Untitled-1

روش‌های پاک کردن تاتو و خالکوبی

در حال حاضر روش‌هاي متعددي براي پاک کردن خالکوبی و تاتو در بازار عرضه مي‌شود که شامل کاور آپ تاتو، استفاده از کرم‌هاي برطرف کننده تاتو، بريدن، درم ابريژن، IPL و ليزر تاتو مي‌باشد که در ادامه این روش‌ها برای شما شرح داده شده‌اند.

  1. کاور آپ تاتو

بهترين مورد استفاده از اين روش براي مواقعي است که شما ديگر به تاتو فعلي خود علاقه‌اي نداريد و دوست داريد طرح آن را عوض کنيد. البته کاور آپ کردن تاتو اصلاً کار ساده‌اي نيست. اين کار بايد به وسيله يک تاتوکار خبره و حرفه‌اي که در زمينه کاور آپ نيز تخصص دارد، انجام شود. اين افراد با مهارت بالايي که دارند، از طرح تاتو موجود بر روي پوست به عنوان قطعه‌اي از طرح جديد استفاده مي‌کنند و يک تاتو جديد به وجود مي‌آورند. البته اگر قبلاً هم روي همين طرح، کاور آپ انجام داده باشيد (و حالا براي سومين تاتو مراجعه مي‌کنيد)، ممکن است رنگ‌آميزي تاتو جديد، خوب از آب درنيايد و دردسرهاي ديگري براي شما ايجاد کند.

  1. کرم‌هاي پاک کننده تاتو

واقعيت آن است که اين کرم‌ها براي پاک کردن تتو فايده‌اي ندارند. در بهترين حالت فقط کمي رنگ تاتو يا پوست شما را محو مي‌کنند، ولي هرگز آن گونه که شما انتظار داريد، اثر ندارند. بعلاوه، هيچ کدام از اين کرم‌ها تأييديه FDA را ندارند. يعني ممکن است براي بدن شما خطري داشته باشد و يا کارکرد واقعي آنها به اثبات نرسيده است.

دليل اينکه کرم‌هاي پاک کننده اثري در رفع تاتو ندارند، آن است که براي پاک کردن خالکوبی و تاتو در ترکيب اين کرم‌ها از اسيد استفاده شده است. مشکل اين نوع کرم آن است که نمي‌تواند به لايه دوم پوست که جوهر تاتو در آنجا قرار دارد، نفوذ کند و در نتيجه، تغيير زيادي در رنگ تاتو به وجود نمي‌آيد. بنابراين وقت و هزينه خود را براي اين کرم‌ها به هدر ندهيد و به سراغ روش ديگري برويد.

  1. برش (اکسيزيون) تاتو

اگر تاتويي که قصد پاک کردن آن را داريد، اندازه نسبتاً کوچکي داشته باشد، روش برش يا اکسيزيون تاتو براي آن بسيار خوب عمل مي‌کند.

براي اين منظور، يک متخصص پوست، مو و زيبايي و يا يک جراح پلاستيک، تاتو را از روي پوست شما برمي‌دارد. ممکن است اين عمل براي شما دردناک به نظر برسد، اما با استفاده از بي‌حسي موضعي در محل عمل، شما درد زيادي احساس نخواهيد کرد. مزيت اين روش برای رفع خالکوبی آن است که عمل برش تاتو‌هاي کوچک را مي‌توان فقط در يک جلسه انجام داد. بنابراين نيازي به مراجعه مکرر به پزشک نخواهد بود و هزينه آن هم معمولاً کمتر از عمل ليزر تمام مي‌شود.

اما عيب روش برش تاتو آن است که جاي زخم و بريدگي بر روي پوست باقي مي‌ماند. اگر مي‌خواهيد جاي زخم روي پوست شما نماند، اين روش براي شما مناسب نيست. البته خود جاي زخم هم به مرور زمان محو مي‌شود و يا جراح پلاستيک مي‌تواند تا حدودي آن را رفع کند. تاتوهاي بزرگ را هم مي توان با استفاده از روش برش يا اکسيزيون تاتو پاک کرد، اما براي پاک کردن کامل آن ممکن است به چند جلسه عمل نياز باشد.

پاک کردن تاتو ابرو با عمل اکسيزيون، يک راه مطمئن براي پاک کردن کامل آن است، اما معمولاً به جاي تاتو يک اثر زخم به وجود مي‌آيد.

  1. کرايوسرجري

در اين روش قبل از برداشتن تاتو، پوست در محل تاتو يخ زده مي‌شود.

  1. درم ابريژن

آيا دوست داريد که پوست خود را با سنباده بساييد؟ اين دقيقاً شيوه‌اي است که در روش درم ابريژن براي پاک کردن تتو استفاده مي‌شود. البته اين روش هم مانند کرم‌هاي پاک کننده تاتو، تأثير کاملي ندارد و نمي‌تواند تاتو را به طور کامل محو کند. در اين مورد هم دليل آن اين است که درم ابريژن فقط لايه سطحي پوست را برمي‌دارد و اثري بر لايه دوم پوست که جوهد تاتو در آنجا تزريق شده است، ندارد.

  1. پاک کردن تاتو با روش IPL

اصطلاح IPL مخخف نور پالسي شديد است. اين روش هم براي از بین بردن تاتو، تأثير کامل و خوبي ندارد. در واقع ممکن است بتواند تاتو را بي‌رنگ يا محو کند، اما معمولاً باعث ايجاد تاول، زخم و پس دادن جوهر تاتو مي‌شود و اغلب افراد از آن ناراضي خواهند بود. بنابراين اگر درد و عوارض جانبي اين روش را نسبت به نتايج مثبت آن بسنجيم، روش مناسب و رضايت‌بخشي نيست.

روش IPL در واقع نوعي از امواج نوري (غير از ليزر) با چند طول موج مختلف است که همه آنها به طور همزمان ساطع مي‌شود.

  1. پاک کردن تاتو با ليزر

پاک کردن تاتو با ليزر، مؤثرترين راهکار (به همراه روش اکسيزيون) براي برطرف کردن کامل آن از روي پوست است. امواج ليزر به لايه‌هاي عمقي پوست هم نفوذ مي‌کند و مستقيماً بر جوهر تاتو اثر مي‌گذارد. امواج ليزر، ذرات جوهر تاتو را تجزيه و تخريب مي‌کند و سپس خود بدن بقاياي جوهر را هضم و دفع مي‌کند. البته پاک کردن تاتو با ليزر مدت زيادي زمان مي‌برد و نبايد انتظار داشته باشيد که يک شبه نتايج آن را ببينيد. بعضي افراد بعد از جلسه اول و بعضي ديگر بعد از جلسه سوم، آثار محو شدن تاتو را مشاهده مي‌کنند. جلسات ليزر درخاني به فاصله هر 4 تا 6 هفته يک بار برنامه‌ريزي مي‌شود تا هم پوست شما فرصت کافي براي بازسازي و بهبود يافتن داشته باشد و هم بدن شما بتواند در اين فاصله، ذرات جوهر را دفع کند.

سؤال خود را درمورد موضوع این مقاله میتوانید از طریق فرم زیر پرسیده و پاسخ بگیرید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme