Untitled-1

روش‌های درمان جای جوش

جای جوش‌ها، حاصل از آسیب‌دیدگی لایه‌های عمقی پوست هستند. اسکار (جای) آکنه در بیشتر مواقع نتیجه بروز التهابات شدید حاصل از مشکلاتی مثل پارگی غدد روغنی یا حفره‌های پوست است. التهاب درم، ساختار متعادل کلاژن را به هم می‌ریزد. کلاژن، استخوان‌بندی پوست است که به آن استحکام، رنگ و انعطاف‌پذیری می‌دهد.

برای ترمیم آسیب وارده به درم و از بین بردن جای جوش ، باید کلاژن قدیمی نوسازی و کلاژن جدید اصلاح شود (این اساس فرآیند ترمیم جای جوش‌ صورت است).

درک این موضوع که جای جوش‌ها در عمق پوست قرار دارند، مهم است. درمان جای جوش صورت با روش هایی مثل لایه‌برداری‌های سطح و میکرودرم‌ابریژن به‌اندازه‌ای که برای حصول نتایج دائمی کافی باشد، عمق پوست را تحت تأثیر قرار نمی‌دهند.

جوش‌های سرسیاه نوعی آکنه هستند که یک بیماری شایع پوستی است و شامل ضایعاتی به نام جوشدانه، لکه، جوش چرکی یا دانه‌های سرسیاه می‌باشد. جوش‌های سرسیاه نوع خاصی از ضایعات تیره آکنه هستند که به این دلیل به این نام شناخته می‌شوند که حاوی ملانین اکسیده که رنگدانه‌ی تولید شده توسط سلول‌های پوستی به نام ملانوسیت است، می‌باشد. علت جوش سر سیاه نامعلوم است. با این وجود درمان‌های زیادی برای رهایی از دانه‌های سرسیاه روی پوست بینی، پیشانی و یا سایر قسمت‌ها و درمان جوش صورت وجود دارد.

انواع جای جوش


Untitled-2

جای جوش‌های دره‌ای شکل

این جای جوش‌ها که به شکل نواحی موج‌داری در سطح پوست دیده می‌شود، درنتیجه پایین نگه‌داشته شدن آن توسط باندهای چسبندگی به وجود می‌آیند. چند روش برای درمان جای جوش‌های دره‌ای وجود دارد، ازجمله ساب‌سیژن، پاکسازی لیزری تفکیکی و درماپن. معمولاً رفع جای جوش مشکل است و اغلب برای رسیدن به بهترین نتیجه ممکن می‌بایست از چند روش و چند جلسه درمان آکنه استفاده شود.

جای جوش‌های چکشی

جای جوش‌های چکشی، باریک و تیز هستند که تا عمق لایه‌ پایینی درم ادامه دارند.‌ این جای جوش‌ها بسیار عمیق‌تر از آن هستند که بتوان آن‌ها را با لیزر درمان کرد. روش‌هایی مثل تکنیک برش پانچ و تی‌سی‌اِی کراس، به‌طور چشمگیری برای رفع جای جوش موثرند.

لیزر تأثیر بسیار کمی بر جای جوش‌های چکشی داشته که بنابراین اغلب از فراکسل/ لیزر تفکیکی برای درمان جای جوش صورت از انواع دیگر استفاده می‌شود. اکثر اوقات بیماران دارای چند نوع جای جوش صورت هستند که هر یک از آن‌ها باید به روش خاص خودش درمان شوند. در مورد جای جوش‌های چکشی نیز، پس‌ازآنکه سطح این جای جوش‌ها بالا آمد و آن‌ها کم‌عمق‌تر شدند، پوست با استفاده از لیزر پاکسازی می‌شود.

جای جوش‌های واگنی

این‌ها جای جوش‌های فرورفته‌ای هستند که (برخلاف جای جوش‌های چکشی) لبه‌های تیز و مشخصی دارند. این جای جوش‌ها می‌توانند گرد، بیضی یا خطی بوده و اغلب در اطراف شقیقه‌ها و گونه‌ها رخ می‌دهند. درمان جای جوش واگنی کم‌عمق را می‌توان با پاکسازی لیزری، تی‌سی‌اِی کراس یا پیوند کلاژن درمان کرد.

جای جوش‌های ماکولا

 این نوع جای جوش‌ها، نواحی مسطحی همراه با افزایش پیگمانتاسیون هستند.‌ در اکثر بیماران، ناحیه دارای جای جوش‌، قرمزتر از نواحی اطرافشان دیده می‌شوند. در بیماران دارای پوست‌های تیره‌تر، جای جوش‌های ماکولا تیره می‌شوند. اکثر جای جوش‌های ماکولا ظرف 3 تا 8 ماه از بین می‌روند. در اینجا، صبر و حوصله، کرم ضدآفتاب و جلوگیری از بروز ضایعه‌های جدید، نکات کلیدی درمان هستند. برای جای جوش‌هایی که همیشه قرمز هستند، استفاده از درمان‌های لیزری با پرتو V مفید خواهد بود.

جای جوش‌های هیپرتروفیک و کلوئید

این نوع جای جوش‌ها زمانی رخ می‌دهند که بدن بیش‌ازحد کلاژن تولید می‌کند، که این باعث به جود آمدن آرایشی تصادفی از فیبرهای کلاژن می‌شود. در اینجا اهداف درمان عبارت‌اند از کم کردن سرعت تولید کلاژن و ترغیب بدن به تشکیل منظم کلاژن جدید در درم. با تزریق کورتیکواستروئید و ژل سیلیکون نتایج بی‌نظیری برایاز بین بردن جای جوش به‌دست می‌آید. پس از مسطح شدن جای جوش‌، می‌توان از لیزر تفکیکی برای تکمیل درمان استفاده کرد. همچنین، لیزر عروقی می‌تواند قرمزی را کم کند.

چه راه‌هایی برای درمان جای جوش‌ها وجود دارد؟


جای جوش‌ها در انواع و عمق‌های مختلف و همچنین انواع پوست‌ها به وجود می‌آیند. برای درمان، تمامی موارد جای جوش‌ها و درمان جوش پیشانی ، تک‌تک ارزیابی‌شده و برنامه درمان مطابق با نتایج معاینات بالینی بیمار طراحی می‌شود.

درمان جای جوش با لیزر

Untitled-3

لایه‌بردارهای تی‌سی‌اِی پرقدرت

تی‌سی‌اِی کراس روشی است که از آن برای درمان جای جوش‌های چکشی مجزای عمیق استفاده می‌شود. استفاده از اسید تری‌کلرواستیک قوی، بدن را برای تولید کلاژن و حذف جای جوش‌های عمیق تحریک می‌کند. برای درمان سریع جای جوش صورت، استفاده از چندین جلسه درمان توصیه می‌شود. درمان جای جوش‌های چکشی بسیار سخت است، زیرا آن‌ها به درمان‌های پاکسازی لیزر تفکیکی/ فراکسل جواب نمی‌دهند.

Untitled-4

سوزن‌کاری پوست/ رول کیت/ درمارولرها/ درماپن

در طول 2 سال گذشته، با به وجود آمدن سیستم‌های لیزر تفکیکی و فراکسل، میزان استفاده از سوزن‌کاری پوست به‌تدریج کمتر شده است. در روش سوزن‌کاری پوست، از یک رولر استاندارد پزشکی برای ایجاد ستون‌هایی از سوراخ‌های ریز در پوست و رسیدن به لایه‌های عمیق‌تر آن جهت تحریک بدن به تولید کلاژن استفاده می‌شود. در این روش به چند جلسه درمان نیاز است. سوزن‌کاری پوست، روشی بی‌خطر بوده و برای انواع پوست‌ها و انواع علت جوش صورت ازجمله پوست‌های تیره هم جواب می‌دهد. سیستم‌های پروفراکشنال و فراکسل عموماً 30 تا 60% بهتر از سوزن‌کاری عمل می‌کنند. در این روش دوره بهبودی 3 تا 7 روز طول می‌کشد. معمولاً در هر جلسه درمان با سوزن‌کاری یا درماپن بین 20% تا 30% بهبود مشاهده می‌شود. البته، نباید سوزن‌کاری پوست با پاکسازی با لیزر تفکیکی اشتباه گرفته شود. گرمای کنترل‌شده لیزرها بیش از درمان‌های درماپن باعث نوسازی کلاژن می‌شود.

Untitled-5

ساب‌سیژن

از این تکنیک جراحی، اغلب در ترکیب با سیستم‌های لیزر پروفرکشنال/ فراکسل، برای درمان جای جوش‌های عمقی استفاده می‌شود. با استفاده از این تکنیک، کلاژنی که جای جوش‌ را به‌طرف پایین گسترش می‌دهد شکسته می‌شود. به بافت جای جوش‌ بی‌حسی موضعی تزریق می‌شود و یک سوزن به موازات پوست به ساختارهای عمیق‌تر فرستاده می‌شود. آزادسازی باندهایی که جای جوش‌ها را پایین نگه‌داشته‌اند باعث بالا آمدن جای جوش‌ و صاف شدن سطح پوست می‌شود. همچنین، برای از بین بردن جای جوش های چکشی عمقی‌تر می‌توان از برش پانچ نیز استفاده کرد.

Untitled-6

لایه‌بردارهای شیمیایی

استفاده از لایه‌بردارهای اسید گلیکولیک برای جای جوش‌های خفیف مفید است. این لایه‌بردارها در مراحل اولیه ترمیم جای جوش‌ها باعث تولید کلاژن و همچنین بهبود بافت پوست می‌شوند. پس‌ازآنکه جوش با استفاده از هر یک از روش‌های درمانی مناسب تحت کنترل در آمد، بیماران می‌توانند برای ادامه درمان از برنامه پوست شفاف (که شامل استفاده متناوب از یک سری لایه‌بردارهای اسید گلیکولیک و درمان با لامپ‌های LED دارای نور قرمز می‌شود) استفاده کنند.

Untitled-7

فیلرهای پوست/ پیوند کلاژن

این روش برای درمان جای جوش‌های فرورفته مناسب است. فیلرها 4 تا 18 ماه دوام دارند. پیوند کلاژن که برای درمان جای جوش‌ها انجام می‌شود، دوام بیشتری دارد.

Untitled-8

درمان با نورهای آبی و قرمز

این طول‌موج‌های نوری به‌طور مؤثری جوش و جای جوش‌ها را درمان می‌کنند. بهتر است درمان در مراحل اولیه فرایند تولید اسکار انجام شود. معمولاً این روش موارد خفیف جای جوش را بهبود می‌دهد. استفاده از چند جلسه درمان توصیه می‌شود. ثابت‌شده که طول‌موج نور قرمز بدن را برای تولید کلاژن تحریک کرده و به التیام زخم‌ها کمک می‌کند. نور آبی، آکنه را موقتاً درمان کند، که بنابراین برای درمان این عارضه توصیه نمی‌شود.

Untitled-9

تزریق کورتیکواستروئید

از این روش برای درمان جای جوش‌های برجسته (هیپرتروفیک یا کلوئید) استفاده می‌شود. این جای جوش‌ها عموماً روی قسمت بالای کمر، سینه، شانه‌ها و زاویه فکی به وجود آمده و به‌صورت نواحی برجسته و سفتی دیده می‌شوند. چند جلسه تزریق می‌تواند این نواحی را به‌تدریج مسطح کند. عموماً نتایج به‌دست‌آمده بی‌نظیر است. لیزر تفکیکی هم می‌توان سفتی این جای جوش‌ها را کم کند، البته اغلب به 3 تا 4 جلسه درمان نیاز است.

معمولاً درمان موفقیت‌آمیز جای جوش صورت ، چالش بزرگی برای متخصصان معالج است. برای بیماران نیز وجود جای جوش می‌تواند آسیب‌زا و ناراحت‌کننده باشد. در گذشته درمان کامل جای جوش‌ها امکان‌پذیر نبود، اما امروزه با تکامل فن‌آوری لیزر، بیماران با یک زمان استراحت بعد از عمل بسیار کوتاه، به بهبود قابل‌توجهی دست می‌یابند. پاکسازی با لیزر جای جوش  تفکیکی یا فراکسل، درمان جای جوش را دگرگون کرده است.

لازم به ذکر است که در اغلب بیماران ترکیبی از جای جوش‌های مختلف را دارند؛ پس برای حصول بهترین نتیجه باید متخصصی انتخاب شود که در انجام تمامی روش‌های درمانی مربوطه مهارت داشته باشد.

سؤال خود را درمورد موضوع این مقاله میتوانید از طریق فرم زیر پرسیده و پاسخ بگیرید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme