانی است. در ادامه تعدادی از روش های درمان خط خنده آورده شده است:

ژل

اگر خط خنده بر روی صورتتان ایجاد شده است، تزریق ژل خط خنده مانند ژوویدرم، رستیلان، بلوترو بر پایه هیالورنیک اسید و یا تزریق چربی از بهترین روش‌های از بین بردن و درمان خط لبخند است، گاهی از رادیس بر پایه کلسیم هیدروکسیل آپاتیت نیز استفاده می‌شود. در روش تزریق چربی به صورت، از چربی‌های بدن خود بیمار برای درمان خط لبخند  استفاده می‌شود. این کار موجب می‌شود که خطر واکنش نشان دادن بدن به ماده‌ی تزریق شده، وجود نداشته باشد. معمولا اغلب بیماران در بدن خود، چربی مورد نیاز برای استخراج به منظور انجام تزریق چربی را دارند. تزریق چربی با در نظر گرفتن هزینه تزریق چربی درد و ناراحتی بسیار کم و ناچیزی دارد و در آینده، امکان تکرار این عمل برای بیمار نیز وجود دارد. هزینه تزریق ژل با توجه به میزان تزریق و محل تزریق برای هر شخص متفاوت است .

پزشک به منظور رفع چروک های صورت ، ژل مناسب را با توجه به‌شدت و عمق خطوط و چروک‌ها، اهداف و حساسیت‌های احتمالی بیمار انتخاب می‌کند. این ژل‌ها طی عملی با تهاجم حداقل، مشابه بوتاکس خط اخم ، تزریق می‌شوند. لازم به ذکر است که بوتاکس تنها برای یک‌سوم بالایی صورت و نه خطوط خنده مورداستفاده قرار می‌گیرد. ماندگاری نتایج حاصل از تزریق ژل‌های هیالورنیک اسید و رادیس به ترتیب بیش از 12 و 18 ماه است. هر یک از این ژل‌ها یا تزریق چربی علی‌رغم تفاوت اندکشان با یکدیگر برای از بین بردن موقت خطوط خنده بسیار کارآمد هستند.

کرم ضدچروک

ساده‌ترین و کم تهاجم‌ترین روش مقابله با چروک‌های اطراف لب استفاده از کرم ضدچروک است. دسترسی به این نوع کرم بسیار آسان است و می‌توان آن را از داروخانه‌های محلی گرفته تا فروشگاه‌های بزرگ خریداری کرد. این کرم‌ها در قیمت‌های گوناگون چند هزار تومانی تا چند میلیونی عرضه می‌شوند. برخی بانوان به مؤثر بودن کرم‌های ضد چروک ضد پیری ایمان دارند، حال‌آنکه عده‌ای دیگر ترجیح می‌دهند رویکرد قوی‌تری را برای خلاصی از خطوط اطراف دهان امتحان کنند.

تزریق

درمان‌های تزریقی مانند تزریق بوتاکس و رستیلان رویکرد دیگری برای رفع خط خنده به شمار می‌روند که هزینه‌شان نسبت به کرم‌ها اندکی بالاتر است و عمل تزریق نیز با قدری درد به عنوان عوارض تزریق بوتاکس همراه است. نحوه تزریق بوتاکس به چندین ساعت زمان یا چندین روز برای بهبودی نیازی ندارد. بااین‌حال نباید تأثیرگذاری سریع آن‌ها به نسبت را فراموش کرد، نتیجه تزریق ژل و پرکننده و تزریق چربی در صورت بلافاصله پس از عمل نمایان می‌شود، حال‌آنکه از کرم ضد چروک باید ماه‌ها استفاده شود تا نتیجه مشابهی به دست آید. از این گذشته بسیاری بر این باورند که تزریق ژل به صورت روشی بسیار کارآمدتر برای از بین بردن خط خنده  است.

جراحی زیبایی

جراحی زیبایی روش دیگری برای کاهش چروک‌های عمیق اطراف دهان و رفع خط لبخند  به شمار می‌رود که تهاجمی‌ترین و پرهزینه‌ترین روش و درعین‌حال موفقیت‌آمیزترین است. لیفت کلی یا جزئی صورت علاوه بر کاهش چروک اطراف دهان، چروک دیگر بخش‌های صورت را نیز از بین می‌برد. اگرچه جراحی زیبایی کارآمدترین روش است، اما جز هزینه بالا عوارضی نظیر عفونت و طولانی بودن دوره بهبود نیز دارد که قابل‌چشم‌پوشی نیست. بهترین روش درمان چروک اطراف دهان پیشگیری از ایجاد شدن آن‌ها است. این پیشگیری با ترک دخانیات و استفاده هرروزه از ضدآفتاب امکان‌پذیر می‌شود.

روش‌های طبیعی درمان خط خنده

روش‌های طبیعی بسیاری برای ازبین بردن خط خنده اطراف دهان وجود دارد که در ادامه به شماری از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • انجام تمرین‌های یوگای صورت
  • نور خورشید و گرمای شدید باعث از دست رفتن آب بدن و خشک شدن پوست و درنتیجه وضوح بیشتر خط لبخند می‌شود. یکی از بهترین روش‌های طبیعی پیشگیری و از بین بردن خط لبخند و چین‌های عمیق کمتر قرار گرفتن در معرض نور خورشید است.
  • برای پیشگیری از شکل‌گیری خط خنده و از بین بردن خط لبخند و افتادگی پوست اطراف دهان این ناحیه باید پوست را همواره مرطوب نگه داشت. به‌علاوه مرطوب نگه‌داشتن آب کافی به پوست می‌رساند و خط خنده را کاهش می‌دهد.
  • خوردن مقدار زیادی از مواد غذایی سرشار از آنتی‌اکسیدان مانند توت، بروکلی و هویج برای قوی نگه‌داشتن کلاژن و الاستین زیر سطح پوست و کاهش خط خنده و چروک دور لب و دهان مفید است.
  • خربزه درختی (پاپایا) به محو کردن خطوط خنده از روی صورت کمک می‌کند. آرد جو دوسر و پوره پاپایا را به نسبت یک به دو مخلوط کنید و برای کمتر شدن خط خنده روی صورت بمالید.
  • تمرین‌های یوگای صورت برای از بین بردن خط خنده مفید است. اگرچه انجام مستمر و صحیح این تمرین‌ها ظاهر صورت را تغییر می‌دهد، اما نباید تمرین‌ها دیگر را فراموش کرد، برای مثال حالت متعجب به چهره بدهید، 10 تا 20 ثانیه در این حالت بمانید و سپس حالت کاملاً متفاوت دیگری، مانند باز کردن کامل دهان را امتحان کنید. یوگای صورت یا تمرین حالت‌های مختلف تأثیر معجزه‌آسایی بر جوان‌سازی چهره دارد، پس آن‌ها را دست‌کم نگیرید و از همین حالا تمرین را شروع کنید.
  • استفاده از ژل آلوورا دیگر روش طبیعی درمان خط خنده است. یک قاشق چای‌خوری از این ژل را روی صورت بمالید و بگذارید کاملاً خشک شود. مالیک اسید موجود در این ژل به از بین بردن خط خنده کمک می‌کند.

2

پیشگیری از شکل‌گیری خط خنده


استفاده از ضد آفتاب

خورشید یکی از منشأهای قدرتمند آسیب دیدن پوست است. اشعه‌های ماورابنفش سنتزی و طبیعی به نحو نامطلوبی فرایندهای زیست‌شیمیایی حیاتی درون‌پوستی را تحت تأثیر قرار می‌دهند. در درجه اول نور خورشید شدید در درازمدت باعث تجزیه و تلاشی کلاژن یعنی فیبرهای پروتئینی می‌شود که بافت پوست را تشکیل می‌دهند. پی‌آمد آسیب‌دیدگی کلاژن شل شدن پوست و از بین رفتن خاصیت ارتجاعی آن است. این بافت متلاشی‌شده در برابر چین‌وچروک آسیب‌پذیرتر است و توانایی ترمیم ندارد.

ضمناً نور خورشید رادیکال‌های آزاد را داخل پوست تولید می‌کند. رادیکال‌های آزاد مولکول‌هایی هستند که با از دست دادن الکترون ناپایدار می‌شوند. هنگامی‌که این اتفاق رخ می‌دهد، آن مولکول الکترونی را از مولکول دیگری می‌گیرد تا مجدداً پایدار شود؛ اما این رادیکال آزاد جدید نیز باید الکترون را از مولکول سومی بگیرد و به همین ترتیب این زنجیره ادامه می‌یابد. این الگوی مخرب به سلول‌های پوست آسیب می‌زند.

اگر می‌خواهید خط خنده ایجاد نشود، سیگار نکشید.

مواد شیمایی موجود در سیگار به کلاژن و الاستین آسیب می‌زند، همچنین نیکوتین باعث تنگ شدن رگ‌های خونی می‌شود و به‌این‌ترتیب مانع از رسیدن مواد مغذی ضروری به پوست می‌شود. سیگار کشیدن به دلیل این مکانیسم‌ها فرایند پیری پوست را شتاب می‌بخشد و به‌عنوان تنها یکی از پی‌آمدهای آن، خط خنده و چروک زودتر نمودار می‌شود.

در روش هایفو میزان کمی از گرمای متمرکز در زیر سطح پوست اعمال می‌شود. گرما موجب تحریک رشد کلاژن جدید می‌گردد. کلاژن باعث افزایش رشد پوست جدید و در نتیجه جوان‌تر، شاداب‌تر و احیا شدن چهره می‌شود. هایفو کاهش خط خنده می‌تواند ناحیه پایین صورت را بالا کشیده و سفت کند بطوری که عمق خطوط خنده و ماریونت کاهش یابد و از برجستگی نواحی پایین فک کاسته شود.
نتایج
برخی افراد بلافاصله متوجه نتایج می‌شوند اما بطور کلی هر فردی پس از ۶۰ تا ۹۰ روز مشاهده می‌کند که پوست وی سفت‌تر و کشیده‌تر شده است. در حقیقت برخی بیماران می‌گویند که تا شش ماه پس از درمان همچنان متوجه علائم بهبود بر روی صورت خود می‌شوند. احتمالاً نیاز خواهد بود به منظور حفظ جوانی، زیبایی و طراوت پوست بطور سالیانه تحت درمان Ultherapy قرار بگیرید.

سؤال خود را درمورد موضوع این مقاله میتوانید از طریق فرم زیر پرسیده و پاسخ بگیرید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme