yasmany-vitamina-c-para-la-piel-belleza-blog

درمان و رفع خط اخم بین دو ابرو

خط و خطوط اخم بین دو ابرو، به خطوط عمودی بین ابروها و بینی گفته می‌شود. این خطوط با اخم شما از طریق انقباض و حرکت عضلات صورت به نام “عضله دقت” (Procerus ) و “عضله اخم” (Corrugators) ایجاد می‌شود. این عضلات، در نزدیکی قسمت بالای بینی و پایین پیشانی قرار دارند و مسئول ایجاد انواع حالات چهره هستند.

زمانی که جوان هستید، این خطوط، ظریف و سطحی هستند که پس از توقف اخم، ناپدید می‌شوند. اما به دلیل افزایش سن و عوامل دیگر، خطوط اخم بین ابروها، عمیق‌تر می‌شوند، به طوری که ممکن است حتی زمانی که اخم نمی‌کنید نیز قابل مشاهده باشند و به چهره شما حالت اخمو و عصبانی بدهند.

علت


خط و خطوط اخم بین دو ابرو بخشی از روند طبیعی پیری است که در صورت ظاهر می‌شود، با این حال دسته‌ای از عوامل می‌توانند ظهور این خطوط را به تاخیر انداخته و به کاهش عمق این خطوط و درمان چروک پیشانی کمک کنند.

فعالیت بیش از حد عضلات حالات صورت 

دلایل متعددی برای پیدایش خطوط اخم بین دو ابرو و خط خنده و  مشخص‌تر شدن آنها در طول زمان وجود دارد. شما از زمان کودکی، حالات صورت خود را از افراد اطراف خود از جمله پدر و مادر می‌آموزید. در بزرگسالی، شما با حالات صورت خود احساساتی مانند خشم یا نارضایتی را منتقل می‌کنید. شما همچنین هنگام خمیازه کشیدن و یا تنگ کردن چشمان خود، اخم می‌کنید. فعالیت بیش از حد عضلات تولید کننده اخم، باعث می‌شود که خطوط اخم در طول زمان ظاهر شده و حالت “عصبانی ” دائمی به چهره شما بدهند.

پیری زودرس

پروتئین‌های پوست مانند کلاژن و الاستین، عناصر کلیدی در حفظ جوانی و سلامت پوست شما هستند. با افزایش سن، سرعت تجدید این پروتئین‌ها در پوست کاهش می‌یابد، پوست شما قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و کشیدگی و انعطاف پوست شما کاهش می‌یابد و چربی صورت تحلیل می رود . این امر احتمال عمیق‌تر شدن خط اخم بین دو ابرو و قابل مشاهده بودن آن بر روی پوست شما را افزایش می‌دهد.

روش‌های درمان و کاهش


درمان‌های مختلفی برای کاهش یا جلوگیری از ظاهر شدن خط و خطوط اخم وجود دارد. روشهای درمان پوست به وضوح می‌تواند باعث بهبود کیفیت سطح پوست در ناحیه اخم گردد. درمان‌های تزریقی نیز می‌تواند با کاهش انقباض عضله و جایگزینی حجم از دست رفته، علل زمینه‌ای ایجاد اخم را برطرف سازد.

روش‌های درمان پوست

درمان پوست می‌تواند ظاهر و بافت پوست را بهبود بخشد و به کاهش چین و چروک‌های تازه و سطحی، کمک کند. پلینگ مکانیکی صورت (میکرودرم ابرژن) با استفاده از ذرات کوچک، لایه فوقانی پوست را می‌زداید و با تحریک فرایند التیام، منجر به رشد پوست جدید می‌گردد.

لایه برداری شیمیایی و درمان پوست با لیزر باعث آسیب موقت به لایه فوقانی پوست می‌گردد و با فعال سازی درمان طبیعی پوست، منجر به رشد پوست سالم و بهبود سطح آن می‌شود.

تزریق

درمان تزریقی، یک راه موثر برای درمان خط اخم بین دو ابرو می‌باشد. اما قبل از شروع مراحل این درمان، لازم است که عوامل محیطی و شیوه زندگی فرد (که ممکن است به بروز خطوط اخم کمک کند) نیز در نظر گرفته شود.

تزریق بوتاکس 

بوتاکس یک ماده شل کننده عضلانی است که برای فلج کردن و غیرفعال شدن عضلات دقت و اخم و نهایتا کاهش تحرک پوست در ناحیه اخم، می‌توان تزریق کرد. بوتاکس خط اخم به جای خود پوست، عضله زیر پوست را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به این ترتیب زمانی که عضله آرام است، پوست آن کشیده است و این می‌تواند خط اخم بین دو ابرو را از بین ببرد. همچنین تزریق بوتاکس می‌تواند با کاهش عادت اخم، از عمیق‌تر شدن خطوط جلوگیری کند. با تقبل  هزینه بوتاکس پیشانی میتوانید با فلج کردن و غیرفعال شدن عضلات دقت و اخم و نهایتا کاهش تحرک پوست در ناحیه اخم ، به کاهش چین و چروگ پیشانی پرداخت . تزریق بوتاکس به اطراف لب‌ها می‌تواند برای شل کردن عضلات درگیر و پیشگیری از ایجاد بیشتر چین و چروک دور لب مورد استفاده قرار بگیرد. یک متخصص پوست می‌تواند تزریق بوتاکس لب را در اطراف دهان شما انجام داده و تنها عضلات درگیر در ایجاد چین و چروک‌ دور لب را مورد هدف قرار دهد. پس از انجام این عمل شما هنوز قادر خواهید بود حرف بزنید، غذا بخورید و بخندید.

تزریق ژل و چربی

ژل تزریقی، ماده‌ی نرم ساخته شده از اسید هیالورونیک است که برای جایگزینی حجم از دست رفته و قابل مشاهده در قسمتهایی از پوست، تزریق می‌شود. اساس کار این ژل‌ها، کمک کردن به ساختار و حجم پوست (همانند کلاژن طبیعی و الاستین) می‌باشد. این مواد برای درمان خطوط اخم عمیقی بکار می‌رود که ممکن است یک شیار عمیق را بین ابروها تشکیل دهند. غالبا این ژل‌ها بعد از درمان با بوتاکس خط اخم ، برای درمان خطوط اخم عمیق‌تر و پر کردن چین‌هایی استفاده می‌شود که بعد از فلج کردن عضلات اخم بر روی پوست، قابل مشاهده هستند. همچنین از تزریق چربی نیز برای چنین چروک هایی می توان استفاده نمود . تزریق چربی خط اخم در صورت ممکن است روشی بسیار عالی برای داشتن ظاهر کلی نرم‌تر باشد. در طول مشاوره با دکتر زیبایی ، مشخص خواهد شد که آیا شما کاندید مناسبی برای تزریق چربی هستید و همچنین تعیین می‌گردد که کدام درمان برای دستیابی به ظاهر مورد نظر شما موثر خواهد بود. دکتر ممکن است ترکیبی از روش تزریق چربی را همراه با سایر روش‌ها پیشنهاد نماید. اضافه کردن حجم طبیعی می‌تواند موجب بهبود نتایج روش‌های جراحی شود و ظاهری طبیعی‌تر را ایجاد نماید. شما از طبیعی بودن نتیجه‌ی روش تزریق چربی لذت خواهید برد بویژه به علت اینکه از چربی خودتان استفاده شده و خطر واکنش آلرژیک یا پس زدن وجود ندارد. هزینه و قیمت تزریق چربی برای هر بیمار با توجه به مقدار چربی تخلیه شده و تعداد تزریق‌ها و نوع بی‌حسی تعیین می‌شود، البته این هزینه مراقبت قبل و بعد از عمل را نیز شامل می‌شود.

درمان جراحی 

تکنیک لیفت پیشانی و یا لیفت ابرو، روشی است که جوانی‌ و شادابی را به ناحیه بالای چشم بازمی‌گرداند. این تکنیک شامل تصحیح افتادگی ابرو و بهبود خطوط اخم و شیارهایی است که ممکن است شما را عصبانی، غمگین و یا خسته نشان دهد.در لیفت پیشانی برای رفع خطوط اخم، عضلات و بافت‌هایی که موجب اخم و یا افتادگی ابروها می‌شوند، برداشته شده یا تغییرشکل می‌یابند که این موجب صاف شدن پیشانی، بالا بردن ابروها و به حداقل رساندن خطوط اخم می‌گردد. پزشک شما ممکن است از روش جراحی معمولی استفاده کند که خط برش در پشت خط رویش مو پنهان می‌شود؛ یا اینکه ممکن است از یک آندوسکوپ استفاده کند، این ابزار به جراح اجازه می‌دهد با حداقل برش، عمل لیفت را انجام دهد. در هر دو روش، نتایج مشابهی بدست می‌آید، پوست پیشانی شما نرم و صاف خواهد شد و حرکات بیشتری خواهد داشت.

پیشگیری


خطوط اخم، ناشی از ترکیبی از عوامل است، تنها برخی از این عوامل را می‌توان با ایجاد تغییرات در شیوه زندگی خود، مهار کرد. اگر چه نمی‌توان به طور کامل تغییرات کاهش حجم صورت و پوست ناشی از روند طبیعی پیری را متوقف کرد، اما برخی از عوامل مربوط به شیوه زندگی که به شکل گیری خطوط اولیه اخم و چین و چروک کمک می‌کنند، قابل پیشگیری است. برطرف کردن این عوامل ممکن است باعث تاخیر و کاهش شدت خطوط اخم گردد.

کنترل عادت اخم کردن

از آنجا که شروع پیدایش خطوط اخم، زمانی است که شما برای اخم کردن، عضلات صورت خود را منقبض می‌کنید، پس یکی از ساده‌ترین راه‌های جلوگیری از بدتر شدن خطوط اخم، یافتن راهی برای حفظ آرامش عضلات صورت خود است. در مواقعی که بیش از حد اخم می‌کنید، هوشیارتر باشید و سعی کنید که به صورت آگاهانه، اخم خود را متوقف کنید.

اگر دریابید که هنگام کتاب خواندن و یا استفاده از کامپیوتر، چشمان خود را تنگ می‌کنید، شاید نیازبه مراجعه به چشم پزشک و استفاده از عینک و یا لنز داشته باشید.

اگر زمان زیادی از وقت خود را در خارج از منزل و درمعرض نور خورشید به سر می‌برید، استفاده ازعینک آفتابی می‌تواند در کاهش اخم و تنگ کردن چشم مفید باشد.

گنجاندن آنتی اکسیدان‌ها در رژیم غذایی

پیروی از یک رژیم غذایی غنی از میوه‌های تازه، سبزیجات، ویتامین‌ها و مواد معدنی، یک منبع آماده از آنتی اکسیدان‌ها را در اختیار پوست شما قرار می‌دهد. آنتی اکسیدان‌ها از طریق پاکسازی اتم‌های مضر (که به نام رادیکال‌های آزاد شناخته شده‌اند) به ترمیم و حفظ سلامت پوست شما کمک می‌کنند.

رادیکال‌های آزاد توسط عوامل محیطی، عادات و شیوه زندگی شما مانند سیگار کشیدن، استرس و آلاینده‌ها تولید می‌شوند و با کاهش مقدار تولید کلاژن و الاستین در پوست، می‌توانند به DNA پوست شما آسیب برسانند.این عوامل استرس زای محیطی در طی سال‌ها تجمع یافته و می‌تواند موجب خستگی، کم آبی و پیری پوست شما گردد. افزایش منابع آنتی اکسیدان در رژیم غذایی می‌تواند با از بین بردن این رادیکال‌های آزاد مضر، به محافظت از پوست شما کمک کند.

همچنین آنتی اکسیدان‌ها را می‌توان به طور مستقیم بر روی پوست اعمال کرد تا در بخش‌هایی که مورد نیاز است جذب شده و فعالیت کنند.

محافظت از پوست خود در برابر نور خورشید

استعمال کرم ضد آفتاب به‌صورت وسیع و روزانه مانع نفوذ اشعه‌های مضر خورشید ( UVA و UVB) می‌شوند و به جلوگیری از علائم پیری زودرس از جمله خطوط اولیه اخم، کمک می‌کنند. اشعه آفتاب می‌تواند به قابلیت خود ترمیمی پوست آسیب بزند و منجر به پیدایش خطوط ظریف، چین و چروک و لکه‌های پوست گردد. همچنین می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد.

ترک مصرف سیگار

ترک سیگار می‌تواند باعث تغییر مثبتی در سلامت کلی پوست شما گردد. تحقیقات نشان داده است که مصرف سیگار، تاثیر منفی بر جریان خون به پوست دارد و موجب اخلال در تامین مواد مغذی ضروری و اکسیژن برای پوست می‌گردد. سیگار کشیدن همچنین می‌تواند با صدمه به ساختار DNA پوست، به توانایی آن برای ترمیم خود آسیب برساند.

سؤال خود را درمورد موضوع این مقاله میتوانید از طریق فرم زیر پرسیده و پاسخ بگیرید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme