increased-breast-size

درمان و رفع افتادگی سینه با لیفت و بالا کشیدن آن

در جراحی لیفت سینه مقداری از پوست سینه برداشته می‌شود و سپس بافت داخلی سینه و همچنین نوک سینه ها بالا آورده می‌شوند. این کار موجب لیفت (بالاکشیدن) و سفت شدن سینه‌ها می‌شود. این جراحی یا ماستوپکسی اغلب روی هر دو سینه انجام می‌شود، اما در مواردی نیز ممکن است برای متقارن شدن یکی از سینه‌ها با سینه‌ی دیگر یا به عنوان یک جراحی ترمیمی بعد از جراحی قبلی روی سینه)، این جراحی تنها روی یکی از سینه‌ها انجام شود.

سینه‌ها نیزمانند سایر قسمت‌های بدن، بر اثر بالا رفتن سن دچار افتادگی می‌شوند. بافت‌هایی که قبلا سینه را پشتیبانی می‌کردند و آن را بالا نگه می‌داشتند، کشیده شده و ضعیف می‌شوند. عواملی مانند بارداری و شیر‌دهی، ژنتیک، ترک های پوستی روی سینه ها، افزایش و کاهش وزن نیز موجب تشدید شلی و افتادگی سینه‌ها می‌شوند.

بافت‌هایی که باعث بالا نگه داشتن سینه‌ها می‌شوند عبارتند از پوست سینه و رباط‌هایی که بافت سینه را به عضلات زیر آن متصل می‌کنند. ترمیم رباط‌های سینه، عمل اتکاپذیر و مطمئنی نیست. بنابراین در حین انجام لیفت سینه، تمرکز جراح بر پوست سینه است. در جراحی رفع افتادگی سینه قسمتی از پوست سینه برداشته می‌شود و بافت داخلی سینه و قسمت نوک سینه، به بالا کشیده می‌شوند و در نتیجه، در مجموع کل سینه بالا کشیده می‌شود.

همچنین چنانچه از شکل، اندازه یا فرم سینه خود راضی نیستید، می‌توانید با عمل جراحی پروتز سینه به شکل و اندازه دلخواه دست یابید.

لیفت سینه چه مشکلاتی را می‌تواند برطرف کند؟

بسیاری از زنان از افتادگی سینه‌ها و پر نبودن قسمت بالای سینه خود ناراضی هستند. برخی دیگر دوست دارند، با انجام جراحی لیفت سینه، به درمان افتادگی سینه بپردازند  و سینه‌هایشان همان حالت سفت و برجسته و خوش‌فرمی را پیدا کند که در نوجوانی داشته‌اند. مواردی که در ادامه ذکر می‌شوند مهمترین دلایل انجام جراحی لیفت سینه هستند:

– افتادگی و شل شدن سینه‌ها.

– قرار گرفتن موقعیت نوک سینه‌ها به سمت پایین.

– وجود ترک‌های پوستی روی سینه که ظاهر بدی دارند.

– بزرگ بودن ‌هاله‌ی دور نوک سینه‌ها (قسمتی از نوک سینه که رنگ آن تیره‌تر است).

– عدم تقارن سینه‌ها.

 کاندید مناسبی برای جراحی لیفت سینه؟

برای تعیین این که آیا کاندید مناسبی برای جراحی بالا بردن سینه هستید یا نه ، طی جلسه مشاوره، پزشک سینه شما را اندازه‌گیری می‌کند تا ببیند چه قدر افتادگی دارد. درحالت استاندارد، برای یک خانم جوان، فاصله بین نوک سینه تابالای استخوان جناغ سینه باید 21 سانتی‌متر باشد.

شما می‌توانید خودتان این فاصله را اندازه بگیرید. در صورتی که این فاصله بیشتر از 21 سانتی‌متر است، سعی کنید با دست مخالف، نوک سینه را بالا ببرید و دقیقا برای خودتان مشخص کنید که دوست دارید در نهایت و پس از انجام جراحی لیفت سینه، نوک سینه تا چه حد بالا بیاید. البته در واقع، فاکتور‌های زیادی در انجام جراحی مد نظر قرار می‌گیرند و نتایج جراحی ممکن است با توجه به نحوه کشیدن پوست سینه، متفاوت باشد.

اگر بعد از اتمام دوره‌ی بارداری، از سایز سینه‌های خود راضی هستید و تنها فرم آن را دوست ندارید، کاندید مناسبی برای جراحی لیفت سینه هستید. اما اگر سایز سینه‌های خود و پر بودن آن‌ها در دوران بارداری را دوست داشتید، احتمالا کاندید جراحی بزرگ کردن سینه هستید، یا جراحی لیفت سینه باید با کاشت پروتز سینه انجام شود.

آیا ترک‌های روی پوست سینه‌ام از بین می‌روند؟

وقتی بر اثر بارداری یا اضافه وزن، سینه‌ی شما بزرگ می‌شود، پوست آن نیز کشیده می‌شود. گاهی اوقات این مساله باعث ایجاد ترک‌هایی روی پوست سینه می‌شود. این ترک‌ها در واقع ناشی از شکاف ایجاد شده در لایه‌های زیرین پوست به وجود آمده‌اند.

در پاسخ به سوال بالا باید گفت بله، قسمتی از ترک‌های پوستی که روی پوست سینه شما قرار دارد، با جراحی برداشته می‌شود، چرا که در جراحی لیفت سینه قسمتی از پوست سینه (که دارای ترک‌های پوستی است) برداشته می‌شود.

جراحی لیفت سینه چگونه انجام می‌شود؟

تکنیک‌های متفاوتی برای انجام جراحی لیفت سینه استفاده می‌شود. برای تعیین این که کدام تکنیک برای شما مناسب است، لازم است در مورد روش‌های مختلف طی جلسه مشاوره با جراح خود صحبت کنید. به طور کلی هر چه قدر افتادگی سینه‌ها بیشتر باشد، گستردگی عمل جراحی نیز بیشتر است. جراحان به طور کلی ، عمل لیفت سینه را به سه طریق انجام می‌دهند:

– لیفت سینه با برش هلالی: در صورتی که افتادگی سینه خفیف باشد، احتمالا شما کاندید این تکنیک جراحی هستید. در این روش یک قسمت هلالی شکل از پوست سینه و بافت سینه که درست در بالای هاله‌ی دور نوک سینه (قسمتی که رنگ آن تیره‌تر است) قرار دارد برداشته می‌شود. جای زخم این جراحی به صورت یک برش کوچک در بالای هاله‌ی دور نوک سینه خواهد بود.

– لیفت سینه با برش دوناتی (برش دور هاله‌ی نوک سینه) : در صورتی که موقعیت نوک سینه باید تغییر کند و بالاتر بیاید، احتملا بهتر تکنیک جراحی، برش دور هاله است. در این روش قسمتی از پوست اطراف هاله‌ی نوک سینه دقیقا به شکل یک دونات بریده شده و برداشته می‌شود. جای زخم این جراحی به صورت یک برش، دور تا دور هاله‌ی نوک سینه است. نام دیگر این روش Benelli می‌باشد.

– لیفت سینه با برش عمودی: یکی از روش های درمان افتادگی پوست سینه، لیفت سینه با برش عمودی است. این روش برای افتادگی شدید سینه استفاده می‌شود. در این روش علاوه بر پوست اطراف هاله‌ی نوک سینه، قسمتی از پوست زیر سینه نیز برداشته می‌شود. برشی که در این روش ایجاد می‌شود یک برش دایره‌ای دو تا دور هاله‌ی نوک سینه و یک برش عمودی از پایین برش قبلی تا پایین سینه است.

جای زخم جراحی لیفت سینه مهم‌ترین موضوعی است که بیماران به آن فکر می‌کنند. به همین دلیل اکثر خانم‌ها خواستار انجام جراحی لیفت سینه با برش‌های کوچک‌تری مثل برش دوناتی یا برش عمودی هستند. پزشکان منحصرا از این تکنیک‌ها برای لیفت سینه استفاده می‌کنند و معتقدند که نتایج این روش‌ها بسیار بهتر از روش‌های قدیمی و معمول مانند برش T معکوس یا برش لنگری است. بنابراین استفاده از تکنیک‌های برش دوناتی و عمودی نه تنها جای زخم کمتری روی سینه به جا می‌گذارد، بلکه نتایج بسیار بهتری را در فرم دادن به سینه‌ی شما به همراه دارد. تکنیک مورد استفاده برای جراحی و میزان مهارت جراح تعیین کننده‌ی میزان به جا ماندن جای زخم بعد از جراحی هستند.

اقدامات لازم قبل از عمل چیست؟

بعد از جلسه مشاوره می‌توانید با مسئول هماهنگی با بیماران صحبت کنید و نوبتی برای جراحی لیفت سینه تعیین کنید. جراح شما نیاز دارد که دو هفته قبل از جراحی، تمامی سوابق و اطلاعات پزشکی شما را در اختیار داشته باشد. حداقل نیازمندی‌های لازم، شامل سابقه پزشکی بیمار، وضعیت سلامت عمومی او و جواب آزمایشات خون CBC می‌باشد. از دو هفته قبل از جراحی باید کشیدن سیگار را ترک کنید و از خوردن آسپرین خودداری کنید. همچنین از شما خواسته می‌شود که از عصر روز قبل از جراحی چیزی نخورید و از نیمه‌ی شب به بعد نیز چیزی ننوشید.

دوره‌ی ریکاوری بعد از جراحی لیفت سینه چگونه خواهد بود؟

بعد از جراحی یک سینه از شما خواسته می‌شود که برای کم کردن تورم سینه‌ها، یک سینه بند کشی مخصوص بپوشید. احتمالا یک لوله‌ی باریک مخصوص در داخل سینه‌ها گذاشته می‌شود که از طریق آن مایعات اضافی از سینه خارج شوند. لازم است که تمامی دستورات و توصیه‌های بعد از جراحی را انجام دهید و در تمامی زمان‌های تعیین شده بعد از جراحی به پزشک خود مراجعه کنید.

– دو تا سه روز پس از جراحی، لوله‌ی مخصوص خروج مایعات ضافی از سینه‌ها برداشته می‌شود و پانسمان و بانداژ شما تعویض می‌شود.

– از شما خواسته می‌شود که برای کاهش تورم سینه‌ها بعد از جراحی، سینه بند مخصوص بپوشید.

– لازم است حداقل برای یک هفته از محل کار خود مرخصی بگیرید (یا کار خود را تعطیل کنید).

– لازم است به ترتیب، یک هفته، یک ماه، چهارماه و یک سال بعد از جراحی به پزشک خود مجددا مراجعه کنید.

– تورم و کبودی سینه‌ها تا 6 هفته بعد از جراحی ادامه خواهد داشت.

– شما بعد از 4 هفته می‌توانید به تمرینات ورزشی خود ادامه دهید.

خطرات و عوارض احتمالی 

مانند هر جراحی دیگری، جراحی رفع افتادگی سینه نیز با خطرات و عوارضی همراه است. برخی از این خطرات و عوارض لیفت سینه عبارتند از:
– عفونت
– تجمع مایعات در بدن
– خوب نشدن جای زخم جراحی به طور مناسب
– به جا ماندن جای زخم جراحی
– نامتقارن شدن سینه‌ها

سؤال خود را درمورد موضوع این مقاله میتوانید از طریق فرم زیر پرسیده و پاسخ بگیرید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme