45

عمل جراحی پروتز و ایمپلنت سینه و عوارض

بانوان گاهی اوقات از بزرگی یا شکل و ظاهر سینه خود راضی نیستید. بارداری، شیردهی و کاهش وزن عواملی هستند که باعث کوچک شدن سینه، تغییر شکل یا اندازه آن می‌شوند؛ به علاوه ممکن است این ناخشنودی ریشه در دلیلی خارجی نداشته باشد و صرفاً فردی شکل طبیعی سینه خود را جذاب نداند.به همین منظور عمل جراحی پروتز سینه را پیشنهاد می کنند.

دلیل انجام جراحی پروتز سینه

جراحی پروتز سینه به منظور بزرگ کردن سینه و بهبود شکل ظاهری آن انجام می‌شود. اهداف این جراحی را می‌توان به شرح زیر دسته‌بندی کرد:

  • کاشت سینه برای بزرگ کردن سینه‌های بیش از اندازه کوچک. البته تعیین حدود و تعریف صفت “بیش از اندازه کوچک” یا “بیش از اندازه بزرگ” در میان بانوان متفاوت و کاملاً نظری شخصی است و هیچ معیار جهانی وجود ندارد که بتوان مطابق آن حالت ایده‌آل را تعریف کرد. به طور خلاصه رضایت هر فرد از بزرگی سینه خود یگانه معیار این مورد است.
  • بازگرداندن اندازه یا شکل سینه پس از بارداری یا کاهش وزن قابل توجه به حالت اولیه. لیفت یا بالا بردن سینه نیز همزمان با جراحی بزرگ کردن سینه انجام می‌شود.
  • قرینه‌سازی و هم‌اندازه کردن طبیعی سینه‌ها. در بسیاری از بانوان یک سینه از دیگری یزرگتر است یا بالاتر قرار دارد.

انواع پروتز سینه به منظور ترمیم و بازسازی پس از جراحی برداشتن سینه (ماستکتومی) برای درمان سرطان نیز انجام می‌شود.

اصول پروتز سینه

پروتز سینه کیسه کوچک با درجه‌بندی پزشکی است که از پوسته‌ای از جنس پلیمر الاستومر و دریچه‌ای خود بسته شونده با قابلیت تغییر حجم در جلو یا عقب تشکیل می‌شود. پروتز سینه با ژل سیلیکونی یا محلول آب و نمک (سالین) ضدعفونی شده پر می‌شود.

بعضی پروتزها از پیش پر شده هستند، اما اکثر آنها پس از جراحی پر می‌شوند و به این ترتیب پروتز مانند بالون آبی باد می‌شود تا سینه بزرگتر شود. پروتزهای سینه در شکل‌ها و اندازه‌های گوناگون عرضه می‌شوند. اندازه پروتز سینه بر حسب سانتی متر مکعب بیان می‌شود وهر 175 تا 200 سانتی متر مکعب سینه را یک کاپ بزرگتر می‌کند.

78

پروتزهای سینه در اندازه‌های مختلف

عمل پروتز سینه

در عمل جراحی بزرگ کردن سینه از وسایل اندازه‌گیری برای تعیین اندازه و محل پروتز استفاده می‌شود.

جراحی بزرگ کردن سینه بسته به بیمار و نتایج دلخواه می‌تواند بسیار ساده یا بسیار پیچیده باشد.

جراحی پس از اقدامات آمادگی پیش از عمل با ایجاد برش روی بدن بیمار برای هر پروتز آغاز می‌شود. این برش‌ها کوچک هستند و به گونه‌ای ایجاد می‌شوند که جای زخم بسیار جزیی و تا حد امکان غیرقابل مشاهده باشد. جراح پس از ایجاد برش مسیری را در داخل بافت می‌برد تا به محل نهایی پروتز برسد. پس از ایجاد مسیر، بافت و یا عضله، بسته به روش قرار دادن پروتز، باید جدا شود تا فضای خالی کیسه مانندی برای پروتز به وجود بیاید. در این مرحله است که بحث سرنوشت‌ساز بودن توانایی جراح مطرح می‌شود، چرا که جراح باید بتواند به خوبی پیش‌بینی کند که ایجاد این کیسه در هر محل از سینه چه تأثیری بر نتیجه نهایی پس از قرار گرفتن پروتز خواهد داشت. نوک پستان نیز در جراحی‌های گسترده‌تر بزرگ کردن سینه باید به گونه‌ای جابه‌جا شود که چاک سینه تنظیم شود و چین جدیدی زیر سینه پدید بیاید.

جراحی بزرگ کردن سینه در بعضی موارد همزمان با لیفت سینه (ماستوپکسی) انجام می‌شود تا در نهایت بهترین نتیجه به دست بیاید. جراح برای تعیین محل مناسب پروتز از وسایل اندازه گیری یا پروتز یک بار مصرف استفاده می‌کند. وسایل اندازه‌گیری پروتزهای موقت متصل به لوله‌ای هستند که جراح می‌تواند آن را وارد کیسه کرده و پرش کند تا میزان افزایش حجم، اندازه پروتز و محل آن را آزمایش کند. این وسیله پس از اتمام آزمایش خارج و با پروتز دائمی جایگزین می‌گردد.

در صورت استفاده از پروتزهای بادی، می‌توان آنها را مانند سیگار لوله کرد و از طریق مجرا به داخل برش و محل مورد نظر هدایت کرد. نوع برش ایجاد شده اهمیتی ندارد، در مورد انواع برش در بخش بعدی توضیح می‌دهیم. برش پس از قرار گرفتن پروتز در محل مناسب بسته می‌شود. جراح در آخرین مرحله با استفاده از سرنگ پروتز را از راه دریچه با محلول آب و نمک به گونه‌ای پر می‌کند که به اندازه از پیش تعیین شده برسد.

چنانچه بیمار استفاده از پروتزهای از ییش پر شده را انتخاب کرده باشد، طبعاً برش بزرگتری ایجاد می‌شود. برای قرار دادن پروتزهای از پیش پر شده‌ی ناهموار باید طولانی‌ترین برش ایجاد شود تا فضای بیشتری برای وارد کردن پروتزی با پوسته ناهموار و دستکاری پروتز با انعطاف کمتر پس از قرار گرفتن آن در محل مورد نظر ایجاد شود.

عوارض

جراحی بزرگ کردن سینه نیز مانند هر جراحی دیگری با عوارض بالقوه‌ای همراه است. عفونت اولین و مهم‌ترین عارضه است. تب بسیار بالا معمولاً نشانه عفونت پس از جراحی است و بیمار باید پس از هر عمل جراحی تهاجمی مراقب بروز این نشانه هشداردهنده باشد.

در ادامه به شماری از عوارض خاص جراحی پروتز سینه اشاره می‌کنیم.

بیش از حد پایین آمدن سینه :این عارضه زمانی رخ می‌دهد که پروتز بسیار پایین قرار بگیرد و نوک پستان رو به بالا برود. به این ترتیب سینه ظاهری غیرطبیعی می‌یابد که نتیجه ایجاد کیسه‌ای بیش از اندازه بزرگ برای قرارگیری پروتز است. دیگر دلیل این حالت ناخوشایند وزن پروتز در بانوان دارای پوست نازک است. این حالت را می‌توان با انجام جراحی دیگر اصلاح کرد.

انقباض کپسول :انقباض کپسول به معنای متعارف عارضه یا خطر محسوب نمی‌شود و کپسول به طور قطع تا حدی منقبض می‌شود. آنچه مهم است میزان انقباض کپسول است. کوچک شدن کپسول باعث می‌شود که بافت همبند فیبروز تشکیل شده در اطراف پروتز به آن فشار بیاورد. دردناک و سفت شدن سینه پی‌آمد این وقایع است. انقباض کپسول و نتایج بعدی آن از شایع‌ترین عوارض جراحی بزرگ کردن سینه به شمار می‌آید. برای رفع این مشکل باید جراحی اصلاحی در محل ایجاد شدن بافت همبند انجام شود تا فضای کافی برای پروتز فراهم شود. گاهی باید چند جراحی برای اصلاح این مشکل انجام شود.

هماتوم: هماتوم یکی از عوارض رایج جراحی و نتیجه جمع شدن خون زیر پوست است. تجمع خون زیر پوست به تغییر رنگ پوست و احتمالاً به وجود آمدن توده‌های دردناک می‌انجامد. برای درمان هماتوم باید جراحی یا تخلیه خون جمع شده انجام شود.

تداخل ایجاد کردن در ماموگرافی :آب نمک یا سیلیکون موجود در پروتز سینه مانع از وضوح تصاویر پرتونگاری می‌شود و زائده‌های سرطانی احتمالی را می‌پوشاند. زیر عضله بهترین محل برای قرار گرفتن عضله است تا کمترین خلل در پرتونگاری ایجاد شود. حتماً پیش از انجام ماموگرافی باید متخصص رادیولوژی را از وجود پروتز آگاه کرد، تا تکنیک‌های ویژه به کار برده شود.

بافت مردگی (نکروز) :نکروز یا بافت مردگی عارضه‌ای نادر و بسیار جدی است. بات مرده گاهی اطراف پروتز ایجاد می‌شود و از بهبود آن جلوگیری می‌کند. برای درمان بافت مردگی باید جراحی انجام شود یا پروتز کاملاً از بدن خارج شود. نکروز معمولاً جای زخم‌های دائمی و بزرگی را روی بدن باقی می‌گذارد.

پارگی : هر چند بانوانی که ایمپلنت سینه دارند، می‌توانند بدون ترس و نگرانی در بسیاری از فعالیت‌ها شرکت کنند، اما باید توجه داشته باشند که پروتز سینه نابودنشدنی نیست. اکثر پروتزهای سینه دارای ضمانت نامه مادام العمر شرکت سازنده هستند که هر گونه نقص عملی را پوشش می‌دهد. اما گارانتی‌ها بسیاری از علل منجر به پارگی پروتز ر اشامل نمی‌شوند و بعضی عوامل، مانند جراحی‌های خاص و پر کردن بیش از حد یا کمتر از میزان تعیین شده، ضمانت نامه را کاملاً بی‌اعتبار می‌سازد.

 سروما :جمع شدن مایع اطراف پروتز را سروما گویند. این مشکل جزیی را می‌توان با تخلیه مایع به کمک سوزن برطرف کرد.

 سیماستیا : سیماستیا یکی از عوارض بسیار نادر است که از اشتباه جراحی ناشی می‌شود و منجر به بالا زدن پروتز از استخوان جناغ سینه (استرنم) می‌شود. پی‌آمد این مشکل داشتن یک سینه بزرگ در جلوی بدن و عدم وجود چاک سینه است. ترمیم و اصلاح این بدشکلی بسیار دشوار است.

موجدار شدن و ناهمواری کششی: این حالت زمانی رخ می‌دهد که پروتزی ناهموار پس از فروکش کردن تورم در جای خود قرار می‌گیرد. پایین افتادن پروتز، بافت‌های همبند را می‌کشد و آنها نیز به نوبه خود پوست را می‌کشند. اثر نهایی این کشش‌ها موجدار شدن سینه است. یگانه راه از بین بردن احتمال بروز این عارضه استفاده از پروتزهای صاف و هموار است.

بزرگ کردن سینه امروزه یکی از پرطرفدارترین جراحی‌های پلاستیک به شمار می‌آید. همانند تمام جراحی‌ها، به ویژه جراحی‌های انتخابی، آگاهی از عوارض و خطرهای احتمالی عمل بسیار مهم است. برای دستیابی به اطلاعات کامل و به روز در مورد عوارض ناشی از جراحی بزرگ کردن سینه باید با پزشک متخصص و باتجربه مشورت کرد.

دوران بهبود( استراحت پس از جراحی)

ما معمولاً به بیماران پیشنهاد می‌کنیم که یک هفته مرخصی بگیرند، البته مدت مرخصی به ماهیت شغل بیمار بستگی دارد. در هر حال بهتر است بیمار یک هفته پس از عمل را استراحت کند، به این معنی که از پیش هماهنگی لازم را برای مراقبت از کودکان یا انجام کارهای خانه، بسته به شرایط و سبک زندگی خود، به عمل آورده باشد.

جراح زیبایی در مورد فعالیت‌ها و ظایف روزانه با بیمار صحبت می‌کند و توصیه‌های لازم را در مورد ازسرگیری تدریجی آنها ارائه می‌دهد.

بسیاری از زنان در طول سنین مختلف به دنبال راه‌هایی برای بزرگ و برجسته کردن سینه‌هایشان هستند، آنها با این کار قصد دارند جذاب‌تر به نظر آیند و احساس اعتماد به نفس خود را بالا ببرند. تا همین اواخر تنها راه افزایش اندازه و حجم سینه، عمل جراحی بزرگ و برجسته کردن سینه بود. تزریق چربی در سینه و ژل به سینه در مقایسه با فرایند جراحی یک روش جدید و انقلابی بود که توانست حجم سینه را افزایش دهد. در گذشته تنها امید زنان برای بزرگ کردن سینه‌هایشان، انجام عمل جراحی و قرار دادن یک پروتز سیلیکونی در آن بود.

هزینه


 

هزینه پروتز سینه بر اساس پزشک، بیمار و کشور و شهری که انجام می شود، متغیر است. برخی جراحی ها مدت طولانی تری به مراقبت و تحت نظر بودن نیاز دارند و همین موجب افزایش هزینه ها می شود.

سؤال خود را درمورد موضوع این مقاله میتوانید از طریق فرم زیر پرسیده و پاسخ بگیرید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme