1

درمان و رفع سلولیت (تجمع چربی و فرو رفتگی پوست)

سلولیت از سلول‌های چربی احاطه‌شده با سپتوم تشکیل می‌شود که بافتی پیوندی است که سلول‌های چربی را در جای خود نگه می‌دارد. این لایه چربی پوشاننده، محافظ و نگه‌دارنده پوست است، دمای بدن را تنظیم می‌کند و چربی را ذخیره می‌کند تا بدن بتواند از آن به‌صورت کالری استفاده کند. سلولیت زمانی تشکیل می‌شود که لایه‌های سپتوم، سلول‌های چربی را رو به پایین فشار دهد یا برعکس سلول‌های چربی به این لایه‌ها فشار وارد کند. سلولیت صرفاً به زیبایی‌اندام صدمه می‌زند و 90 درصد از بانوان پس از بلوغ دچار این مشکل می‌شوند.

علت‌ها و دلایل ایجاد شدن سلولیت


 • وراثت
 • غیرفعال بودن و در پیش گرفتن سبک زندگی راکد
 • استرس
 • مصرف بیش‌ازاندازه سلولیت
 • مصرف قرص‌های بارداری هورمونی
 • اضافه‌وزن و رژیم غذایی ناسالم
 • الکل
 • پیر شدن و کاهش خاصیت ارتجاعی پوست

درمان


 • درمان با لیزر: در این روش لیزر با انرژی پایین و رادیوفرکوئنسی به زیر سطح پوست هدایت می‌شود تا آسیب‌دیدگی و زخم زیر کلاژن جدید را به واکنش وادارد و پوست چرب را بکشد و سفت کند.
 • رادیوفرکوئنسی: بسیاری این درمان غیرتهاجمی را روشی سریع و بدون درد برای کاهش چربی و سفت شدن پوست می‌دانند. انرژی رادیوفرکوئنسی به‌صورت مستقیم سلول‌های چربی را هدف می‌گیرد؛ به‌این‌ترتیب ناحیه موردنظر گرم می‌شود و تنها این سلول‌ها تخریب می‌شود بدون آن‌که پوست یا بافت‌ها یا عضله‌های پیرامون آسیب ببیند.
 • مزوتراپی: در مزوتراپی برای از بین بردن سلولیت ماده‌هایی مانند ویتامین، مواد معدنی، آمینواسید و آنزیم درون بافت زیرپوست تزریق می‌شود. مزوتراپی سلول‌های چربی را متلاشی و تجزیه می‌کند و ظاهر سلولیت را اندکی بهبود می‌بخشد، البته باید عوارضی چون تورم، عفونت و غیرطبیعی شدن انحناهای بدن را نیز در نظر گرفت.
 • هایفو: در درمان‌هایی که برای از بین بردن سلولیت از امواج مافوق صوت (اولتراسوند) استفاده می‌شود، دستگاه‌ها یا ماساژ دهنده‌های اولتراسوند مخصوصی به‌کاربرده می‌شود. اولتراسوند ناحیه‌های سلولیتی را از بین می‌برد. امواج مافوق صوت امواج صوتی با فرکانس بالا هستند که باعث می‌شوند بافت چربی در فواصل زمانی سریع‌تر مرتعش شود. ارتعاش بیشتر تأثیر مناسبی بر سلول‌ها دارد و این سلول‌های چربی مقاوم را گرم می‌کند. مزیت شاخص اولتراسوند این است که در عمیق‌ترین سطوح نفوذ می‌کند، حال‌آنکه کرم‌ها تنها بر روی لایه رویی پوست اثر می‌گذارند.
 • پر کردن فرورفتگی‌ها: پرکننده‌ها (ژل یا چربی) برای پر کردن فرورفتگی های سطح پوست سلولیتی بزرگ مناسب هستند و معمولاً ترجیح داده می‌شود از چربی بدن خود بیمار استفاده شود. با توجه به تعریفی که از سلولیت ارائه شد، استفاده از چربی بدن خود بیمار منطقی‌ترین روش برای درمان آن محسوب می‌شود. یگانه مشکل تزریق چربی این است که ناهمواری‌هایی باقی می‌ماند. بااین‌حال نتایج حاصل از تزریق چربی ماندگاری بالایی دارد.
 • جراحی: جراح وسیله‌ای شبیه به چنگال را برای بریدن رشته‌های فیبری ایجادکننده فرورفتگی سلولیتی زیرپوست می‌لغزاند. سپس مقدار اندکی چربی به‌منظور جلوگیری از بازگشت این فیبرها تزریق می‌شود.
 • کاهش‌دهنده ورم: میزان آب سلول‌های چربی در واقع کمتر از 10 درصد است، به همین دلیل است که درمان‌های سلولیت‌ که تنها از وسایل تحریک‌کننده گردش خون، گیاهان سم‌زدا و داروهای مدر خارج کننده آب از بدن بهره می‌گیرند، کمترین تأثیر را دارند. بااین‌حال اگر گردش خون در ابتدای درمان آهسته باشد، حتی ورمی ناچیز نیز می‌تواند سلولیت را تشدید کند؛ بنابراین ماده‌های گشادکننده رگ‌های خونی و رگ‌های لنفی که به ترتیب به تحریک جریان خون و تخلیه مایعات از بافت‌ها کمک می‌کنند، در کوتاه‌مدت مفید خواهند بود. از این مواد مؤثر می‌توان به ماده‌های طبیعی چون فلفل سیاه، زنجبیل، چای سبز، دارچین، فلفل قرمز و ژنگو اشاره کرد.
 • چربی‌سوزها: پمادهای حاوی فورسکولین (ماده فعال موجود در گیاهی به همین نام) و آمینوفیلین (داروی آسم) در صورت استعمال بر روی ران کاهشی حدود یک اینچی را موجب می‌شود، حال‌آنکه استعمال کرم‌ پلاسبو بر روی همین ناحیه کوچک‌ترین تأثیری ندارد. کافئین و دیگر چربی سوزها، به دلیل مشابهت ساختاری و مکانیسم عملکرد، معمولاً در کرم‌های مخصوص درمان سلولیت یافت می‌شوند.
 • سفت کننده‌های پوست: با اندکی سفت کردن پوست می‌توان ناهمواری‌ها را پوشاند؛ به همین دلیل است که ماده‌هایی، مانند رتینول، کوآنزیم Q10 و ویتامین C، که برای تحریک ساخت کلاژن و درنتیجه رفع مشکل شلی پوست و کاهش چروک به‌کاربرده می‌شود، در کرم‌های سلولیت نیز وجود دارد. مرطوب کننده‌ها، برای مثال فراورده‌های استخراج‌شده از موجودات دریایی مانند کاراگینان و آلژنیک اسید، نیز آب‌رسانی پوست را بهبود می‌بخشد. هدف پر کردن فرورفتگی‌ها و کمتر به چشم آمدن سلولیت است.
 • رژیم‌درمانی: کاهش وزن با توجه به اثری که بر روی انقباض سلول‌های چربی دارد، برای از بین بردن علائم سلولیت مفید است، البته رژیم‌هایی که در آن‌ها بر خروج آب از بدن تأکید می‌شود، در این مورد کارآمد نخواهند بود، چون کاهش آب بافت پیوندی باعث شل شدن بیشتر پوست می‌شود و همان‌طور که اشاره شد بخشی از مشکل سلولیت به سفت نبودن پوست مربوط می‌شود. آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد که به تضعیف پوست و درنتیجه ایجاد چروک می‌انجامد، این امکان را برای سلول‌های چربی فراهم می‌آورد تا فشار نامطلوب رو به بالایی را به پوست وارد کنند. بدیهی است مقابله با این آسیب‌دیدگی پوست را محکم‌تر و سفت‌تر می‌کند. استفاده از ترکیب گلوکزوآمین و امگا 6 و خوردن غذاهای سرشار از لیسیتین مانند سویا، تخم‌مرغ و اسفناج دیواره‌های سلولی را تقویت و درنتیجه سلولیت را درمان می‌کند.
 • نوشیدن آب فراوان: با رساندن آب کافی به بدن می‌توان سلول‌های پوست را شاداب و جوان نگه داشت و سلولیت را درمان نمود. روزانه دست‌کم 8 لیوان آب بنوشید تا مطمئن باشید که بدن آب کافی دریافت می‌کند.
 • ورزش: انجام ورزش‌های هوازی کالری‌های ذخیره‌شده به شکل چربی را می‌سوزاند. در یک باشگاه ثبت‌نام کنید و تحت نظر مربی خود به‌تدریج وزنه‌های سنگین‌تری را بلند کنید. برای سنگین‌تر کردن وزنه‌ها عجله نکنید، بلند کردن وزنه‌های مناسب در تعداد دفعات بیشتر اثر بهتری خواهد داشت.
 • چند راهکار خانگی:
  • برای رفع سلولیت پشت ران‌ها را در آب داغ بشویید تا منافذ باز شود. پماد مخصوص (اسکراب) را روی پشت ران، دقیقاً روی سلولیت، بمالید و محکم به مدت 5 دقیقه ماساژ دهید.
  • پس از پماد زدن باندی پلاستیکی را روی پا بپیچید تا رطوبت و گرما حفظ شود. بگذارید باند 20 دقیقه روی بدن باقی بماند و سپس پماد را پاک کنید و بدن را بشویید. در انتها از مرطوب‌کننده دلخواه خود استفاده کنید.
  • قهوه حاوی کافئین و آنتی‌اکسیدان‌هایی است که بعضی از سم‌های موجود در بدن را که مسئول ایجاد سلولیت هستند دفع می‌کند. به‌علاوه قهوه جریان خون را بهبود می‌دهد.
  • شکر لایه‌برداری است که منافذ پوست را باز می‌کند.
  • روغن زیتون، گلیسیرین و روغن ویتامین E برای آب‌رسانی و محافظت از پوست مؤثر است.
 • وكيوم تراپي يك تكنيك درماني است كه ادعا دارد نتايج آن موجب درمان و رفع سلولیت هاي چربي می‌شود. اين درمان بر اساس تكنيك تشخيصي: ماساژ عمقي و فشار منفي صورت می‌گیرد. از وکیوم تراپي براي رفع چربی‌های عميق و فشرده‌ای كه به‌سختی آب می‌شوند و اغلب در ران، زانو، باسن، شكم و بالاي بازو ديده می‌شوند، استفاده می‌گردد. وکیوم سینه قرار داده‌شده بر روي ناحيه ، سلولیت‌هاي چربي روي ماهيچه آن قسمت را از بين می‌برد و بدین گونه جريان خون را تقويت و زهكش لنفاوي را تحريك می‌نماید و تأثیرات ورزش و ماساژ را افزايش می‌دهد .

سخن پایانی


اگرچه بسیاری از این درمان‌ها با هدف صاف و هموار کردن پوست و به حداقل رساندن فرورفتگی روی پوست انجام می‌شود، اما اکسیری برای درمان سلولیت وجود ندارد. هنگام انتخاب روش درمان مناسب باید محتاط بود و حتماً با پزشک متخصصی مشورت کرد که مورداطمینان باشد، تمام پرسش‌ها را پاسخ دهد و نگرانی‌ها و ابهام‌ها را برطرف کند.

سؤال خود را درمورد موضوع این مقاله میتوانید از طریق فرم زیر پرسیده و پاسخ بگیرید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme