Untitled-2

درمان بیماری واریس پا: خانگی و پزشکی

دو نوع اصلی از رگ‌های خونی در بدن وجود دارد که شریانها و وریدها نامیده می‌شوند. شریان‌ها دارای دیواره‌های ضخیمی هستند و خون را از قلب شما به سراسر بدن منتقل می‌کنند، در حالی که وریدها دارای دیواره نازک‌تری هستند و خون اندام‌ها را (منهای اکسیژن و موادمغذی) به قلب شما بازمی‌گردانند. برای انجام این عمل، شریان‌ها آنقدر قوی هستند که بتوانند با فشار تولید شده توسط قلب برای پمپاژ خون درون آنها مقابله کنند. اما وریدها می‌توانند در برابر فشار کم مقاومت کنند و در صورت امکان، با تکیه بر نیروی گرانش، عمل بازگشت خون به قلب را انجام می‌دهند. در پاهای شما وریدها باید در برابر نیروی گرانش عمل کنند. بنابراین در وریدهایی که نزدیک به سطح پوست قرار دارند، فشار می‌تواند افزایش یابد. این امر ممکن است موجب نقص عملکرد دریچه‌های داخل ورید شود. نقش این دریچه‌ها کمک به جلوگیری از جریان خون به عقب می‌باشد. نقص عملکرد آنها به نوبه خود، منجر به ریفلاکس ورید و ظاهر شدن وریدهای واریس می‌گردد.

چرا برخی از افراد دارای رگهای واریسی هستند؟


  • بسیاری از زنان و مردان، دارای یک ضعف ارثی در دیواره رگ‌های وریدی خود هستند. به همین علت است که گاهی همه اعضای یک خانواده از بیماری واریس رنج می‌برند.
  • سرپا ایستادن برای مدت طولانی و خستگی پا (هم مردان و هم زنان ) می‌تواند یکی ازعوامل این عارضه باشد. این مشکل به‌ویژه برای کسانی بوجود می‌آید که هر روز برای انجام شغل خود مجبورند مدت طولانی سرپا بایستند.
  • در بسیاری از زنان، بارداری یک عامل مهم برای این مشکل رگهای خونی است. این امر می‌تواند به دلیل عواملی از قبیل: افزایش گردش خون، فشار بالا در منطقه لگن در اواخر دوران بارداری باشد، که باعث ایجاد فشار در وریدهای پا می‌گردد. همچنین هورمون استروژن می‌تواند باعث تشکیل رگ‌های خونی و نیز تضعیف دیواره‌های عروق خونی و واریس حاملگی  شود.
  • اضافه وزن می‌تواند منجر به رگهای واریس پا شده و تشدید آنها شود.
  • آسیب به عروق و رگ‌های خونی می‌تواند منجر به بیماری واریس گردد.

روش‌های درمان


درمان‌های خانگی

نسبت به درمان‌های خانگی برای رگهای واریسی خود با احتیاط عمل کنید

ممکن است این درمان واریس پا بصورت خانگی به عنوان روشی “منحصر به فرد” “دائمی” و یا ” بدون درد ” برای رفع وریدهای واریسی و درمان واریس شما معرفی شوند. اما در واقع ممکن است این ادعا را برآورده نسازند. همیشه با پزشک خود در مورد خطرات و یا عوارض جانبی احتمالی داروهای خانگی برای درمان واریس صورت و بدن ، قبل از استعمال داروی واریس بر رگهای واریسی خود مشورت کنید. تاثیر برخی از داروهای خانگی می‌تواند با سایر داروها تداخل یابد. بنابراین اگر در حال استفاده از هر نوع دارو هستید، از پزشک خود درباره بی‌خطر بودن استفاده از درمان‌های خانگی به عنوان یک راه حل‌ جایگزین، سوال کنید.

استعمال سرکه سیب

هرچند از نظر علمی شواهد اندکی برای کارایی این روش وجود دارد، اما یک درمان واریس در طب سنتی رایج برای حذف علایم واریس است. گمان می‌رود که کاربرد موضعی سرکه سیب موجب کاهش میزان رگ‌های واریسی می‌شود. یک‌ پارچه کوچک یا پد پنبه‌ای را در کمی سرکه سیب خیس کنید. سرکه را بر رگهای واریسی ماساژ دهید و یا پارچه را دور پای خود بپیچید. اجازه دهید سرکه سیب بر روی پوست شما بنشیند. برای به حداکثر رساندن تاثیر آن، به مدت 30 دقیقه پارچه را روی پای خود نگه دارید.

اصلاح سبک زندگی خود

ایستادن یا نشستن برای مدت زمان طولانی

از نگه داشتن پاهای خود در یک موقعیت، برای مدت زمان طولانی، باعث می‌شود گردش خون در پاها کاهش ‌یابد؛ همچنین می‌تواند باعث تجمع خون در رگ‌های شما گردد. تعویض پاها ویا تغییر موقعیت پاهای خود برای حفظ گردش خون و رهایی از عوارض واریس پا مفید است.

بالا نگه داشتن پاهای خود

بالا بردن پاهای خود در حالی که نشسته‌اید، می‌تواند فشار بر روی عروق خونی شما را کاهش دهد. همچنین اجتناب از روی هم انداختن پاها می‌تواند فشار بر رگهای شما را کاهش دهد.

خوابیدن به پشت همراه با ارتفاع دادن پاها

بالا گذاشتن پاهای خود هنگام خواب، و نیز هنگام دراز کشیدن می‌تواند به اندازه بالا بردن پاها هنگام نشستن، اهمیت داشته باشد.

انتخاب کفش پاشنه کوتاه و لباس گشاد

پوشیدن کفش پاشنه بلند و لباس‌های تنگ می‌تواند عبور خون از طریق رگهای شما را مشکل‌تر کند. کفش پاشنه کوتاه یا تخت باعث می‌شود ماهیچه‌های ساق پای شما هنگام راه رفتن، بیشتر فعالیت کنند و این به گردش جریان خون در پاها کمک می‌کند.

ورزش به صورت منظم

گنجاندن ورزش در زندگی روزمره خود می‌تواند هم گردش خون و هم توان عضلانی در پاهای شما را بهبود بخشد. ورزش برای واریس به صورت منظم همچنین به‌کاهش وزن شما (در صورت نیاز) کمک خواهد کرد. اگر دچار اضافه وزن یا چاقی مفرط هستید، حذف وزن اضافی می‌تواند فشار را بر روی پاهای شما کاهش دهد و با جلوگیری از پیشرفت واریس ، رگ‌های واریس را تا حد زیادی به حداقل برساند.

انجام یکی از حرکات ترمیمی یوگا

یوگای ترمیمی، نوعی یوگا است که از دیرک‌هایی مانند یک دیوار، یک بالشتک یا آجر یوگا برای حمایت بدن شما استفاده می‌شود. در یوگای ترمیمی، نباید هیچ‌گونه فعالیت عضلانی در بدن شما وجود داشته باشد و باید این عمل را برای آزاد کردن هر گونه فشار یا تنش در عضلات خود استفاده کنید. وضعیت قرار دادن پاها دربرابر دیوار برای گردش خون بسیار مفید است؛ و از این طریق باعث کاهش احتمال رگهای واریسی در ساق پای شما می‌گردد. یک فضای باز و آرام، با یک دیوار بیابید و حصیر یوگای خود را جلوی دیوار قرار دهید. یک بالشتک و یا چند حوله لوله شده را برای استفاده در این تمرین، کنار خود بر حصیر بگذارید.

حفظ یک رژیم غذایی متعادل

یک رژیم غذایی متعادل با مقدار زیادی از میوه‌ها و سبزیجات تازه می‌تواند میزان نمک را پایین و سطح فیبر را بالا نگه دارد، در نتیجه باعث ثبات فشار خون شما و کاهش فشار بر رگ‌های شما می‌گردد.

ترک سیگار و محدود کردن مصرف الکل

دخانیات و الکل می‌تواند موجب فشار خون بالا گردد. حذف آنها از زندگی خود و یا کاهش مصرف آن‌ها می‌تواند در کاهش رگهای واریسی به شما کمک کند.

روش‌های جراحی

پوشیدن جوراب واریس

این جوراب‌های کشسان با تحت فشار قراردادن رگهای پاها، موجب کاهش هرگونه درد ساق پا می‌شوند و به‌طور موقت رگهای واریسی شما را تحت کنترل نگه می‌دارند. این جوراب‌ها اغلب در قسمت مچ پا تنگ هستند وبه سمت بالای پا، به‌تدریج شل‌تر می‌شوند. این ویژگی، جریان خون را به‌سمت بالا و به‌سمت قلب شما سوق می‌دهد. با این‌حال، این جوراب‌های تنگ جلوگیری از بدتر شدن واریس و جلوگیری از ظهور واریس‌های جدید را تضمین نمی‌کنند.

اسکلروتراپی

یک نوع تزریق است که باعث بسته شدن ورید واریسی و محو شدن آن می‌شود. در این روش، پزشک یک ماده شیمیایی خاص را به داخل ورید تزریق می‌کند که باعث می‌شود دیواره‌های رگ، متورم و خشک شده و درنهایت بسته شود. به‌این ترتیب،در واریس و ورم پا جریان خون به‌طور کامل متوقف می‌شود و ورید در نهایت به یک زخم تبدیل شده و سرانجام محو می‌گردد. برای انجام این عمل، بیهوشی مورد نیاز نیست، اما ممکن است درمان یک رگ واریسی به جلسات متعدد نیاز داشته باشد. جلسات درمان واریس پا، هر چهار تا شش هفته انجام می‌شود. شکل دیگری از این درمان، موسوم به میکرو اسکلروتراپی، ممکن است برای وریدهای عنکبوتی و یا سایر رگ‌های کوچک واریس مورد استفاده قرار گیرد.

لیزر درمانی پوست

لیزر درمانی معمولاً در رگ‌های واریسی کوچکتر استفاده می‌شود. یک نور لیزر قوی در دفعات کوتاه بر ورید واریسی اعمال می‌شود، که درنهایت باعث ناپدید شدن آن می‌‌گردد. این درمان معمولا” برای واریس بزرگتر از 1/10 اینچ (3 میلی متر)، مؤثر نیست. درمان واریس با لیزر می‌تواند 15 تا 20 دقیقه طول بکشد. شما ممکن است دو تا پنج جلسه برای خلاص شدن از رگهای واریسی خود نیاز داشته باشید. هیچ‌گونه تزریق مواد شیمیایی و یا ایجاد برش، لازم نیست. اما با این وجود، اعمال لیزر می‌تواند دردناک باشد.

تخریب حرارتی رگ‌های واریسی

با تقبل هزینه درمان واریس پا با لیزر ، از لیزر و یا امواج رادیویی برای آسیب زدن به ورید با حرارت قدرتمند استفاده می‌شود. با این عمل، رگ‌های واریسی دچار اسکار شده و کم کم از نظر محو می‌شوند. وریدهای عمیق‌تر واریسی موسوم به وریدهای صافن، معمولاً با این روش قابل درمان هستند.

جراحی آندوسکوپی ورید

در این درمان، یک آندوسکوپ به داخل ورید وارد شده و ورید را از داخل، مسدود می‌سازد. جراحی واریس به این روش به طور کلی فقط برای رگهای واریسی استفاده می‌شود که باعث زخم‌های پوستی‌ می‌شوند. پزشک یک برش کوچک در پوست نزدیک وریدهای واریسی ایجاد می‌کند. آندوسکوپ، که یک دوربین کوچک متصل به انتهای یک لوله نازک است، به داخل ورید وارد می‌شود. ابزاری که در انتهای لوله آندوسکوپ قرار دارد، ورید واریسی را مسدود می‌کند.

سؤال خود را درمورد موضوع این مقاله میتوانید از طریق فرم زیر پرسیده و پاسخ بگیرید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme