Untیitled-1

درمان و بستن منافذ باز پوست صورت: خانگی و پزشکی

منافذ موجود بر روي پوست، يک جزء ضروري براي عملکرد آن هستند. غده‌هاي چربي، فوليکول‌هاي مو و غده‌هاي عرق، همگي به اين منافذ ختم مي‌شوند. بنابراين اين منافذ نقش فيزيولوژيکي بسيار مهمي بر عهده دارند و به عنوان مرطوب کننده پوست و مسير دفع عرق از بدن عمل مي‌کنند.

اما بزرگ شدن اين منافذ و تبديل شدن آن‌ها به منافذ باز پوست مي‌تواند اين نگراني را براي شما ايجاد کند که شايد به يک عارضه پزشکي جدي مبتلا شده باشيد. بااين‌حال در اغلب موارد، وجود منافذ باز پوست صورت جاي هيچ‌گونه نگراني ندارد. اين منافذ بيشتر به عنوان يک مشکل زيبايي شناخته مي‌شوند تا يک مشکل پزشکي يا يک بيماري.

علت‌ها و دلایل پيدايش منافذ باز پوست


به طور کلي سه علت اصلي شامل چرب بودن پوست، پير شدن پوست و جنسيت شخص براي تشکيل منافذ باز پوست وجود دارد.

افرادي که پوست چرب دارند، ميزان توليد سبوم يا چربي پوست در آن‌ها زياد است. سبوم ماده چربي است که پوست را چرب و انعطاف‌پذير نگه مي‌دارد. اغلب اين ماده با گرد و غبار و ذرات چرکين مخلوط مي‌شود و مسير فوليکول‌هاي مو در پوست را مسدود مي‌کند و در نتيجه باعث مي‌شود که منافذ پوست بزرگ‌تر و برجسته‌تر به نظر برسند.

علاوه‌بر آن، هر چقدر سن ما بيشتر مي‌شود، به تدريج پوست ما توانايي خود در توليد کلاژن را از دست مي‌دهد و در نتيجه ميزان انعطاف‌پذيري آن کاهش پيدا مي‌کند. اين عامل همراه با آسيب‌هاي ناشي از آفتاب در طي سال‌هاي طولاني باعث مي‌شوند که اندازه منافذ پوست بزرگ‌تر به نظر برسد.

درمان


 در ادامه روش هایی برای درمان منافذ باز پوست ارائه شده است:

درمان‌هاي خانگي

 • از يخ استفاده کنيد. ماليدن يک تکه يخ بر روي منافذ باز پوست به مدت 10 تا 15 ثانيه مي‌تواند به کشيده شدن پوست و بسته شدن اين منافذ کمک کند و باعث شود که اين منافذ کوچک‌تر به نظر برسند.
 • از جوش‌شیرین استفاده کنيد. يک قاشق غذاخوري جوش‌شیرین را با کمي آب مخلوط کرده و يک خمير درست کنيد و آن را بروي قسمت‌هايي از پوست که منافذ باز زيادي در آن وجود دارد بماليد. سپس 5 تا 10 دقيقه صبر کنيد تا اين خمير بر روي پوست خشک شود و بعد آن را با آب گرم بشوييد. اين کار علاوه بر درمان منافذ باز پوست ، به رفع آکنه و جوش‌هاي پوستي نيز کمک مي‌کند.
 • ماسک سفيده تخم‌مرغ تهيه کنيد. ماسک تهیه‌شده از سفيده تخم‌مرغ مي‌تواند باعث درمان چربی پوست کشيده شدن منافذ باز پوست و کوچک‌تر شدن اندازه آن‌ها شود. دو عدد سفيده تخم‌مرغ را با یک‌چهارم فنجان آب پرتقال تازه مخلوط کنيد و آن را به‌صورت ماسک بر روي پوست صورت بماليد و 15 دقيقه صبر کنيد. سپس آن را با آب گرم بشوييد. آب پرتقال به روشن شدن رنگ پوست شما کمک مي‌کند.
 • صورت خود را تميز نگه داريد. هنگامی‌که منافذ باز پوست توسط گردوغبار و چربي مسدود مي‌شوند، اندازه آن‌ها بزرگ‌تر و برجسته‌تر به نظر مي‌رسد. بنابراين بايد سعي کنيد که همواره پوست صورت خود را تميز نگه داريد تا از تجمع گردوغبار بر روي سطح پوست و ورود آن به منافذ پوستي جلوگيري شود.
 • لایه‌برداری پوست. لایه‌برداری پوست باعث مي‌شود که سلول‌هاي مرده موجود بر روي سطح پوست حذف شوند. اين سلول‌ها درصورتی‌که برداشته نشوند مي‌توانند با گردوغبار و چربي پوست ترکیب‌شده و منافذ پوست را مسدود کنند. بنابراين لازم است که چند بار در هفته پوست خود را با استفاده از يک کرم (اسکراب) لایه‌بردار ملايم که حاوي ذرات بسيار ريز باشد، لایه‌برداری کنيد. اسکراب‌هايي که در ترکيب آن‌ها ذرات لایه‌بردار با اندازه بزرگ‌تر وجود داشته باشد، ممکن است باعث ساييده شدن پوست و ايجاد زخم‌ها و بريدگي‌هاي کوچک بر روي سطح آن شود.
 • از کرم‌هاي مرطوب‌کننده غير کومدوژنيک (غير آکنه زا) استفاده کنيد. کرم‌هاي مرطوب‌کننده براي حفظ سلامت پوست اهميت زيادي دارند. اين کرم‌ها همچنين از خشک شدن پوست که باعث بزرگ‌تر به نظر رسيدن منافذ باز آن مي‌شود، جلوگيري مي‌کنند.
 • از بخار درماني استفاده کنيد. بخار درماني در برطرف کردن و بستن منافذ پوست تأثير زيادي دارد. زيرا بخار داغ، منافذ پوست را باز مي‌کند و چربي‌ها و چرک انباشته‌شده در منافذ پوست که باعث مسدود شدن آن شده است را خارج مي‌کند. براي انجام بخار درماني، مقداري آب را جوش بياوريد و در يک ظرف مقاوم به حرارت بريزيد. اگر بر روي پوست شما زياد آکنه مي‌زند، چند قطره روغن درخت چاي هم به آن اضافه کنيد. سپس صورت خود را در مقابل ظرف حاوي آب جوش بگيريد و يک حوله بزرگ روي سر خود بيندازيد. اجازه دهيد که بخار آب به مدت حدود 10 دقيقه مستقيماً به پوست صورت شما برسد. بعد از پايان کار، آب سرد به‌صورت خود بزنيد. اين کار به شسته شدن چربي‌ها و مواد چرکين و تميز شدن منافذ پوست کمک می‌کند.
 • از ماسک خاک رس استفاده کنيد. ماسک خاک رس هم مي‌تواند با تميز کردن چربي‌ها و سلول‌هاي مرده موجود بر روي پوست، مقدار منافذ باز پوست را کاهش دهد. براي اين کار ابتدا صورت خود را به‌طور کامل تميز کنيد و سپس ماسک خاک رس را روي صورت بماليد و 10 تا 15 دقيق صبر کنيد تا خشک شود. در اين زمان بايد احساس کنيد که پوست شما در زير ماسک کشيده مي‌شود. سپس صورت خود را با آب گرم بشوييد و آن را با زدن ضربات آرام با حوله خشک کنيد. اين کار را هر هفته یک‌بار تکرار کنيد.
 • در طول روز کرم ضد آفتاب بزنيد. ممکن است بسياري از مردم اطلاع نداشته باشند که نو ماوراءبنفش خورشيد باعث آسیب‌دیدگی پوست و تخريب کلاژن که وظيفه محافظت از پوست را بر عهده دارد، مي‌شود. وقتی‌که کلاژن پوست از بين برود، منافذ موجود بر روي آن بزرگ‌تر مي‌شود و ظاهر ناخوشايندي پيدا مي‌کند. با مصرف روزانه کرم‌هاي ضد آفتاب مي‌توانيد از بروز اين مشکل جلوگيري کنيد. شما مي‌توانيد انواع مختلفي از کرم‌هاي مرطوب‌کننده که خاصيت ضد آفتاب يا SPF نيز دارند را به‌سادگی از بازار تهيه کنيد. علاوه بر آن، هنگامی‌که مجبوريد وقت زيادي را در بيرون از خانه و در فضاي آزاد بگذرانيد، حتماً از کلاه و عينک آفتابي استفاده کنيد تا پوست شما حفاظت بيشتري در برابر تابش‌هاي مضر خورشيدي داشته باشد.
 • از کندن و فشار دادن جوش‌هاي پوستي و سرسياه خودداري کنيد. براي برطرف کردن جوش‌هاي سرسياه هرگز نبايد آن‌ها را کند يا فشار داد. زيرا اين يک کار اشتباه است که باعث آسيب ديدن منافذ پوست و بزرگ‌تر شدن اندازه آن‌ها مي‌شود. علاوه بر آن، کندن جوش‌هاي سر سياه باعث مي‌شود که باکتري‌ها از نوک انگشتان و ناخن شما به اين جوش‌ها منتقل شود و باعث عفوني و چرکين شدن آن‌ها شود. اگر لازم است جوش‌هاي سر سياه موجود بر روي پوست را حذف کنيد، حتماً براي اين کار از وسيله مخصوصي که براي خارج کردن محتويات جوش ساخته شده است استفاده کنيد. اين وسيله را می‌توانید به‌صورت اينترنتي و يا از داروخانه‌ها تهيه کنيد.

درمان‌هاي پزشکي و زيبايي

 • ميکرودرم ابريژن / درمال اينفيوژن سيلک پيل: يک روش درماني غیرتهاجمی و بسيار رايج است که فوايد بسياري ازجمله بستن منافذ پوست و کاهش اندازه منافذ باز پوست را به دنبال دارد.
 • رولينگ پوست صورت: اين روش درماني که در سالن‌هاي زيبايي انجام مي‌شود، سلول‌هاي پوست را تحريک مي‌کند و سرعت باززايي و تکثير آن‌ها را افزايش مي‌دهد. همچنين اين روش باعث افزايش ميزان توليد کلاژن، الاستين و گليکوزآمينوگليکان‌ها (ماده مفيدي که براي جوان‌سازی پوست ضروري است) در پوست مي‌شود. اين روش نتايج بسيار خوبي ازجمله برطرف شدن چروک‌ها و خطوط ريز پوست و افزايش استحکام آن را به دنبال دارد.
 • اينتنسيف: نسل جديدي از فناوري ميکرونيدلينگ فرکشنال RF است که به‌عنوان مؤثرترين روش در باززايي سلول‌ها و جوانسازي پوست به شمار می‌رود و توليد طبيعي کلاژن و الاستين در پوست را القاء می‌کند.
 • لایه‌برداری فرکشنال پوست: يکي از بهترين روش‌هاي درماني غیرتهاجمی براي بهبود رنگ و ساختار پوست، افزايش انعطاف‌پذیری و کاهش اندازه منافذ باز پوست مي‌باشد.
 • آي پي ال: باعث يکنواختي و بهبود رنگ و ساختار پوست و افزايش توليد کلاژن در آن مي‌شود و چروک‌ها، خطوط ريز و منافذ باز پوست را برطرف مي‌کند.
 • ليزر فيشيال: يک روش بسيار خوب براي جوانسازي پوست، بهبود رنگ و ساختار پوست، کوچک کردن اندازه منافذ پوستي، رفع چروک‌ها و خطوط ريز، برطرف کردن آثار زخم و کاهش قرمزي غیریکنواخت پوست مي‌باشد.
 • لايه‌برداري فيشيال: لایه‌برداری پوست را مي‌توان با استفاده از مواد مختلفي از قبيل AFA، رتينول‌ها، اسيد گليکوليک، اسيد ساليسيليک، اسيد لاکتيک و اسيد کوجيک انجام داد. در يک جلسه مشاوره پوست مي‌توان تعيين کرد که کدام ترکيب از مواد فوق براي شما مناسب‌تر است.

هزینه


برای اطلاع دقیق از هزینه لیزر منافذ باز پوست باید با پزشک مشورت نمایید.

 

سؤال خود را درمورد موضوع این مقاله میتوانید از طریق فرم زیر پرسیده و پاسخ بگیرید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme