Untitlevd-2

درمان چین و چروک صورت و دور چشم

خطوط خنده، اخم و یا چین‌ و چروک‌ زیر چشم، نشانه عادی و طبیعی افزایش سن شماست. چین‌وچروک‌ها مضر نیستند، اما اغلب افراد، آن‌ها را دوست ندارند و می‌خواهند آن‌ها را کاهش دهند و یا به‌طورکلی حذف نمایند.

علل بروز چین‌وچروک


ظهور چروک صورت بخشی از روند طبیعی پیری افراد است.   عواملی وجود دارد که سرعت بروز آن‌ها را افزایش می‌دهد. عوامل محیطی، مانند اشعه ماورای بنفش، (UV) ، تابش نور خورشید و سیگار کشیدن، می‌توانند پوست را خشک کرده و باعث شوند چین‌وچروک‌ها از جمله چروک پیشانی زودتر ظاهر گردند. اگر شما رژیم غذایی شما ناسالم  داشته باشد و بیش‌ازحد الکل مصرف کنید، ممکن است در سن جوانی دچار چین‌وچروک‌های زودرس شوید.

آسیب نور خورشید

معمولاً مناطقی که بیشتر در معرض نور آفتاب قرار دارند، مانند صورت، گردن و یا پشت دست‌ها، زودتر دچار چین‌ و چروک می‌شوند. دلیل آن این است که اشعه UV خورشید به DNA سلول‌های پوستی آسیب می‌رساند، این امر باعث می‌شود پوست شما زودتر پیر شده و انعطاف‌پذیری خود را از دست بدهد و دچار چین و چروک صورت شوید . دریافت مقدار مناسبی از نور خورشید مفید است، زیرا را که پوست شما به کمک آن به تولید ویتامین D می‌پردازد، ویتامین D برای ساختار و استحکام استخوان‌ها ضروری است. بااین‌حال، دریافت بیش‌ازحد نور خورشید مضر است. اگر شما زمان زیادی در مقابل نور خورشید قرار دارید، به‌ویژه آنکه از هیچ‌گونه محافظی استفاده ننمایید، ممکن است خطوط ریز و چین‌وچروک‌های زودرس بیش‌ازحد در شما افزایش یابند.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن از طریق راه‌های مختلفی بر پوست شما اثر می‌گذارد. سیگار کشیدن پوست شما را خشک کرده و باعث باریک‌تر شدن عروق خونی می‌شود. این مسئله موجب کاهش عرضه اکسیژن و مواد مغذی حیاتی به پوست شما می‌گردد، درنتیجه کیفیت و قوام پوست شما دستخوش تغییرات نامطلوبی می‌شود. بنابراین افرادی که سیگار مصرف می‌کنند، به‌احتمال‌زیاد در سنین پایین‌تری نیاز به درمان های رفع چروک دور چشم خواهند داشت . حالتی که لب شما هنگام سیگار کشیدن به خود می‌گیرد، باعث ایجاد خطوط و چین‌ و چروک دور چشم در اطراف لب و دهان شما می‌شود.

درمان چین‌وچروک‌ها


طیف وسیعی از درمان‌های مختلف وجود دارد که می‌توانند در کاهش و رفع چین‌ و چروک‌ صورت شما مؤثر باشند، آن‌ها می‌توانند پوست شما را صاف کرده و ظاهری جوان به آن بدهند.  این درمان‌ها از طریق یک پزشک مجرب، می‌تواند در اختیار شما قرار بگیرد. اگر شما قصد دارید در این خصوص اقدام به درمان پوست خود نمایید، باید نزدیک پزشک و یا جراح مجرب بروید. شما باید مجوزها و صلاحیت علمی او را بررسی نمایید. بیان این‌که تا چه حد، این درمان‌ها مؤثر هستند، دشوار است. اغلب در خصوص رد یا اثبات آن‌ها، شواهد علمی کمی وجود دارد.  بااین‌حال، از طرف دیگر، افراد زیادی وجود دارند که از نتایج به‌دست‌آمده این درمان‌ها بسیار راضی و خشنود هستند، بنابراین این موضوع به تصمیم شما بستگی دارد. به همین دلیل واقعاً مهم است قبل از جمع‌آوری اطلاعات در خصوص خطرات، عوارض یا مزایای این درمان‌ها، به‌درستی در این خصوص تصمیم‌گیری نمایید. برخی از رایج‌ترین درمان‌های چین‌وچروک‌ها در زیر معرفی می‌شوند. هزینه رفع چروک دور چشم بسته به روش انتخابی در افراد مختلف، متفاوت است.

کرم و ژل‌های پوستی

کرم‌های زیادی وجود دارد که ادعا می‌شود می‌توانند خطوط ریز پوستی را کاهش دهند، اما آن‌ها در رفع چین و چروک صورت بی اثر هستند . کرم‌ها و ژل‌های حاوی رتینوئید (شکلی از ویتامین A) ممکن است خطوط ریز و برخی از نشانه‌های خفیف پیری پوست را بهبود بخشد و در جلوگیری از چین و چروک صورت موثر باشد . آن‌ها این کار را از طریق افزایش استحکام پوست انجام می‌دهند، به‌نحوی‌که خطوط ریز پوستی کمتر قابل روئیت می‌شوند.

لایه‌بردارهای شیمیایی

هدف لایه‌برداری‌های شیمیایی بهبود و نرم کردن بافت پوست روی صورت است. با استفاده از مواد شیمیایی مختلف، لایه‌های بیرونی آسیب‌دیده پوست حذف می‌شوند، از این طریق خطوط و چین‌وچروک‌های پوست  کاهش می‌یابند. طیف مختلفی از لایه‌بردارهای شیمیایی وجود دارد. از لایه‌بردارهای ملایم گرفته تا لایه‌بردارهای عمیق و قوی. شما می‌توانید لایه‌بردارهای ملایم را از داروخانه‌ها بدون داشتن نسخه تهیه کنید. برای استفاده از لایه‌بردارهای قوی، شما به یک پزشک باتجربه نیاز دارید، این کار باید در مطب و یا بیمارستان صورت بپذیرد. هر چه لایه‌بردارها عمیق‌تر و قوی‌تر باشند، اثر آن‌ها بیشتر است، اما از آن‌طرف اثرات جانبی و خطراتشان نیز افزایش می‌یابد. از لایه‌بردارهای ملایم می‌توان برای کاهش خطوط ریز پوست و بهبود ظاهر آن استفاده نمود.

بازسازی پوست صورت به کمک لیزر

به‌منظور کاهش جای زخم‌های خفیف، خطوط و رفع چروک صورت ناشی از آسیب نور خورشید و به‌طورکلی بهبود آثار پیری پوست، می‌توان از لیزر استفاده نمود. لیزر (پرتوهای نوری با انرژی بالا) می‌تواند لایه‌های بیرونی پوست صورت را حذف نماید. همچنین می‌تواند باعث تحریک رشد کلاژن‌های جدید شود. با بهبود ناحیه تحت درمان، پوست جدید تشکیل می‌شود و طبیعتاً پوست جدید نرم‌تر بوده و چین و چروک‌های کمتری خواهد داشت. هر چه شدت لیزر چروک زیر چشم بیشتر گردد، اثر آن بیشتر است، در مقابل خطرات و دوره بهبودی آن نیز افزایش می‌یابد.

 تزریق سم بوتولینوم (بوتاکس)

تزریق سم بوتولینوم (بوتاکس) می‌تواند برخی از انواع چین‌وچروک‌ها را کاهش دهد. اغلب از آن برای درمان خطوط پیشانی و اخم که در اثر بیان احساسات و حالت چهره پدید می‌آیند، استفاده می‌شود. همچنین تزریق بوتاکس می‌توانند خطوط اطراف چشم را نیز کاهش دهد. سم بوتولینوم تنها می‌تواند چین‌وچروک‌های فعال (خطوطی که در اثر فعالیت عضلات حادث می‌شوند) را کاهش دهد. چین‌وچروک‌ها و یا خطوطی که در اثر بیان چهره ایجاد نشده باشند، به بوتاکس پاسخ نمی‌دهند.

تزریق ژل و چربی

هدف تزریق ژل و تزریق چربی صورت، جبران حجم ازدست‌رفته پوست است به‌نحوی‌که پوست پر، صاف و نرم‌تر به نظر برسید. به‌منظور کاهش خطوط در اطراف چانه و لب‌ها می‌توان با تقبل هزینه تزریق چربی به صورت از تزریق ژل و یا چربی استفاده نمود. همچنین تزریق ژل و یا چربی می‌تواند حجم لب‌ها را نیز افزایش دهد. طیف وسیعی از ژل‌های تزریقی در دسترس است که می‌توان از آن‌ها به‌صورت دائم و یا موقت استفاده نمود.

هایفوتراپی را می‌توان برای سفت کردن پوست دور چشم‌ها و در نتیجه رفع چین و چروک و خطوط ریز اطراف چشم‌ها از جمله خطوط پنجه کلاغی استفاده کرد. هایفو درمان چروک دورچشم ، امواج پر توان مافوق صوت متمرکز (هایفو) بطور مستقیم انرژی گرمایی را به پوست و بافت زیر جلدی چشم‌ها اعمال می‌کند و موجب تحریک و بازسازی کلاژن پوست و در نتیجه بهبودی بافت پوست و رفع چین و چروک دور چشم‌ها می‌گردد.

 جراحی زیبایی

برای کمک به کاهش چین‌وچروک‌های عمیق و افتادگی پوست می‌توان از جراحی زیبایی کمک گرفت. در جراحی لیفت (کشیدن پوست) صورت، جراح بخشی از پوست، بافت و یا عضله زیر آن را برداشته و پوست صورت را تحت کشش قرار می‌دهد. درنتیجه صورت شما قوام خود را بازیافته و نرم‌تر خواهد شد. این فرایند ممکن است در کل صورت (جراحی کامل لیفت صورت) و یا در بخش‌های از صورت مانند ناحیه ابرو (لیفت ابرو) پایین صورت و یا گردن انجام شود.

5 راه طبیعی برای کاهش چین‌وچروک‌ها

سفیده تخم‌مرغ

سفیده چند تخم‌مرغ را در یک کاسه کوچک جدا کنید. آن را بروی پوست خود ماساژ دهید و اجازه دهید بروی پوستتان باقی بماند تا خشک شود، حداقل به مدت 15 دقیقه باید بر روی پوست شما باقی بماند. سپس با آب ولرم صورت خود را شست‌وشو دهید و اجازه دهید ویتامین‌های گروه B و ویتامین E به جوان‌سازی پوست شما بپردازند.

روغن‌زیتون

روغن‌زیتون طبیعی می‌تواند پوست شما را نرم کرده و انعطاف‌پذیری آن را افزایش دهد. قبل از خواب به‌آرامی چند قطره بر روی صورت خود قرار داده و مدتی پوست صورت را ماساژ دهید، سپس با یک حوله نرم آن را پاک کنید. شما باپوستی نرم و شاداب بیدار خواهید شد.

ماساژ

با استفاده از یک لوسیون ملایم، چند دقیقه صورت خود را به‌آرامی ماساژ دهید. بر روی نواحی دارای مشکل مانند گردن، زیر چشم و پیشانی تمرکز داشته باشید. برای درمان، می‌توانید به سالن‌های معتبر ماساژ مراجعه کنید.

میوه‌ها و سبزیجات

میوه‌ها و سبزیجات تازه سرشار از ویتامین‌های A و D هستند، آن‌ها کمک می‌کنند تا پوست شما حجم دار گشته و از درون به شادابی و طراوت برسد. شما می‌توانید آب آن‌ها را از محل‌های معتبر تهیه کرده و یا خود در خانه اقدام به تهیه آن‌ها نمایید.

آب لیموترش

یک لیمو را برش داده و به کمک آب آن، خطوط و چین‌وچروک‌های موجود بر روی صورت را ماساژ دهید. اسیدیته لیمو کمک می‌کند تا پوست روشن‌تر شده و ظاهر چین‌وچروک‌ها کاهش یابد. علاوه بر آن، تنفس عمیق رایحه مرکبات تازه، می‌تواند شما را سرحال و سرزنده نماید.

سؤال خود را درمورد موضوع این مقاله میتوانید از طریق فرم زیر پرسیده و پاسخ بگیرید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme