7-روش-مفید-برای-داشتن-پوستی-زیبا-و-سالم-1

درمان افتادگی(شل شدن) پوست: جراحی و خانگی

پوست سالم و جوان سفت، صاف و دارای خاصیت ارتجاعی است. بااین حال عواملی چون بالا رفتن سن و شل شدن و افزایش وزن کشیدگی و سفتی پوست را کاهش می‌دهد و در نتیجه پوست شل می‌شود، چهره همواره خسته به نظر می‌رسد و پیری زودرس سرمی‌رسد. اگرچه کار زیادی را نمی‌توان برای جلوگیری از افتادگی پوست و درمان شلی پوست و عضله‌های صورت انجام داد، اما می‌توان با رعایت چند نکته این فرایند ناخوشایند را آهسته ساخت و حتی آسیب دیدگی را ترمیم کرد.

علل افتادگی پوست


پنج دلیل اصلی را می‌توان برای افتادگی پوست برشمرد، که از بین آنها سه دلیل قابل کنترل است. فرایندهای طبیعی افزایش سن و پایین افتادن پوست در اثر جاذبه دو دلیلی هستند که خارج از کنترل ما قرار دارند. هر روزی که راه می‌رویم، می‌نشینیم و در وضعیتی عمودی حرکت می‌کنیم، روز دیگری است که جاذبه زمین تأثیر نامطلوب خود را بر پوستمان می‌گذارد و آن را رو به پایین می‌کشد. اگرچه فرایند ضعیف شدن پوست از نخستین روز زندگی شروع می‌شود، اما تا زمان پای گذاشتن به دوران بلوغ به طور مشخص نمود نمی‌یابد.

دقیقاً همان زمان با نمود یافتن آسیب‌های ناشی از جاذبه زمین، رد پای گذر زمان نیز بر روی پوست آشکار می‌شود. همگام با افزایش سن مولفه‌های پوستی کلاژن و الاستین، که مسئول حفظ خاصیت ارتجاعی و استحکام پوست هستند، به تدریج از بین می‌روند. شل شدن و افتادگی پوست و به تبع آن ایجاد خطوط ظریف و در نهایت چین و چروک‌های عمیق پی‌آمد از بین رفتن الاستین و کلاژن است. آنچه مشکل را افزایش می‌دهد این است که عضله‌های صورت نیز در اثر افزایش سن ضعیف می‌شود و نمی‌تواند به خوبی پوستی را حمایت کند که پیش از این فرایند شل شدن آن شروع شده است، به این ترتیب افتادگی و شل شدن پوست روز به روز بیشتر می‌شود.

از آنجایی که فرایند طبیعی پیری خارج از کنترل ما است، شاید این تصور برایتان ایجاد شود که هر کاری را که در توانمان باشد انجام می‌دهیم تا از تأثیرگذاری دیگر عامل‌های افتادگی پوست جلوگیری کنیم. البته نمی‌تون گفت که عامل پیری چاره‌ناپذیر است، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، استعمال دخانیات و کاهش وزن همه در افتادگی و شل شدن پوست نقش دارند. نور خورشید به سلول‌های پوست صدمه می‌زند و خاصیت کشسانی پوست و توانایی بازگشت به حالت اولیه و مقابله با اثر جاذبه را کاهش می‌دهد. دخانیات نیز پوست را خشک می‌کند و رطوبتی را کاهش می‌دهد که پوست را برحسته و صاف نگه می‌دارد. در نهایت کاهش وزن، به ویژه به مقدار زیاد یا در مدت زمان بسیار کوتاه، نیز منجر به افتادگی پوست در ناحیه‌هایی می‌شود که زمانی چربی در آنجا زیر پوست را پر کرده بود.

بنابراین اگر نمی‌توانید بعضی از عامل‌های مؤثر در افتادگی پوست را کنترل کنید و اگر پیش از این تأثیرگذاری دیگر عامل‌ها شروع شده است، چگونه می‌توان شل شدن و افتادگی پوست را درمان نمود؟

درمان‌ها


 

بازسازی پوست با لیزر و بوتاکس

هنگامی که برای سفت شدن پوست به متخصص پوست یا جراح پلاستیک مراجعه می‌کنید، راهکارهای متعددی به شما پیشنهاد می‌شود که از درمان‌های با تهاجم حداقل و غیرجراحی تا عمل‌های جراحی متغیر است. بازسازی پوست صورت با لیزر عملی با حداقل تهاجم است که در آن از لیزر برای کاهش چروک و درمان افتادگی پوست بهره گرفته می‌شود. لیزر همچنین یکی از روش های جراحی افتادگی پلک هست. در ابتدا برش‌های کوچکی ایجاد می‌شود، سپس لیزر اولترا پلاس بافت اطراف پلک پایین و بالا را با سرعت و دقت جدا می‌کند. پرتو لیزر پوست شل و افتاده را محکم می‌کند و پف زیر چشم را از بین می‌برد. جراحی با لیزر نسبت به عمل‌های قدیمی سریع‌تر، ایمن‌تر و مؤثرتر است.تزریق بوتاکس نیز یکی از روش‌های درمانی ساده است. این ماده شیمیایی به منظور برجسته ساختن سطح و کاهش افتادگی داخل چروک‌ها و دیگر ناحیه‌های شل پوست تزریق می‌شود. اگرچه هر دو روش اشاره شده در مورد افتادگی اندک و جزیی پوست نتایج خوبی را به دست می‌دهند، اما این نتایج دائمی نیستند و مشکل شل شدن پوست کاملاً حل نمی‌شود.

هایفوتراپی

هایفوتراپی یگانه درمان غیرتهاجمی مورد تایید سازمان غذا و دارو برای کشیدن پوست است. هایفوتراپی برای کشیدن پوست گردن، زیر چانه و ابرو کاربرد دارد و امروزه تنها عمل غیرتهاجمی است که سازمان غذا و دارو مشخصاً ایمنی و کارآمدی آن را برای رقع چروک و خطوط قفسه سینه و بالای سینه تایید کرده است. هایفوتراپی تولید کلاژن را از طریق رساندن انرژی امواج مافوق صوت متمرکز بر لایه بنیادین پوست تحریک می‌کند. تحریک تولید کلاژن هدف بسیاری از جراحی‌های زیبایی است که در هایفوتراپی نیز به دست می‌آید، بدون این که سطح پوست آسیب ببیند یا بریده شود. این انرژی واکنشی طبیعی را در زیر پوست برمی‌انگیزد و در نتیجه فرایند تولید کلاژن جدید و تازه آغاز می‌شود. هر چند نتایج هایفوتراپی دقیقاً مانند لیفت صورت نیست، اما جایگزین غیرتهاجمی مناسبی محسوب می‌شود. به علاوه چون انرژی مافوق صوت در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای انواع پوست ایمن است.

لیفت با نخ

لیفت با نخ روشی با تهاجم بیشتر است که در آن جراح پلاستیک نخ‌های بسیار ظریفی را برای کشیدن پوست و بالا بردن ناحیه‌های افتاده زیر پوست قرار می‌دهد. نتایج این عمل و لیفت صورت تقریباً مشابه است، اما لیفت با نخ تهاجم کمتری دارد. از سوی دیگر نقطه ضعف لیفت با نخ ماندگاری پایین نتایج آن و قابل درمان نبودن بعضی از افتادگی‌ها است.

لیفت صورت

در نهایت باید به تهاجمی‌ترین و در عین حال کارآمدترین درمان افتادگی پوست، یعنی لیفت صورت سنتی اشاره کنیم. جراح در این عمل عضله‌های صورت و پوست شل شده را با بالا کشیدن ناحیه‌های ضعیف شده سفت می‌کند تا پوستی سفت‌تر و محکم‌تر ایجاد شود. مزیت این روش ماندگاری بالای نتایج و نقطه ضعف آن دردناک و ناراحت کننده بودن آن و تورمی است که فرونشستن آن حداقل 6 هفته زمان می‌برد.

روش‌های غیرجراحی برای کاهش شل شدن و افتادگی پوست

  • زمان ـ پوست به طور طبیعی و تدریجی برای متناسب شدن با ابعاد جدید بدن منقبض می‌شود. این فرایند طبیعی بیشترین تأثیر را بر روی جوانان و افراد زیر 50 سال دارد. بااین حال اگر کاهش وزن بسیار سریع رخ دهد، احتمال این که پوست کاملاً منقبض شود کاهش می‌یابد.
  • رژیم متعادل سرشار از اسیدهای چرب و ویتامین ث به تولید کلاژن توسط بدن کمک می‌کند.
  • افزایش حجم عضله با انجام تمرین‌های وزنه‌برداری توده عضلانی را قوی می‌کند و ضعف بافت‌های عضلانی و چربی از دست رفته را جبران می‌کند.
  • یوگا، به ویژه حرکت کبری و سگ سربالا، برای سلامت پوست شکم مفید است.
  • درمان‌های موضعی افزایش دهنده رطوبت پوست و ترمیم کننده سلول‌های پوستی مانند آووکادو، دانه انگور، ویتامین E و رون زیتون برای افتادگی پوست مفید هستند. البته باید از فراورده‌هایی استفاده کرد که ایمنی و مؤثر بودن آنها به اثبات رسیده باشد. امروزه بازار با محصولاتی اشباع شده است که هر چند تأثیرگذاری آنها بسیار اندک است و یا مصرف آنها اصلاً نتیجه‌ای ندارد، اما به لطف بازاریابی هوشمندانه و نقدها و مصاحبه‌های ساختگی در فهرست پرفروش‌ترین‌ها قرار گرفته‌اند.
  • دوری از کلر: پس از استخر رفتن همواره برای پاک کردن کلر از روی پوست دوش بگیرید.
  • صابون‌ها و شوینده‌های طبیعی بدن: شولفات موجود در بسیاری از صابون‌ها، شامپوها و شوینده‌های بدن باعث خشکی و تحریک پوست و در نتیجه کاهش خاصیت انعطاف‌پذیری آن می‌شود.
  • دوری از نور آفتاب و برنزه نکردن پوست: سعی کنید تا حد امکان در سایه بمانید و برای محافظت از پوست در برابر اشعه ماورابنفش از لوسیون‌ها و کرم‌های ضدآفتاب مخصوص استفاده کنید.

سؤال خود را درمورد موضوع این مقاله میتوانید از طریق فرم زیر پرسیده و پاسخ بگیرید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme