Untitlessd-2

عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)

جراحی زیبایی بینی یا جراحی تغییر شکل بینی، یکی از رایج‌ترین روش‌های جراحی پلاستیک است. عمل جراحی زیبایی بینی می‌تواند منجر به کاهش و یا افزایش اندازه بینی، تغییر شکل نوک یا برآمدگی بینی، تنگ کردن سوراخ‌های بینی، و یا تغییر زاویه بین بینی و لب بالایی گردد. جراحی بینی همچنین ممکن است جراحی بینیی ترمیمی ، برای ترمیم مشکلات مادرزادی یا آسیب‌دیدگی، و یا برای برطرف کردن برخی از مشکلات تنفسی به‌کار برده شود. سالهاست که جراحی زیبایی بینی سرسره ای ، یکی از پرطرفدارترین انواع جراحی پلاستیک است. رینوپلاستی بینی برای ترمیم آسیب‌های ناشی از حوادث و ضربات وارده به بینی و همچنین دستیابی به شکل دلخواه بینی انجام می‌شود. دستیابی به چنین تغییراتی، اعتمادبه‌نفس افراد بسیاری که تحت جراحی راینوپلاستی بینی قرارگرفته‌اند را بالا برده است. در بسیاری از سایت‌های زیبایی تبلیغات بی‌شماری درباره عمل جراحی لیزری بینی انجام می‌شود حال آنکه در واقعیت لیزر بینی تغییر زیادی در ظاهر بینی ایجاد نمی‌کند و در واقع نمی‌تواند جایگزین جراحی باشد. عمل بینی با لیزر معنا ندارد. از لیزر  تنها در عمل‌های جراحی چشم و پوست استفاده می‌شود.  یکی از نکات بسیار جالب که در جراحی بینی با لیزر مطرح می‌شود این است که خونریزی بعد از عمل کم است یا مثلاً بیمار با ورم بینی مواجه نمی‌شود، اما این مشکلات در واقع علائم طبیعی یک عمل بینی هستند، بعلاوه این مسئله که لیزر به هیچ وجه نمی‌تواند ساختار بینی را اصلاح کند. جراحی بینی با لیزر فریبی بیش نیست. لیزر یک ابزار برنده و تخریب کننده است و ما متخصصین صرفاً برای کوچک کردن شاخک‌های بزرگ بینی در داخل بینی یا جوانسازی پوست بینی در خارج آن از لیزر استفاده می‌کنیم.

جراحی بینی عروسکی نیز یک روش در  جراحی زیبایی است که بینی شما را به شکل بسیار ظریف و سربالا و سرسره‌ای  شکل می‌دهد. روش جراحی بینی عروسکی براساس حالت صورت و چندین فاکتور متفاوت  دیگر می  تواند متغیر باشد.

بهترین کاندیدها برای جراحی زیبایی بینی


جراحی زیبایی بینی شاید بتواند ظاهر و حس اعتمادبه‌نفس شما را افزایش دهد، اما لزوماً ظاهر شمارا با آنچه که ایده‌آل شما است، مطابقت نخواهد داد. قبل از این‌که تصمیم به انجام عمل بینی بگیرید، به‌دقت در مورد انتظارات خود فکر کنید و آن‌ها را با جراح‌تان بررسی کنید. اگر برای جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) و جراحی بینی استخوانی برنامه ریزی می کنید مسلماً برآورده قیمت و هزینه عمل بینی استخوانی یکی از اولویت های شما خواهد بود. هزینه عمل بینی بسته به عامل های مختلفی ازجمله هزینه بیهوشی، هزینه تجهیزات و … متفاوت خواهد بود.

اگر ازنظر جسمی سالم، ازنظر روانی باثبات، و توقعات شما واقع‌گرایانه هستند، ممکن است کاندیدای مناسبی باشید. سن نیز ممکن است مورد توجه قرار گیرد. بسیاری از جراحان ترجیح می‌دهند نوجوانان را تا زمانی‌که رشد آن‌ها کامل نشده است، برای دختران حدود 14 یا 15 سال ، و برای پسران کمی بیشتر،  مورد عمل جراحی قرار ندهند. همچنین در نظر گرفتن سازگاری عاطفی و اجتماعی نوجوانان بیش‌ازاندازه مهم است.

روش (دستورالعمل) جراحی زیبایی بینی


عمل جراحی‌تان را برنامه‌ریزی کنید

ارتباط خوب بین شما و پزشک‌تان ضروری است. در مشاوره اولیه، بهترین جراح بینی از شما در مورد این‌که می‌خواهید بینی‌تان به چه شکلی باشد، سؤال خواهد کرد، ساختار بینی و صورت شما را نیز ارزیابی می‌کند و همچنین هزینه جراحی بینی را برای شما برآورد خواهد کرد. جراح همچنین توضیحاتی را در مورد عللی که می‌توانند روش و نتایج (جراحی) را تحت تأثیر قرار دهد، ارائه می‌دهد. این عوامل عبارتند از ساختار غضروف و استخوان‌های بینی، شکل صورت، ضخامت پوست، سن، و انتظارات شما.

عکس‌های قبل از عمل جراحی بینی استخوانی از ساختار تمام نقاط موردنظر برای عمل جراحی، بخش مهمی از فرایند برنامه‌ریزی هستند و معمولاً در ملاقات اول صورت می‌گیرد. همچنین پزشک نمونه کارهای خود و عکس بینی عمل شده بیماران قبلی را به شما نشان می‌دهد.

جراح بینی خوب معمولا در مورد تکنیک‌ها و روش بیهوشی که استفاده خواهد کرد، خطرات و قیمت عمل بینی ، و هر گزینه ممکن و قابل انتخاب برای شما را، تشریح خواهد کرد.

اگر قبلاً عمل جراحی بینی داشته‌اید یا صدمه‌ای به بینی‌تان رسیده است، حتی اگر مربوط به سال‌ها پیش باشد، قبل از تقبل هزینه عمل بینی مطمئن شوید که جراح خود را از آن‌ها آگاه کرده‌اید. شما همچنین اگر هرگونه آلرژی یا مشکلات تنفسی دارید؛ اگر از دارویی خاص یا ویتامین‌ها استفاده می‌کنید و اگر سیگار می‌کشید، باید جراح‌تان را نسبت به این موارد آگاه کنید.

آماده شدن برای عمل جراحی

جراح دستورالعمل‌های مخصوصی را در مورد چگونگی آماده شدن برای جراحی به شما ارائه می‌کند، شامل دستورالعمل‌های خوردن و آشامیدن، سیگار کشیدن، مصرف و یا اجتناب از ویتامین‌ها و برخی از داروهای خاص، و شستن صورت. انجام دقیق این دستورالعمل‌ها، عمل جراحی را با اشکالات کمتری مواجه خواهد کرد.

هنگامی‌که برای جراحی آماده می‌شوید، از انجام هماهنگی لازم با فردی برای رساندن شما به منزل پس از عمل جراحی و کمک در انجام امور برای چند روز در صورت نیاز، اطمینان حاصل کنید.

انواع بیهوشی

جراحی بینی مردان و یا خانم ها بسته به میزان عمل و آنچه که شما و جراح‌تان ترجیح می‌دهید، می‌تواند از طریق بیهوشی موضعی یا عمومی صورت بگیرد.

در بی‌حسی موضعی، معمولاً به‌آرامی به شما مسکن داده می‌شود و بینی شما و اطراف آن بی‌حس خواهد شد؛ شما هنگام عمل جراحی بیدار(هوشیار) هستید، اما نسبت به درد آرام و غیرحساس می‌باشید. در بیهوشی عمومی، شما طی عمل جراحی خواب خواهید بود.

عمل جراحی

جراحی کوچک کردن دماغ و زیبایی بینی معمولاً یک یا دو ساعت طول می‌کشد. طی عمل جراحی، ابتدا پوست از قالب بینی متشکل از استخوان و غضروف جداشده، سپس قالب بینی به شکل موردنظر درمی‌آید. (ماهیت شکل به‌دست آمده به مشکل شما و تکنیک‌های منتخب جراح‌تان بستگی دارد.) درنهایت، پوست مجدداً بر روی قالب جدید بینی قرار می‌گیرد.

بسیاری از جراحان پلاستیک، جراحی رینوپلاستی را با برش از داخل سوراخ‌های بینی انجام می‌دهند. اما سایر جراحان به‌ویژه در موارد پیچیده‌تر به جای عمل بسته بینی ، عمل “باز” را ترجیح می‌دهند؛ آن‌ها برش کوچکی بر روی استخوان اصلی بینی ایجاد می‌کنند، نواری عمودی بر روی بافتی که سوراخ‌های بینی را از یکدیگر جدا می‌کند.

وقتی عمل جراحی تمام شود، از اسپیلنت (قالب پلاستیکی یا همان گچ) برای کمک به حفظ شکل جدید بینی استفاده خواهد شد. گازهای پانسمان بینی  یا تکه‌های پلاستیکی نرمی نیز جهت ثابت نگه داشتن پره‌های بینی ممکن است به‌عنوان دیوار جداکننده بین مسیرهای عبور هوا داخل سوراخ‌های بینی شما قرار گیرد.

پس از جراحی

بعد از جراحی درد عمل بینی  به‌ ویژه در بیست و چهار ساعت اول ،منحصر به احساس پف در صورت بوده ، ممکن است در بینی احساس درد داشته باشید، و یا سردرد خفیفی احساس کنید. هرگونه احساس ناراحتی با داروی ضددرد تجویز شده توسط جراح، قابل کنترل است. روز اول (به جز برای رفتن به حمام) به صورتی که سر شما رو به بالا باشد، در رختخواب بمانید.

در ابتدا افزایش تورم و کبودی در اطراف چشمانتان احساس خواهید کرد، که پس از دو یا سه روز به اوج خود خواهد رسید. استفاده از کمپرس (یخ) سرد احساس تورم را کاهش داده و سبب می‌شود احساس بهتری داشته باشید. بخش عمده‌ای از تورم و کبودی طی دو هفته یا بیشتر از بین می‌روند. (تورم کمی – که برای اطرافیان محسوس نیست، فقط برای  شما و جراح‌تان محسوس است- برای چند ماه باقی خواهد ماند.)

کمی خونریزی طی چند روز اول، بعد از عمل جراحی عادی است، و ممکن است تا چند هفته احساس گرفتگی بینی داشته باشید. جراح‌تان سفارش خواهد کرد برای یک هفته یا بیشتر مراقب ضربه خوردن به بینی‌تان باشید تا بافت‌های زخمی التیام یابند.

اگر بینی با گاز پانسمان شده باشد، پس از چند روز باز می‌شوند و احساس آرامش بیشتری خواهید داشت. پس از یک و یا گاهی دو هفته، تمام پانسمان‌ها، اسپیلنت (قالب پلاستیکی یا همان گچ) و بخیه باید برداشته شوند.

بازگشت به روال عادی


بیشتر بیماران جراحی رینوپلاستی حدوداً طی بازه زمانی دو روزه می‌توانند از بستر بلند شوند و یک هفته پس از عمل جراحی به مدرسه یا کار کم‌تحرک (پشت‌میز نشینی) برگردند. به‌هرحال چندین هفته به طول خواهد انجامید تا به توانایی قبلی بازگردید.

جراح به شما راهنمایی‌های بیشتری برای از سرگیری تدریجی فعالیت‌های عادی‌تان ارائه خواهد داد. این راهنمایی‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد: اجتناب از فعالیت شدید برای دو تا سه هفته (پیاده‌روی، شنا، خم شدن، روابط جنسی، هرگونه فعالیتی که سبب افزایش فشارخون گردد). اجتناب از ضربه‌زدن و یا مالش بینی، یا آفتاب‌سوختگی، برای هشت هفته. هنگام شستن صورت و موها یا استفاده از لوازم آرایشی با ملایمت رفتار کنید.

اگر در استخوان‌های بینی، تغییر شکل صورت گرفته است، عینک‌تان را باید روی پیشانی قرار دهید یا باید تکیه‌گاه آن را برای شش تا هفت هفته بر روی گونه‌هایتان قرار دهید تا وقتی‌که بینی‌تان کاملاً التیام یابد. همچنین می‌توانید از لنز چشمی به جای عینک استفاده کنید.

جراح در ماه‌های پس از جراحی ویزیت‌های متناوب و دنباله‌داری را برای کنترل فرایند بهبودی شما زمانبندی خواهد کرد. اگر طی این ویزیت‌ها علائم غیرعادی داشتید، یا هر سؤالی در مورد این‌که چه کاری می‌توانید انجام دهید یا کارهایی که نباید انجام دهید، داشتید، بدون هیچ تردیدی با پزشک‌تان درمیان بگذارید.

عوارض


تمام جراحی‌ها با قدری مخاطره و عدم اطمینان همراه هستند. هنگامی‌که جراحی زیبایی بینی توسط جراح پلاستیک خبره انجام می‌گیرد، عوارض عمل بینی استخوانی و جراحی زیبایی بینی معمولاً نادر و جزئی است. با این وجود، همیشه احتمال بروز عوارض جراحی بینی، ازجمله عفونت، خون دماغ، و یا حساسیت به بیهوشی وجود دارد. خطرات را با پیروی دقیق از راهنمایی‌های جراح‌تان در قبل و بعد از عمل جراحی می‌توان کاهش داد.

بعد از جراحی، پارگی‌های کوچک در رگ‌های خونی ممکن است به صورت نقاط قرمز رنگ کوچکی بر روی سطح پوست ظاهر گردند؛ این موارد معمولاً جزئی هستند، اما ممکن است به‌صورت دائمی باقی بمانند. همانند پارگی که هنگام جراحی زیبایی بینی از داخل بینی اتفاق می‌افتد، که اصلا هیچ‌گونه اثر زخمی هم قابل‌مشاهده نیست؛ هنگامی‌که روش عمل بینی استخوانی باز استفاده می‌شود، و یا وقتی‌که روشی که برای تنگ کردن سوراخ‌های گشاد بینی استفاده می‌گردد، معمولاً احتمال بروز زخم‌های کوچک روی بینی وجود دارد.

تقریباً از هر ده مورد، یک مورد ممکن است به عمل دوم نیاز داشته باشد- برای مثال، برای اصلاح بدشکلی جزئی. این موارد غیرقابل‌پیش‌بینی هستند و حتی برای بیماران ماهرترین جراحان نیز اتفاق می‌افتد.

عمل انحراف بینی، یک عمل زیبایی- اصلاحی برطرف کننده ی انحراف بینی است که توسط جراح پلاستیک بینی انجام می شود. برای درمان انحراف بینی پزشک باید با عمل سپتو رینوپلاستی یا به اختصار سپتوپلاستی بینی شما را عمل کرده و غضروف آن را به شکل طبیعی بازگرداند.

سؤال خود را درمورد موضوع این مقاله میتوانید از طریق فرم زیر پرسیده و پاسخ بگیرید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme