chin-implants-scotland-Chin-Implant-Surgery

عمل جراحی پروتز چانه: روش، مزایا و خطرات آن

هنگام ملاقات افراد، صورت اولین جایی است که دیگران به آن توجه می‌کنند. بنابراین اگر شما نسبت به یکی از ویژگی‌های صورت خود احساس نامطلوبی داشته باشید، به راحتی ممکن است اعتماد به نفستان کاهش یابد. اگر شما به دلیل اندازه یا شکل چانه خود چنین حسی دارید، نگران نباشید. شما تنها نیستید، ممکن است جراحی “پروتز چانه” مشکل شما را برطرف کند.

جراحی زیبایی چانه اغلب برای شکل دهی و حجم دادن به چانه‌های تحلیل رفته و یا برای تغییر شکل صورت -اغلب به دلیل ایجاد موازنه و تناسب و یا زاویه دار کردن صورت استفاده می‌شود. این نوع عمل جراحی می‌تواند با جراحی کشیدن صورت، تغییر شکل بینی یا هر عمل جراحی دیگری که به منظور ایجاد موازنه و تناسب چهره صورت می‌پذیرد، توامان انجام شود. در این حالت فرد از شکل ظاهری خود، رضایت بیشتری خواهد داشت.هیچ جراحی پلاستیک به اندازه عمل بزرگ کردن چانه در برقراری تعادل و تناسب صورت موثر نمی باشد.

مزایای انجام عمل پروتز چانه

  • افزایش کلی اعتماد به نفس و مناعت طبع افراد.
  • بهبود ظاهر: ایجاد ویژگی‌هایی که باعث موازنه و تناسب بهتری در چهره فرد می‌شود.
  • اصلاح نقاط ضعف و خصیصه‌های ناهمگون ظاهر افراد.
  • بهبود خط گردن و ایجاد حالتی که بینی بزرگ، کوچک‌تر به نظر می‌رسد.
  • زیبا تر شدن خط چانه

فرایند جراحی پروتز چانه

جراحی برجسته کردن چانه جزء عمل‌های بسیار ساده محسوب می‌شود و معمولاً بیماران این نوع جراحی در گروه بندی “موردهای روزانه” طبقه بندی می‌شوند، بدین معنی که نیاز به بستری شبانه در بیمارستان وجود ندارد. این جراحی به طور معمول بین 45 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد. جراحی چانه تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. عمل زیبایی چانه شامل ایجاد یک برش از داخل دهان و یا زیر چانه است که از طریق آن پروتز در محل مورد نظر قرار داده می‌شود تا نتیجه مطلوب به دست آید. ناحیه برش خورده در عمل جراحی چانه با نخ‌های بخیه قابل جذب بسته می‌شود. سپس پانسمانی بر روی ناحیه قرار می‌گیرد تا از پروتز، در طول فرایند درمان حمایت شده و خطر ابتلا به عفونت کاهش یابد.

پروتز چانه از چه موادی ساخته می‌شود؟

پروتز چانه می‌تواند از مواد زیستی غیر یکپارچه (زیست سازگار) مانند سیلیکون و یا مواد زیستی یکپارچه مانند پلی اتیلن متخلخل، ساخته شود. سیلیکون نرم تر است و بهتر با استخوان گونه هماهنگ می‌شود، اما ممکن است احتمال پس زدن پروتز افزایش یابد. پروتز پلی اتیلن متخلخل مانند مدل” مدپر” (نام تجاری) سخت تر است و برجستگی بیشتری به چانه می‌دهد. همچنین با بافت‌ها، بهتر ادغام می‌شود، اما گران تر است. به طور کلی نوع پروتز در کاشت پروتز چانه، به نظر جراح بستگی دارد. زیرا که تمام پروتزها نقاط مثبت و منفی خود را دارند.

انتخاب عمل پروتز چانه

دلایل بسیاری برای انتخاب عمل جراحی “پروتز چانه” وجود دارد:

  • احساس نامطلوب در مورد ظاهر چهره
  • تمایل به داشتن چهره ای متناسب و متوازن تر و زیباتر کردن ظاهر خود
  • چانه عقب کشیده شده / تحلیل رفته
  • بزرگی یا کوچکی چانه که باعث شود چهره فرد نا متوازن دیده شود

چه کسی باید از پروتز چانه استفاده نماید؟

تصمیم نهایی با هماهنگی شما و جراح زیبایی، گرفته خواهد شد. این عمل برای آن دسته از بیمارانی که احساس ناخوشایندی نسبت به ظاهر و چهره خود دارند، مناسب است.

زمان عمل جراحی چه اتفاقاتی روی می‌دهد؟

اگر شما سیگار، آسپرین یا هر داروی دیگری مصرف می‌کنید، هنگام مشاوره، جراح در این خصوص با شما گفتگو خواهد کرد. او در خصوص زمان قطع این موارد یا از سرگیری انها با شما صحبت خواهد کرد.

روز عمل پروتز چانه

جراح در اتاقتان شما را ملاقات خواهد کرد و ممکن است با یک قلم، خطوطی را جهت آماده سازی عمل پروتز، بروی صورت شما رسم کند. همچنین جراح نظر نهایی شما را جویا خواهد شد و در آخرین لحظات به سؤالات شما پاسخ می‌دهد. پروتز چانه یا پروتز فک از طریق یک برش در داخل دهان یا زیر چانه، در محل خود قرار می‌گیرد و ناحیه برش خورده با نخ‌های بخیه قابل جذب، بسته می‌شود.

رفتن به خانه پس از عمل جراحی پروتز چانه

جراح زیبایی، شما را در خصوص مدت زمان ماندن در خانه و استراحت – که معمولاً یک هفته طول می‌کشد- راهنمایی خواهد کرد. زخم‌های شما پس از یک هفته مجدداً بررسی می‌شوند. اگر برش داخل دهان ایجاد شده باشد، باید از مایعات استفاده نمایید (از طریق نی) تا شرایط شما بهتر شود.

همچنین باید از مصرف غذاهای گرم و ادویه دار اجتناب ورزید. برای جلوگیری از عفونت، از دهان شویه های ضد باکتری به صورت مکرر استفاده نمایید. پیگیری قرارهای مشاوره‌ی بعد از عمل، بسیار اهمیت دارد. زخم‌های شما باید پس از جراحی ارزیابی گردند. همچنین پس از عمل باید با جراح زیبایی‌تان ملاقات داشته باشید تا از روند صحیح درمان اطمینان حاصل کند. شما یک پرستار مشاور شخصی- قبل و بعد از عمل جراحی- خواهید داشت تا از شما حمایت کرده و به سؤالات احتمالی شما پاسخ دهد.

بهبودی پس از جراحی پروتز چانه

همانند سایر اعمال جراحی، احتمال دارد درجاتی از تورم در ناحیه‌ی عمل به وجود آید، اما معمولاً در عرض یک هفته پس از جراحی برطرف می‌شود. به طور معمول به بیماران توصیه می‌شود، یک الی دو هفته سر کار نروند تا بهبودی کامل حاصل شود. این بدین معنی است که شما پس از بهبودی کامل و داشتن ظاهر و ویژگی‌هایی که همیشه به دنبال آن بودید، به سر کار خود باز خواهید گشت.

خطرات و عوارض جانبی

محل برش

پروتز چانه از طریق یک برش کوچک در زیر چانه قرار داده می‌شود که بعد از عمل به راحتی بازسازی می‌شود. در حال حاضر اکثر افراد جای زخمی را از ترومای دوران کودکی خود همراه دارند. ممکن است پروتز از طریق یک برش در داخل دهان، کاشته شود که کمی عوارض جانبی آن بیشتر است (قرارگیری ناصحیح پروتز و یا تغییر شکل لب پایین).

عفونت

هر جسم خارجی که وارد بدن بشود، ما را در معرض خطر عفونت قرار می‌دهد. بالاترین میزان خطر در زمان کاشت پروتز چانه روی می‌دهد. پروتزها آغشته به آنتی بیوتیک هستند و همچنین در زمان عمل جراحی به صورت داخل وریدی، آنتی بیوتیک تزریق می‌شود. بعد از عمل جراحی نیز به صورت خوراکی برای حدود 5 روز آنتی بیوتیک تجویز می‌شود. به طور کلی خطر ابتلا به عفونت در این نوع جراحی کم می‌باشد.

محل قرارگیری پروتز

پروتز چانه در بخش پایینی استخوان فک کاشته می‌شود. شکل و فرم موجود استخوان چانه، پایه و اساس جراحی و ظاهر فرد را تشکیل می‌دهد و ممکن است به این دلیل نتیجه عمل پروتز، محدود شود. با گذشت زمان ممکن است به دلیل پییشرفت بیش از حد زخم، شکل پروتز تغییر پیدا کند، اما این حالت بسیار نادر است.

بی حسی

عصب‌هایی در هر دو طرف استخوان فک پایین وجود دارند که شبکه حسی چانه و لب پایین را تشکیل می‌دهند. ممکن است هنگام کاشت پروتز، این اعصاب کشیده شوند. در عمل پروتز چانه بی حسی عارضه ای غیر معمول است و هر نوع بی حسی باید درمان گردد. با این حال این احتمال وجود دارد که بی حسی به طور دائمی باقی بماند.

کبودی و تورم

میزان تورم و کبودی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اگرچه تکنیک‌های فعلی کمک می‌کنند تا میزان تورم و کبودی به حداقل ممکن برسد، اما گاهی اوقات برخی از بیماران میزان بیشتری از این عارضه را تجربه می‌کنند. تورم و کبودی بر نتیجه نهایی عمل تاثیری نمی‌گذارند. استفاده از بسته‌های یخ (حداقل به مدت 30 دقیقه در هر ساعت) به کاهش تورم کمک خواهد کرد. بیشتر افراد بعد از 1 الی 2 هفته، در این خصوص نگرانی قابل توجهی نخواهند داشت.

گزینه‌ها

ممکن است برای زیبایی بیشتر استخوان فک بریده شده و پروتز چانه در موقعیت بهتری کاشته (پیچ شود) شود. اگر نیاز باشد دندان‌های پایین موقعیتشان تغییر کند، اغلب بهتر است از این روش جایگزین استفاده گردد. بااین‌حال ممکن است نیاز به ارتودنسی (سیم‌کشی) دندان‌ها باشد. کاشت پروتز نسبت به این روش از عوارض کمتری برخوردار است (کمتر تهاجمی است). هزینه پروتز فک و قیمت پروتز چانه معمولاً هزینه داروی بی هوشی، داروهای مورد نیاز قبل و پس از عمل جراحی، هزینه اطاق عمل، و سایر هزینه های مربوط به عمل جراحی را در بر نمی گیرد. این موضوع در حالی است که بیمار معمولاً نیاز به در نظر گرفتن همه این هزینه ها برای تعیین مبلغ دقیق هزینه جراحی زیبایی چانه خود دارد. هنگامی که با یک جراح زیبایی درباره عمل جراحی بزرگ کردن چانه صحبت می کنید، مهم است که قبل از عمل جراحی یک برآورد مناسب از کل هزینه پروتز چانه داشته باشید تا به این ترتیب بتوانید درباره این روش درمانی تصمیم گیری نهایی را انجام دهید. به هر حال بعضی از جراحان پلاستیک از طرح های تامین مالی خاص برای ایجاد استطاعت مالی جهت پرداخت هزینه های درمان برای بیماران خود استفاده می کنند و شما می توانید در صورت نیاز درباره این روش ها با جراح خود صحبت کنید.

 روش های دیگری نیز برای بزرگ و برجسته کردن چانه نیز وجود دارد. ازجمله تزریق ژل در چانه که روشی غیرتهاجمی برای پروتز چانه است.

سؤال خود را درمورد موضوع این مقاله میتوانید از طریق فرم زیر پرسیده و پاسخ بگیرید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme