200424026-001

رفع و درمان سیاهی(تیرگی)زیر بغل

تیرگی زیر بغل، عارضه‌ای است که بیماران زیادی برای رفع آن به متخصصان زیبایی و مراقبت از پوست مراجعه می‌کنند.

دلایل بسیاری وجود دارد مبنی بر اینکه نواحی زیر بغل، نسبت به سایر قسمت های بدن، بیشتر دچار تیرگی می‌گردد.

بر اساس مشاهدات بالینی، 3 علت اصلی سیاهی زیر بغل عبارتند از:

• روش های غلط اصلاح موهای زیر بغل (اپیلاسیون بیش از حد، استفاده مکرر از تیغ‌های کند ریش تراش، موچین و غیره)
• پوشیدن لباس تنگ (با پارچه زبر و اصطکاک زا)
• استفاده از محصولات بهداشتی نامناسب (دئودورانت ، عطرهای حاوی الکل که باعث التهاب پوست یا آلرژی می‌شوند.)

همه این عوامل تیرگی زیر بغل، منجر به التهاب پوست می‌گردد و بدن شما التهاب پوست را با تغییر رنگ آن قسمت، برطرف می‌سازد.

این ویژگی در میان زنان  با پوست تیره‌تر آسیایی، بیشتر شایع است. زیر بغل زنان آسیایی، تیره‌تر از سایر قسمت های بدن آن هاست. در حال حاضر، به استثناء تعداد بسیار کمی از افرادی که از نظر ژنتیکی مستعد تیرگی زیر بغل هستند، برای سایر افراد، این ویژگی یک عارضه محسوب می‌شود.

درمان 


درمان‌های پزشکی

کرم‌های موضعی

چندین کرم موضعی وجود دارد که پزشک می‌تواند به منظور روشن کردن زیر بغل و رفع تیرگی کشاله ران برای شما تجویز کند. این کرم‌ها حاوی اسید رتینوئیک، هیدروکینون، اسید آلفا هیدروکسی و انواع دیگر از مواد مهار کننده رنگدانه در فرمول‌ها و غلظت‌های مختلف می‌باشد. در حال حاضر، کرم‌های تجویز شده توسط پزشکان برای رفع سیاهی زیر بغل ، معمولا دارای غلظت‌های بالاتری نسبت به قبل هستند، از این رو، موثرتر از محصولات OTC می‌باشند. همچنین این کرم‌ها معمولا موجب تحریک پوست می‌شوند. بنابراین، بسیار مهم است که تنها با تجویز پزشک و تحت نظارت دقیق، از این کرم‌ها استفاده کنید.

لایه برداری

لایه برداری شیمیایی و یا مکانیکی پوست (میکرودرم ابرژن با لایه برداری پوست با سر الماسه) به شما کمک می‌کند از سلول‌های مرده پوست خلاص شوید. هرچند این عمل معمولا برای پوست صورت انجام می‌شود، اما لایه‌برداری می‌تواند در هر بخش دیگری از پوست از جمله زیر بغل نیز اعمال شود، تا با از بین بردن تخریبات و سلول‌های مرده پوست، آن را شفاف‌تر و روشن‌تر سازد. جلسات لایه برداری معمولا هر 3-4 هفته انجام می‌شود، اما به منظور به حداکثر رساندن اثر روشن کنندگی، بیمار همچنان باید به استفاده از کرم‌های تجویز شده در خانه ادامه دهد.

دستگاه آی.پی.ال (نور شدید پالسی)

این تکنیک یک روش درمان با نور شدید است که انرژی را به لایه‌های سطحی پوست منتقل می‌سازد. این عمل به منظور ارائه نتایجی مانند انقباض فولیکول‌های مو و تخریب رنگدانه و در نتیجه کاهش رشد مو، ظاهر عاری از فولیکول در پوست زیر بغل و روشن‌تر شدن آن انجام می‌شود. به طور معمول انجام 4-5 جلسه در ماه، نتایج رضایت بخشی خواهد داد.

لیزر درمانی (لیزر کیوسوئیچ)

این تکنیک به عنوان لیزر پیگمانته نیز شناخته شده است. این دستگاه، انرژی نور را منتشر ساخته و آن را به باریکه‌ای از انرژی ارتعاشی نور تبدیل می‌کند که باعث مختل شدن و تخریب رنگدانه پوست می‌شود، که نهایتا موجب روشن شدن پوست زیر بغل می‌گردد.

با ترکیبی از درمان مناسب همراه با مراقبت‌های روزمره در خانه، نتایج رضایت بخشی برای رفع تیرگی زیر بغل، می‌توان به دست آورد.

چه اقدامات درمانی را می‌توانید در خانه انجام دهید؟

به منظور حفظ تمیزی و بهداشت زیر بغل، یک سری اصول روزمره را باید رعایت کنید، از جمله اینکه حتما زیر بغل خود را با ملایمت شستشو دهید، تا مطمئن شوید که زیر بغل شما عاری از بقایای پوست، عرق، گرد و خاک، دئودورانت یا پرزهای لباس است که احتمالا در طول روز در آن محل انباشته شده‌اند. این کار را می‌توانید به سادگی با تمیز کردن زیربغل خود با یک اسفنج نرم، اسکراب، یا روش‌های لایه برداری خانگی، در خانه انجام دهید.

همچنین محصولات روشن کننده مختلفی موجود است که می‌توانید برای کمک به رفع تیرگی زیر بغل خود از آنها استفاده کنید. با این حال، قبل از عادت به یک محصول، در انتخاب آن بسیار هوشیار باشید. زیرا ممکن است در پایان باعث تحریک بیشتر و بدتر شدن این مشکل شود.

لایه برداری منظم 

برای تمیز کردن زیر بغل خود، از اسکراب استفاده کنید. عادت کنید که زیر بغل خود را دو بار در هفته، برای جلوگیری از تجمع سلول‌های مرده پوست، به آرامی با اسکراب بمالید. اگر در طول حمام، یک زمان اضافی را برای تمیز کردن زیر بغل خود اختصاص دهید، قطعا شاهد نتایج بهتری خواهید بود. زیر بغل خود را با استفاده از سنگ پا به صورت منظم برای خلاص شدن از پوست مرده، بمالید. از همه مهم‌تر اینکه سعی کنید در تمام اوقات، زیر بغل خود را تمیز نگاه دارید.

درمان با لیمو

نصف یک لیمو را با حرکت دورانی به سراسر زیر بغل خود بمالید. اسید سیتریک لیمو به از بین رفتن باکتری‌های زیر بغل کمک می کند، همچنین برای روشن شدن رنگ پوست زیر بغل فوق العاده مفید است. لیمو یک عامل سفید کننده طبیعی است، بنابراین در درمان تیرگی زیر بغل بسیار موثر است.

درمان با ماست

می‌توانید از خاصیت سفید کنندگی ماست برای زیر بغل خود استفاده کنید. قبل از حمام، درمان با ماست را امتحان کرده و نتایج شگفت انگیز آن را مشاهده کنید. می‌توانید به سادگی یک خمیر از ترکیب 2 قاشق غذاخوری ماست تازه بدون چاشنی و یک قاشق چای خوری آرد گرم تهیه کنید. این ترکیب را به طور کامل مخلوط کنید. سپس خمیر را به زیر بغل خود بمالید و آن را به مدت 15 تا 20 دقیقه نگه دارید. استعمال روزانه خمیر ماست و آرد گرم، تیرگی زیر بغل شما را به طور طبیعی رفع خواهد کرد.

نکاتی برای جلوگیری از تیرگی زیر بغل


چرا از تیرگی زیر بغل رنج می برید، در حالی که می‌توانید از آن پیشگیری کنید. با پیروی از این نکات طلایی، می‌توانید به خوبی از تیرگی زیر بغل جلوگیری کنید:

1. حفظ بهداشت مناسب.

2. اپیلاسیون یک درمان عالی برای روشن کردن زیر بغل است. زیرا به بیرون کشیدن مو از ریشه کمک می‌کند و زیر بغل را روشن‌تر و تمیزتر نشان می‌دهد.

3. اصطکاک، یکی از عوامل اصلی ایجاد تیرگی زیر بغل است. بنابراین سعی کنید از پوشیدن لباس‌های پلی استر و یا پارچه‌های مصنوعی پرهیز کنید.

4. شل  بودن بیش از حد بازوها نیز به تیرگی زیر بغل کمک می‌کند. زیرا موجب مالش و اصطحکاک پوست زیربغل با پوست بازو می‌شود. برای کاهش وزن خود تلاش کنید.

5. از کرم‌های مو بر کلا اجتناب کنید، زیرا استفاده منظم از آن منجر به تیرگی زیر بغل می‌گردد.

6. هرگز از تیغ صورت تراشی برای اصلاح زیر بغل خود استفاده نکنید. این روش شایع‌ترین علت تیرگی زیر بغل می‌باشد. تراشیدن و اصلاح موهای زیر بغل، رنگدانه پوست را به مقدار زیادی افزایش می‌دهد و باعث تیره شدن و نیز ضخیم شدن موهای زیر بغل می‌گردد.

7. از استفاده بیش از حد از مام ضد عرق اجتناب کنید. می‌توانید گاهی به جای آن از پودرضد قارچ استفاده کنید.

اکنون دیگر می‌دانید که چگونه تیرگی زیر بغل خود را درمان کنید. شما می‌توانید با روشن کردن زیر بغل خود، تاپ و جلیقه بدون آستین زیبای خود را که مدت هاست در کمد لباس‌ شما مخفی شده، با آسودگی بپوشید. از هم اکنون دیگر ازتیرگی زیر بغل خود احساس خجالت نکنید، بلکه به سادگی با بکار بستن این روش های درمان، به پوست روشن و تمیز زیر بغل خود افتخار کنید.

سؤال خود را درمورد موضوع این مقاله میتوانید از طریق فرم زیر پرسیده و پاسخ بگیرید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme