Untiیtled-3

رفع و درمان چین و چروک و جوانسازی پوست صورت با لیزر

می‌توان از طریق لیزر (بازسازی فرکشنال پوست) به درمان و جوانسازی پوست پرداخت. در این روش امواج پرانرژی لیزر به پوست شما تابانده می‌شوند، که در پی آن کسری از پوست شما برداشته خواهد شد. این کار باعث می‌شود تولید کلاژن‌ها تحریک شده و پوست شما بازسازی گردد. این روش می‌تواند کمی تهاجمی تلقی گردد، معمولاً به 3 الی 5 روز دوره بهبودی نیاز دارد. این روش باعث می‌شود لکه‌های قهوه‌ای (که در اثر افزایش سن پدید می‌آیند)، خطوط ریز و قرمزی پوست کاهش یابد. اگر شما آمادگی جراحی لیفت (کشیدن پوست) صورت را ندارید، و از نتایج حاصل از کرم‌های موضعی و لوسیون‌ها ناراضی هستید، درمان با لیزر می‌تواند مناسب‌ترین راه‌کار برای جوانسازی پوست صورت باشد. لیزر، پوست شما را صاف کرده، رنگ، بافت و حجم آن را بهبود می‌بخشد.

علل اصلی بروز چین‌وچروک‌ها در صورت


شایع‌ترین علل ایجاد چین‌ و چروک‌ صورت عبارت‌اند از:

افزایش سن: وقتی سن افراد افزایش می‌یابد، پوست آن‌ها به‌طور طبیعی سست و نازک‌تر می‌شود. کلاژن و الاستین موجود در پوست کاهش یافته و ضعیف می‌شوند. این عوامل و عوامل دیگر، باعث می‌شوند به‌تدریج پوست دچار افتادگی شود. همچنین باعث می‌شود چین و چروک‌ها بر روی پوست توسعه یابند.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید: اشعه ماوراءبنفش خورشید می‌تواند آسیب زیادی بر پوست وارد کند. جلوگیری کامل از دریافت نور خورشید غیرممکن است، اما می‌توان خطر آسیب نور خورشید را کاهش داد. بدین منظور هنگام قرارگیری در معرض نور آفتاب، باید به میزان کافی از کرم‌های ضد آفتاب استفاده نمایید. در ساعاتی از روز که شدت نور خورشید به حداکثر ممکن می‌رسد، نباید به‌طور مستقیم خود را در معرض نور خورشید قرار دهید نور مستقیم آفتاب در ایجاد چروک پیشانی نقش بسزایی دارد .

سیگار کشیدن: افرادی که سیگار مصرف می‌کنند به‌احتمال‌زیاد دچار آسیب‌های پوستی خواهند شد. قرار گرفتن در معرض نیکوتین و دود سیگار می‌تواند آسیب گسترده‌ای بر کلاژن‌های پوست صورت وارد کند. افرادی که سیگاری نیستند، اما در معرض دود سیگار قرار می‌گیرند، باز دچار همین عارضه مخرب خواهند شد.

رژیم غذایی: داشتن رژیم غذایی ناسالم برای سال‌های متمادی، می‌تواند وضعیت پوست صورت شما را تحت تأثیر قرار دهد. اگر رژیم غذایی شما نامتعادل باشد و اگر مواد مغذی غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی را مصرف نکنید، زودتر از موعد پوست صورت شما دچار چین‌وچروک خواهد شد.

داشتن برنامه ورزشی: آیا به‌طور منظم ورزش می‌کنید؟ اگر نمی‌کنید، پوست صورت شما بهای آن را پرداخت خواهد کرد. ورزش منظم در طولانی‌مدت، کمک می‌کند تا ظاهر شما جوان بماند. ورزش از توسعه چین‌وچروک‌ها جلوگیری خواهد کرد و به رفع چین و چروک صورت نیز کمک میکند .

آب‌وهوایی که در آن زندگی می‌کنید: اگر شما در یک آآب‌وهوای گرم زندگی می‌کنند، ممکن است پوست شما در معرض آسیب‌های ناشی از اشعه UV خورشید قرار داشته باشد. زیرا که به‌احتمال‌زیاد، میزان قابل‌توجهی از وقت خود را در بیرون از منزل سپری خواهید کرد.

به‌طور مشابه، زندگی در آب‌وهوای سرد نیز می‌تواند به پوست صورت شما آسیب برساند. به دلیل وجود بادهای سرد و درجه حرارت پایین، ممکن است پوست خشک گردد، درنتیجه شرایط برای توسعه چین‌وچروک‌ها مساعدتر خواهد شد.

 بنابراین، اگر شما در آب‌وهوایی با نوسانات شدید زندگی می‌کنید، با استفاده از کرم‌های ضد آفتاب و مرطوب‌کننده باید از پوست خود محافظت نمایید.

نظم در خواب: افرادی که در شب به میزان کافی نمی‌خوابند، به‌تبع آن خسته شده و اغلب پوست صورتشان آویزان و افتاده به نظر می‌رسد. این امر می‌تواند به توسعه چین‌وچروک‌ها کمک کند.

استرس: استرس بیش‌ازحد برای تمامی قسمت‌های بدن مضر می‌باشد – چه برسد به بزرگ‌ترین عضو بدن، یعنی پوست. استرس، اخم و گریه می‌توانند باعث افزایش خطوط اخم و چین‌وچروک‌های صورت شوند.

درمان‌های مختلف


امروزه انواعی از درمان‌های مختلف برای درمان چروک صورت در دسترس می‌باشد، ازجمله:

  • بوتاکس: در حال حاضر در ایالات‌متحده امریکا یکی از محبوب‌ترین روش‌های درمانی برای رفع چروک صورت، تزریق بوتاکس است.
  • تزریق ژل و چربی: این درمان اغلب برای جبران حجم‌های ازدست‌رفته صورت استفاده می‌شود.
  • درماپن میکرونیدلینگ: در حقیقت میکرونیدلینگ می‌تواند خطوط و چین‌وچروک‌های سراسر صورت و گردن را برطرف نماید. از مزایای میکرونیدلینگ پوست افزایش ضخامت لایه زاینده پوست (درمیس) و نیز لایه سطحی پوست (اپیدرم) می‌شود. این خاصیت میکرونیدلینگ به نوبه خود منجر به بهبود ساختار پوست و کاهش خطوط و چروک‌های موجود در آن می‌شود.
  • کشیدن پوست صورت از طریق روش PDO: این روش برای درمان افتادگی پوست استفاده می‌شود، به‌ویژه در نواحی پایین صورت و گردن.

لیزر درمانی

لیزر اثرات چشم‌گیری بر جوان سازی پوست افراد دارد. بدون نیاز به جراحی، لیزر پوست را دوباره جوان می‌کند. خطوط عمیق، چین‌وچروک‌ها و بافت‌های ناهموار پوست، می‌تواند توسط این روش درمانی برطرف گردد. همچنین برای رفع سیاهی دور چشم میتوان از لیزر استفاده نمود . معمولاً این عوارض در اثر روند طبیعی پیری پوست و یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد می‌شوند.

قبل از این، مناطق ظریف مانند چروک دور لب ، گردن و ناحیه سینه، قادر به دریافت لیزر نبودند و از آن بهره‌ای نمی‌گرفتند. در حال حاضر این مناطق حساس پوستی نیز که در معرض آسیب نور خورشید قرار داند، می‌توانند با لیزر فرکشنال جوان سازی پوست صورت را دریافت کنند.

  • لیزر ابلتیو یا تهاجمی با شدت‌های متفاوت بر روی پوست اعمال می‌شود.
  • کسری از پوست تحت درمان قرار می‌گیرد، بخش سالم پوست شروع به درمان و محافظت از ناحیه تحت درمان می‌کند.
  • بسته به درمان و شرایط افراد، دوره بهبودی 2 الی 7 روز طول خواهد کشید.

بازسازی پوست به کمک لیزر چگونه است؟

در روش جوانسازی پوست صورت با لیزر ، پرتوهای لیز طبق یک الگوی مشخصی به سطح پوست تابانده می‌شوند. سلول‌های پوست در ناحیه‌ای که تحت لیزر قرار می‌گیرد، به‌سرعت توسط لیزر گرم می‌شوند و از پوست جدا می‌گردند. مناطقی که لیزر بر آن‌ها اعمال نمی‌شود، دست‌نخورده باقی‌مانده و در بازسازی و بهبود ناحیه تحت درمان نقش ایفا می‌کنند. به‌طورکلی این روش درمانی بی‌خطر بوده و حداقل ناراحتی ممکن را برای بیمار ایجاد می‌کند. بدون نیاز به تزریق و یا جراحی و حتی بستری شدن، اثرات چشمگیری را شاهد خواهید بود. علاوه بر آن لیزر می‌تواند رنگ پوست شما را نیز بهبود بخشیده و ظاهر رگ‌های خونی کوچک را نیز پوشش دهد. کیفیت بافت پوست ارتقاء می‌یابد. مناطق سست شده اطراف چشم، بینی و فک شما، قوام خود را دوباره به دست می‌آورند، درنتیجه ظاهر شما دوباره جوان خواهد شد.

فرایند درمان با لیزر چگونه است؟

در جوان سازی پوست صورت به کمک لیزر، از لیزری با طول‌موج 2940 نانومتر استفاده می‌شود. این لیزر می‌تواند پوست شما را دوباره بازسازی و جوان کند. لیزر باظرافت بالایی، هزاران سوراخ میکروسکوپی در پوست ایجاد می‌کند. این امر باعث می‌شود تولید کلاژن‌های جدید تحریک گردد. کلاژن‌های جدید، باعث بهبود بافت و حجم پوست می‌شوند که در پی آن پوست صاف شده، خطوط ریز و چین‌وچروک‌ها کاهش می‌یابند. پوست اطراف هر یک از این سوراخ‌ها ، دست‌نخورده باقی می‌ماند، این مسئله باعث می‌شود تا لایه سالم پوست به‌سرعت به ترمیم این سوراخ‌های کوچک بپردازد.

سؤالات رایج در خصوص لیزر پوست


آیا این روش بی‌خطر است؟

به‌طورکلی در طول درمان بیمار درد خاصی نخواهد داشت. ممکن است برخی از افراد ناراحتی خفیفی را تجربه کنند. همانند بسیاری از درمان‌های لیزری، با توجه به شکسته شدن خطوط دفاعی پوست، احتمال عفونت وجود خواهد داشت، ممکن است استفاده از انتی‌ بیوتیک‌ها و مسکن‌های موضعی نیاز باشد. اطلاعات بیشتر در مورد منع مصرف لیزر و  عوارض احتمالی آن در طول جلسه مشاوره به بیمار داده خواهد شد.

درمان چه مدت طول خواهد کشید؟

جلسه درمان می‌تواند حدود یک ساعت طول بکشد. تعداد جلسات درمان به شرایط فرد بستگی دارد. اغلب افراد برای به حداکثر رساندن نتیجه درمان، 2 الی 3 جلسه درمان نیاز خواهند داشت، که بافاصله 6 تا 8 هفته برایشان اعمال خواهد شد.

مردان نیز می‌توانند از لیزر پوست بهره بگیرند؟

بله. مردان نیز می‌توانند از روش‌های متداول زیبایی، ازجمله لیزر پوست بهره‌مند شوند. با تماشای این فیلم، می‌توانید نمونه‌ای از کاربرد لیزر پیکسل فرکشنال را در مردان مشاهده نمایید.

آیا برای درمان به برنامه‌ریزی خاصی (مثل مرخصی گرفتن) نیاز می‌باشد؟

بله. درمان لیزر فرکشنال تا حدودی یک درمان تهاجمی محسوب می‌شود، تا رسیدن به نتیجه مطلوب، شما نیاز به برنامه‌ریزی خواهید داشت. تقریباً همه تکنیک‌های این روش درمانی، زمانی برای دوره بهبودی نیاز خواهند داشت. این دوره می‌تواند از یک تا هفت روز متغیر باشد.

نتیجه عمل چه مدت دوام خواهد داشت؟

نتایج به‌دست‌آمده طولانی‌مدت است. بازسازی پوست به کمک لیزر فرکشنال، روشی ایدئال برای از بین بردن ناهمواری‌های پوست و تغییر رنگ‌هایی است که در اثر افزایش سن ایجاد می‌شوند.

اما به خاطر داشته باشید، درست است که این روش آثار پیری را از روی صورت شما حذف می‌کند، اما جلوی روند پیری پوست و افزایش سن شما را نخواهد گرفت. عوامل محیطی مثل نور خورشید و سایر عناصر ، آثار مخرب خود را خواهند داشت. در طول زمان عواملی همچون نور خورشید و روند طبیعی پیری، اثر خود را بر روی پوست شما خواهند گذاشت. برای حفظ نتایج مثبت درمان، بیماران باید سبک زندگی سالمی را انتخاب کرده تا سرعت پیر شدن پوست خود را کاهش دهند. با استفاده از موانع فیزیکی و همچنین کرم‌های ضد آفتاب باید از خود در برابر نور خورشید محافظت کنند. استفاده از کرم‌های حاوی رتینول و سایر محصولات مراقبتی پوست مفید خواهد بود. همچنین برای حفظ نتیجه عمل در گذر زمان می‌توانید جلسات درمانی مکمل را در ادامه دهید. جوان‌سازی کامل و دائمی پوست با یک جلسه درمانی میسر نخواهد بود.

سؤال خود را درمورد موضوع این مقاله میتوانید از طریق فرم زیر پرسیده و پاسخ بگیرید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme