Untitled-1

درمان خانگی و پزشکی لکه‌های قهوه‌ای پوست

لکه های قهوه ای روی پوست به نام لکه‌های خورشیدی، لکه‌های کبدی و لکه‌های پیری نیز شناخته می‌شوند. این نقاط تیره‌رنگ بر اثر قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم اشعه UV (ماورای بنفش) به مدت طولانی، ایجاد می‌شوند. لکه قهوه ای روی پوست معمولا بی‌خطر هستند و ممکن است در هر سنی بروز کنند. هر کسی با هر رنگ پوستی ممکن است به این لکه‌ها دچار شود، اما در اغلب موارد لکه های قهوه ایی پوست در افرادی با پوست روشن‌تر ایجاد می‌شود. در صورتی که به خاطر وجود لکه روی پوست خود نگران هستید حتما به متخصص پوست مراجعه کنید. متخصص پوست در ابتدا اطمینان حاصل می‌کند که لکه‌های پوستی شما بی‌خطر هستند و سپس در صورت تمایل برای از بین بردن آن‌ها، روش‌های درمانی مختلفی، از روش‌های درمانی طبیعی و خانگی گرفته تا اقدامات پزشکی، وجود دارد که می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید. در ادامه برای از بین بردن لکه‌های قهوه‌ای روی پوست توصیه‌هایی برای شما ارائه شده است. لکه‌های قهوه‌ای روی پوست معمولا در هنگام قرار‌گیری در معرض آفتاب، خارش پیدا می‌کنند.

علت‌ها و دلایل


پی بردن به علل بروز لکه‌های قهوه‌ای روی پوست، اهمیت بسیاری دارد. زمانی‌که متوجه شوید که دقیقا با چه مشکلی مواجه هستید، می‌توانید با آن مقابله کنید و یک روش درمانی را انتخاب و دوره ی درمان را آغاز کنید و همچنین می‌توانید برای جلوگیری از بدتر شدن لکه‌ها، تغییراتی در عادات زندگی خود ایجاد کنید. برای آن که متوجه شوید علت اصلی بروز لکه‌های قهوه‌ای روی پوست شما چیست، سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • آیا شما اغلب پوست خود را برنزه می‌کنید یا حمام آفتاب می‌گیرید؟ درصورتی‌که بیش‌ازحد در معرض تابش آفتاب قرا گیرید و زیاد از کرم ضد آفتاب استفاده نکنید ممکن است لکه‌هایی روی پوست شما ایجاد شوند. استفاده از کرم یا محلول‌های موضعی و اجتناب از قرارگیری در معرض آفتاب، بهترین راه برای خلاصی از این گونه لکه‌ها است.
 • آیا در حال حاضر به بیماری یا مشکلی دچار هستید که به خاطر ان دارو مصرف می‌کنید؟ آیا باردار هستید؟ از قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کنید یا تحت درمان با هورمون هستید؟ در این صورت ممکن است به مشکل ملانوما دچار شده باشید. درمان کامل این مشکل ممکن است سخت باشد اما برای بهبود آن روش‌هایی وجود دارد.
 • آیا در گذشته سابقه‌ی داشتن جوش‌های زیاد، انجام جراحی یا ابتلای بلند مدت به بیماری پوستی را داشته‌اید؟ در این صورت ممکن است شما به PIH دچار شده باشید، که با انجام درمان‌های موضعی از بین می‌رود و حتی ممکن است با گذشت زمان، خود به خود برطرف شود.

7

تشخیص


برای تشخیص علت بروز لکه‌های قهوه‌ای روی پوست خود لازم است به متخصص پوست مراجعه کنید. متخصص پوست با استفاده ذره‌بین و چراغ مخصوص، پوست شما را به دقت بررسی می‌کند. علاوه بر معاینه فیزیکی و بررسی لکه‌های پوستی، پزشک از شما سوالاتی در مورد سبک زندگی و عادات روزمره می‌پرسد تا بتواند به علت بروز لکه‌های قهوه‌ای پی ببرد. متخصص پوست شما بهترین روش درمانی را برای از بین بردن لکه‌های قهوه‌ای و همچنین پیشگیری از بروز مجدد آن‌ها، به شما پیشنهاد می‌کند.

 • از آنجایی که لکه‌های قهوه‌ای پوست یکی از مشکلات شایع است که افراد بسیاری برای حل آن به پزشک مراجعه می‌کنند، محصولات بسیار زیادی در بازار موجود هستند که ادعا می‌کنند که با استفاده از آن‌ها لکه‌های پوستی شما به سرعت از بین می‌روند. با مراجعه به یک متخصص پوست می‌توانید در این مورد اطلاعاتی کسب کنید و بدانید که چه موادی برای پوست شما تاثیرگذار هست.
 • برخی از بهترین داروهای درمانی برای از بین بردن لکه‌های قهوه‌ای، تنها با نسخه‌ی پزشک قابل تهیه هستند و این موضوع نیز از دلایل دیگری است که لازم است برای اقدام به درمان به متخصص پوست مراجعه کنید.
 • و نهایتا، لازم است که پوست شما به دقت معاینه و بررسی شود تا معلوم شود که دلیل اصلی بروز لکه‌های قهوه‌ای روی پوست شما، ملانوما یا دیگر انواع سرطان پوست نیست. مراجعه به متخصص پوست و معاینه کل بدن توسط متخصص، برای تشخیص زودهنگام سرطان پوست از اهمیت زیادی برخوردار است.

درمان


روش‌های درمانی طبیعی برای محو کردن تدریجی لکه‌های قهوه‌ای

 1. هر روز یک لیموی تازه را برش دهید و برش‌های لیمو را مستقیما روی لکه‌های پوست خود بگذارید و اجازه دهید 10 تا 15 دقیقه روی آن بماند. عصاره لیمو نیز می‌تواند برای این کار مفید باشد. اسید موجود در این میوه به روشن کردن پوست و همچنین از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست کمک می‌کند.
 2. برای درمان نواحی از پوست که با تابش آفتاب آسیب دیده‌اند، روزی دوبار از ژل آلوئه‌ورا استفاده کنید. گیاه آلوئه‌ورا دارای خواص درمانی بسیار قابل توجهی برای پوست می‌باشد.
 3. یک کیسه چایی را درون آب جوش بیاندازید و بگذارید 3 تا 5 دقیقه در آب جوش بماند. سپس کیسه چایی را روی یک توپ پنبه‌ای فشار دهید تا چایی آن جذب پنبه شود و سپس پنبه‌ی آغشته به چایی را به نواحی لکه‌دار پوست خود بمالید و این کار را دوبار در روز تکرار کنید. آنتی‌اکسیدان‌های موجود درچایی به پوست شما کمک می‌کند که خود را بازسازی کند.
 4. لکه‌های قهوه‌ای پوست خود را در باترمیلک (دوغ کره) غوطه‌ور کنید. این روش برای لکه‌هایی که روی صورت شما نیستند آسان‌تر است. برای لکه‌هایی که روی صورت شما هستند، کمی از باترمیلک را روی پوست خود بمالید و بگذارید برای چند دقیقه روی پوست شما بماند. باترمیلک برای چندین دهه به عنوان ماده‌ای برای روشن کردن لکه‌های پوستی به کار می‌رفته است.
 5. کپسول‌های ویتامین E را از هم باز کنید و ژل داخل آن را مستقیما به لکه‌های پوستی خود بزنید. این ماده به همان طریقی که موجب از بین رفتن جای جوش و زخم روی پوست می‌شود، می‌تواند به محو شدن لکه‌های پوستی نیز کمک کند.
 6. یک پیاز قرمز را برش بزنید و تکه‌های آن را روی لکه‌های پوستی خود قرار دهید. اسید موجود در پیاز به طور موثری به محو کردن لکه‌های قهوه‌ای پوست کمک می‌کند.

روش‌های درمانی پزشکی 

 1. از محصولاتی استفاده کنید که دارای کوجیک اسید هستند: این ماده طی فرآیند تخمیر آبجو به دست می‌آید و ثابت شده است که می‌تواند در محو کردن لکه‌های قهوه‌ای رنگ پوست موثر باشد.
 2. به دنبال کرم‌هایی باشید که درون آن ترتینوئین (Tretinoin) یا رنووا (Renova) موجود است، چرا که این مواد به محو شدن لکه‌های پوستی کمک می‌کنند.
 3. از محصولاتی استفاده کنید که دارای آزلائیک اسید هستند: این اسید نیز از دانه‌هایی مانند گندم یا چاودار به دست می‌آید و اثر بخشی آن در محو کردن لکه‌های پوستی به اثبات رسیده است.

روش‌های درمانی کازمتیک (زیبایی)

 1. لیزر درمانی: این روش درمانی گران است اما در درمان لکه‌های لکه‌های قهوه‌ای پوست بسیار موثر است. در این روش لایه‌ی نازک خارجی پوست به کمک لیزر برداشته می‌شود و دوره‌ی ریکاوری بعد از درمان نیز ممکن است چند هفته طول بکشد.
 2. پیلینگ شیمیایی: پیلینگ شیمیایی هم درمطب متخصصین پوست و هم در برخی از کلینیک‌های زیبایی انجام می‌شود. در این روش برای لایه‌برداری کردن پوست از یک محلول شیمیایی حاوی چند اسید مختلف استفاده می‌شود. بعد از پیلینگ شیمیایی، ناحیه‌ی تحت درمان تا چند روز قرمز خواهد بود.
 3. فریز کردن لکه‌های قهوه‌ای با کرایوتراپی: در این روش برای فریز کردن لکه‌های قهوه‌ای از نیتروژن مایع استفاده می‌شود. بعد از انجام کرایوتراپی، لکه‌های قهوه‌ای رنگ خشک می‌شوند و ظرف یک هفته از پوست شما جدا می‌شوند و می‌افتند.
 4. لایه‌برداری دستی پوست: درصورتی‌که فقط یکی دو ماه است که لکه‌های قهوه‌ای روی پوست شما ایجاد شده‌اند، به احتمال بسیار زیاد تنها در لایه‌ی خارجی پوست شما شکل گرفته‌اند و شما می‌توانید با لایه‌برداری کردن پوست خود، این لکه‌های پوستی را از بین ببرید.
 5. میکرودرمابریژن: در این روش از دانه‌های بسیار ریز کریستال که با سرعت زیاد روی پوست شما پاشیده می‌شوند، برای لایه‌برداری کردن پوست استفاده می‌شود. بعد از انجام میکرودرم‌ابریژن، به جای لایه‌ی خارجی پوست که کنار رفته است، یک لایه پوست شاداب و سالم تشکیل می‌شود. درمان با میکرودرم‌ابریژن طی چند جلسه انجام می‌شود و فواصل بین جلسات درمانی یک ماه است.

پیشگیری


 1. از کرم ضد آفتاب با حداقل عیار حفاظتی 15 استفاده کنید تا از پوست خود در برابر آسیب بیشتر بر اثر تابش آفتاب، محافظت کنید. محافظت از پوست در برابر آفتاب این امکان را به پوست شما می‌دهد که خود را بازسازی و ترمیم کنید.
 2. تا جای ممکن از قرارگرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید: در صورت قرارگیری در معرض آفتاب نیز از کلاه یا چتر آفتابی استفاده کنید و لباس‌هایی با رنگ روشن و بافت منسجم بپوشید تا لباس شما اشعه‌های مضر آفتاب را منعکس کرده و جذب نکند.

سؤال خود را درمورد موضوع این مقاله میتوانید از طریق فرم زیر پرسیده و پاسخ بگیرید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme