Untitled-1

لاغری موضعی: روش‌ها و مزایا

اگر شما هم مثل خیلی از افراد، انواع رژیم لاغری برای شکم و پهلو و برنامه‌های ورزش لاغری را امتحان کرده و نتیجه چندانی نگرفته‌اید، وقت آن رسیده که به یک روش ابتکاری‌تر با تأثیری تضمین‌شده رو بیاورید.

در روش های لاغری موضعی از پیشرفته‌ترین فن‌آوری‌ها استفاده‌شده تا بدون نیاز به تمرینات سخت و رژیم‌های لاغری و روش های کاهش اشتها  که می‌توانند منجر به سوءتغذیه شوند به‌سرعت چربی‌هایتان را از دست بدهید. اگر مایلید چند کیلو وزن اضافه‌تان را کم کرده یا پوستتان را سفت و کشیده کنید تا به ظاهری جذاب‌تر برسید، می‌توانید از روش‌های لاغری موضعی استفاده کنید.‌ این روش‌ها به شما کمک می‌کنند تا فوراًً و بدون درد یا ناراحتی به ظاهری جدید و بهتر دست بیابید.‌

کاندیداهای ایده‌آل برای لاغری موضعی


کاندیداهای ایده‌آل افرادی هستند که با ورزش یا رعایت یک رژیم غذایی سالم هم نتوانسته‌اند چند کیلو چربی موجود در مناطق به خصوصی از بدنشان را بین ببرند و بطور خاص فقط بدنبال لاغری شکم هستند . البته لازم به ذکر است که افراد دارای اضافه‌وزن شدید کاندیداهای خوبی برای لاغری موضعی نیستند، زیرا برداشتن مقادیر بسیار زیاد چربی برای سلامتی بسیار خطرناک است. به‌عبارت‌دیگر، لاغری موضعی راه‌حل چاقی مفرط نیست.

عامل دیگری که باید در نظر گرفته شود مقدار انعطاف‌پذیری پوست شخص و عامل شلی و کشیدگی پوست قبل از عمل است.‌ این مورد به سن نیز مربوط می‌شود (با بالا رفتن سن خاصیت ارتجاعی پوست کم می‌شود) و به همین دلیل است که افراد سالخورده کاندیداهای مناسبی برای لاغری موضعی نیستند. خوشبختانه در طول چند سال گذشته تکنیک‌های بسیاری برای لاغری موضعی با استفاده از لیزر و اولتراسوند لاغری معرفی‌شده که تولید کلاژن را تقویت می‌کنند. این تکنیک‌ها علاوه بر حذف چربی، پوست را نیز سفت و انعطاف‌پذیر می‌کنند، که این باعث می‌شود افرادی که کیفیت پوستشان پایین است هم بتوانند تحت عمل لیپوساکشن قرار بگیرند.

روش‌های مختلف لاغری موضعی


 تعدادی از روش‌ های لاغری موضعی در ادامه آورده شده اند:

لیپوساکشن

به لیپوساکشن، لیپوپلاستی که به معنی «شکل دادن به چربی‌ها» است نیز گفته می‌شود. همچنین گاهی اوقات به آن ساکشن لیپکتومی هم گفته می‌شود که به معنی «برداشتن چربی با کمک مکش» است. اسم اختصاری این عمل لیپو است که البته باعث سردرگمی می‌شود؛ زیرا لیپو به معنای لیپولیز، که به گزینه‌های غیرجراحی برای لاغری موضعی اشاره دارد، نیز به کار برده می‌شود.

لیپوساکشن چگونه انجام می‌شود؟

لیپوساکشن انواع مختلفی دارد که همگی اساساً به یک شکل انجام می‌شوند؛ ابتدا جراح برای وارد کردن کانولا (یک لوله باریک) به بدن و رسیدن آن به لایه‌های چربی، در پوست یک برش ایجاد می‌کند. این کانولا سلول‌های چربی را (با استفاده از حرکات مکانیکی، لیزر، اولتراسوند و غیره) می‌شکند و سپس سلول‌های شکسته شده با استفاده از مکش خارج می‌شوند. برش ایجادشده بخیه زده‌شده یا باز گذاشته می‌شود تا مایعات جراحی بهتر خارج شوند.

تکنیک‌های لیپوساکشن

چندین تکنیک برای انجام لیپوساکشن وجود دارد.‌ پیش‌ازاین با تقبل هزینه لیپوساکشن ، لیپوساکشن تنها به یک شکل نسبتاً تهاجمی انجام می‌شد که در آن پوست از طریق جراحی کنار زده‌شده و پس از برداشتن چربی‌های اضافه دوباره سر جایش قرار می‌گرفت؛ اما در سال‌های اخیر، علاوه بر این روش، تکنیک‌های دیگری برای انجام این عمل به وجود آمده که از آن‌ها برای بیمارانی استفاده می‌شود که می‌خواهند مقدار کمتری از چربی‌هایشان را بردارند. در میان این تکنیک‌ها، پرطرفدارترین موارد عبارت‌اند از لیپوساکشن‌های اولتراسونیک، تومسنت، برقی و لیزری. در لیپوساکشن اولتراسونیک، امواج اولتراسونیک از بیرون یا داخل به چربی‌ها اعمال می‌شوند که این باعث تخریب سلول‌های چربی می‌شود. در لیپوساکشن تومسنت به بیهوشی عمومی نیازی نبوده بلکه در آن از یک محلول لیدوکائین و اپی‌نفرین برای بی‌حس کردن ناحیه موردنظر و تخریب سلول‌های چربی استفاده می‌شود.‌ در لیپوساکشن لیزری هم از پرتوهای لیزر برای تخریب سلول‌های چربی استفاده می‌شود.

عمل جراحی لیپوساکشن به روش بادی جت که با نام «لیپوساکشن آب» یا «لیپوساکشن با کمک آب» نیز شناخته می‌شود، یک روش ابتکاری برای حذف چربی‌های اضافی بدن است. این روش از جریان مایعات شور استفاده می‌کند تا چربی‌ها را به آرامی از جای خود براند و بردارد.

لیپولیز لیزری

با استفاده از تکنیک لیپولیز لیزری عملاً می‌توان چربی‌ها را ذوب کرد. این تکنیک کاملاً شبیه به سایر فن‌آوری‌های لیپوساکشن لیزری بوده و در آن از امواج پیوسته و هدف‌گیری دقیق استفاده می‌شود که این باعث می‌شود بتوان آن را برای نواحی کوچک بدن و نزدیک بافت فیبری استفاده کرد.‌ با این تکنیک، بعد از عمل سطح پوست نسبت به نتایج سایر تکنیک‌های لیزری صاف‌تر شده و ناهمواری‌های کمتری خواهد داشت.

وکیوم تراپی (اندرمولوژی) سلولیت و تجمع چربی را با دفع مواد سمی از بین می‌برد، خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می‌بخشد، عضله‌های سرینی را بالا می‌برد و بزرگ و سفت می‌کند، پوست را نرم می‌کند و کشش و فشار روی عضله را کاهش می‌دهد. وکیوم تراپی با افزایش خاصیت ارتجاعی پوست به رفع چین و چروک‌های صورت و از بین بردن حالت پرتقالی پوست روی ران و کوچک کردن باسن کمک می‌کند. این روش درمانی بدون درد، ایمن و بسیار موثر است.

مزایا

اسلیم لیپو هم مثل سایر تکنیک‌های لیزری، نه‌تنها از طریق برداشتن چربی بفرم بدنتان را بهبود می‌دهد، بلکه با سفت و کشیده کردن پوستتان باعث بهبود ظاهر آن نیز می‌شود. دلیل این امر این است که لیزر، پوست را برای تولید کلاژن و الاستین تحریک می‌کند. اگر سالخورده هستید، احتمالاً پوستتان کلاژن و الاستین زیادی تولید نمی‌کند که این باعث افتادگی و چروکیدگی پوستتان می‌شود، پس بنابراین این تکنیک یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما است.‌

جایگزین‌های لیپوساکشن

امروزه در کنار لیپوساکشن که روشی بسیار تهاجمی است، روش‌های لاغری غیرجراحی هم وارد بازار شده است. این روش‌های غیرجراحی شما را قادر می‌سازند تا بدون جراحی به همان نتایج قابل‌توجه به‌دست‌آمده از لیپوساکشن دست پیدا کنید. در این روش‌ها نه از برش‌های کوچک خبری است و نه از کانولا.

Untitled-2

امروزه از تکنولوژی لاغری با آر اف (RF) به عنوان یک روش درمان بسیار ایمن با حداقل بهبودی می‌توان برای دستیابی به ظاهر دلخواه در نقاط مختلف بدن استفاده کرد.
همان‌طور که از اسم این روش درمان مشخص است، درمان رادیوفرکوئنسی یا آر اف (RF) یک روش درمان غیر تهاجمی است که برای تغییر شکل لایه‌های زیر سطح پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. در روش کاهش سایز با RF از یک دستگاه پیشرفته که به‌طور خاص برای از بین بردن بافت‌های چربی اضافی در بدن مردان و زنان طراحی شده استفاده می‌گردد و از این طریق می‌توان سلولیت را نیز تحت درمان قرار داد.

در این روش از امواج رادیوفرکوئنسی برای گرم کردن بافت‌ها و تغییر شکل آن‌ها استفاده می‌شود. به این ترتیب برخلاف روش‌های تهاجمی که عمدتاً بر لایه‌های سطحی پوست تاثیر می‌گذراند، امواج رادیوفرکوئنسی عمدتاً بر لایه‌های عمیق‌تر پوست همچون درم تاثیر گذاشته و بر لایه‌های بالای پوست همچون اپیدرم تاثیر خاص ندارند.

اولتراسوند کویتیشن یک روش غیر تهاجمی برای از بین بردن چربی در نقاط مختلف بدن به صورت غیر بازگشت است. در این روش چربی به‌طور طبیعی حذف می‌شود که این فرایند توسط سیستم تصفیه بدن انجام می‌شود. در مقایسه با روش‌های جراحی ، در این روش هیچ زخم و خونریزی  و خطر عفونت و دردی وجود ندارد و  نیاز به  زمان استراحت و نقاهت برای ریکاوری بدن وجود ندارد. در اکثر موارد  لاغری با کویتیشن بسیار مقرون به صرفه‌تر از روش‌های دیگر است. در مقایسه با روش‌های انجماد چربی  و حذف چربی‌ها با  لیزر، در این روش رسیدن به نتیجه  سریع‌تر است  و کاملاً بدون درد و بدون دوره نقاهت هست.

هایفوتراپی (درمان با امواج مافوق صوت متمرکز با شدت بالا) روشی غیرجراحی برای لاغری و کاهش چربی است. هایفو لاغری چربی اضافی را با تکنولوژی اولتراسوند متمرکز با شدت بالا برای همیشه از بین می‌برد. تکنولوژی هایفو انرژی اولتراسوند متمرکز را به موضع درمان می‌رساند و به این ترتیب ناحیه مورد نظر به طور مستقیم و به روشی موثر لاغر می‌شود.

این روش‌ها چگونه عمل می‌کنند؟

جایگزین‌های لیپوساکشن غالباً با نام اختصاصی برندشان شناخته می‌شوند. در این تکنیک‌ها از امواج رادیویی، لیزر و اولتراسوند با شدت بالا استفاده می‌شود تا بدون نیاز به وارد شدن هرگونه وسیله‌ای به پوست، چربی‌ها ذوب شوند. سپس خود بدن، با متابولیزه کردن ترکیبات چربی و با استفاده از مکانیزم‌هایی که برای تخلیه مواد زائد دارد، چربی‌ها را (عمدتاً از طریق سیستم لنفاوی) دفع می‌کند.‌ گاهی اوقات انجام کمی تمرینات ایروبیک به دفع چربی از بدن کمک می‌کند.

Untitled-3

فهرست جایگزین‌های لیپوساکشن

1- لیپولیز لیزری غیرجراحی: آی-لیپو یکی از ده‌ها برندِ فن‌آوری لیپولیز لیزری و یکی از جدیدترین روش لاغری است که در سال‌های اخیر و در پاسخ به افزایش تقاضاها برای اعمال جراحی پلاستیک سریع، راحت، غیرتهاجمی و بی‌خطر وارد بازار شده‌اند. در این فن‌آوری از لیزرهای کم‌توان برای ذوب و تخلیه چربی از بدن و لاغری موضعی شکم  استفاده می‌شود. برخلاف انواع لیپوساکشن، در لاغری موضعی شکم از کانولا استفاده نمی‌شود. لیزر از بیرونِ بدن اعمال‌شده و تخلیه چربی از طریق مکانیزم‌های خود بدن انجام می‌شود. پزشک، به‌جای استفاده از کانولا، پدهای درمان‌کننده را روی نواحی موردنظر قرار می‌دهد. پرتو لیزر کم‌توان (650 نانومتر) باعث به وجود آمدن یک سیگنال شیمیایی می‌شود که با تغییر ترکیب شیمیایی سلول، باعث آزاد شدن آنزیمی به نام لیپاز می‌شود. این آنزیم تری‌گلیسریدها را در درون سلول‌های چربی به اسیدهای چرب و گلیسرول تبدیل می‌کند. سپس اسیدهای چرب و گلیسرول از طریق کانال‌هایی در غشاء سلول چربی آزاد می‌شوند. بعد از آن این ترکیبات به بافت‌های بدن انتقال‌یافته و برای تولید انرژی متابولیزه می‌شوند.

مزایا: فرایند فوق پاسخ 100% طبیعی بدن در زمانی است که به انرژی نیاز دارد.‌ به همین دلیل است که آی-لیپو باعث هیچ‌گونه واکنش غیرطبیعی در بدن (مثل تخریب سلول‌های چربی و تخلیه آن‌ها از طریق مکش) نمی‌شود و استرس بسیار کمتری به بدن وارد می‌کند. نکته مهم دیگر این است که فرایند آی-لیپو باعث هیچ‌گونه تخریب سلول‌های خون، اعصاب جانبی یا پوست (که جزء عوارض عادی تکنیک‌های دیگری مثل لیپوساکشن اولتراسونیک است) نمی‌شود.

2- کول‌اسکالپینگ: کول‌اسکالپینگ یک روش غیرجراحی برای برداشتن چربی‌های اضافی از طریق تخریب سلول‌ها و حذف آن از نقاط خاصی از بدن است. اساس کار کول‌اسکالپینگ هدف قرار دادن سلول‌های چربی و حذف آن‌ها به شیوه کاملاً طبیعی است. این روش بدون هرگونه بی‌حسی یا بیهوشی انجام می‌شود؛ در طول درمان پزشک از اپلیکاتور کول‌اسکالپینگ، که در اصل یک وسیله مکش سردکننده است، استفاده می‌کند؛ این اپلیکاتور برای تخریب بافت چربی، آن را تا کمی بالاتر از نقطه انجماد سرد می‌کند. با این کار، فعالیت لیپولیز آغازشده و سلول‌های چربی کریستالی می‌شوند، فرایندی که سلول‌های چربی را برای همیشه تخریب می‌کند.

Untitled-4

مزایا: با استفاده از کول‌اسکالپینگ، اشخاص دارای چربی‌های موضعی و مقاوم می‌توانند بدون نیاز به هرگونه چاقوی جراحی، سوزن‌ها یا شیلنگ‌های مکش، و در نتیجه بدون به‌جا ماندن هرگونه جای زخم برای همیشه از چربی‌هایشان خلاص شوند (البته مادامی‌که بیمار بعد از درمان به‌طور مستمر ورزش کرده و از یک رژیم غذایی سالم پیروی کند). به‌علاوه، این روش هیچ تأثیری بر بافت‌های اطراف ندارد. همچنین، بعد از درمان، بیمار می‌تواند تقریباً بلافاصله به فعالیت‌های عادی و سر کارش برگردد. کول‌اسکالپینگ علاوه بر حذف چربی‌ها، سلولیت را نیز درمان می‌کند.

3- مزوتراپی: مزوتراپی نوعی ابتکاری از اعمال زیبایی است که بدون نیاز به برش‌های دردناک، تأثیر چندگانه‌ای بر زیبایی ظاهری شخص می‌گذارد. این روش به‌عنوان جایگزین مؤثری برای لیپوساکشن شناخته‌شده و کمک زیادی به مقابله با نشانه‌های پیری، چربی و سلولیت‌ها می‌کند.

در مزوتراپی که یک روش کاملاً غیرتهاجمی است ویتامین‌ها و داروهای هومیوپاتیک به لایه میانی پوست (مزودرم) تزریق می‌شوند. با این کار، پزشک تمامی مواد موردنیاز برای شروع فرایند سوزاندن چربی‌ها (که بعداً به‌طور طبیعی از بدن تخلیه می‌شوند)، حذف سلولیت‌ها و همچنین کمک به رفع چروک‌ها و افتادگی پوست را به بدن بیمار وارد می‌کند. به‌این‌ترتیب، می‌توان بدن را با مکانیزم‌های طبیعی خودش و بدون استفاده از روش‌های تهاجمی و دردناک درمان کرد.

Untitled-5

4- لیپوماتیک: درواقع لیپوماتیک، در سیستم Nutational Infrasonic LipoMatic با استفاده از هوای فشرده، نوک یک کانولا با سه نوع حرکت نوسانی، چرخشی و ارتعاشی در زیر پوست به پیش می‌رود که این باعث جدا و معلق شدن چربی‌ها در زیر پوست می‌شود. در لیپوماتیک لاغری کانولا، همزمان چربی‌های معلق شده را تخلیه می‌کند که این زمان عمل را کاهش می‌دهد. در عمل لیپوماتیک، بدن با آسیب کمتر (ورم، کبودی و ناراحت) و دقیق‌تر شکل می‌گیرد. به‌علاوه، با تقبل قیمت لیپوماتیک حرکات کانولا در جهات مختلف (سه‌بعدی) در زیر پوست، باعث تحریک بدن به تولید کلاژن و در نتیجه سفت شدن پوست می‌شوند. درمورد هزینه هم ارائه برآورد دقیق هزینه به سادگی ممکن نیست، چراکه هزینه نهایی آن به متغیرهای زیادی (از قبیل اندازه ناحیه مورد عمل، حجم بافت چربی برداشته شده، مرکز درمانی انتخاب شده برای لاغری با لیپوماتیک و غیره) بستگی دارد. لیپوماتیک دستگاه مطمئن و امتحان شده‌ای است که سازمان جهانی غذا و دارو (FDA) آن را تایید کرده است. با تقبل هزینه عمل لیپوماتیک ایمنی و کارآمدی دستگاه لیپوماتیک لاغر کردن موضعی دقیق و موثر (لیپوساکشن) را در کل بدن ممکن می‌کند. سلول‌های چربی در روش لیپوماتیک متلاشی می‌شود، کانولای مخصوص برای تهیه امولسیونی از چربی به صورت لرزشی در بدن حرکت داده می‌شود، سپس محلول به دست آمده به آرامی از بدن بیرون کشیده می‌شود تا اثر لاغری مورد نظر به دست آید. مشکلات ایمنی روش لیپوساکشن قدیمی در لاغری موضعی با لیپوماتیک وجود ندارد، سیستم ایمنی فعال دستگاه لیپوماتیک از بافت‌های بدن، یعنی عصب‌ها، عروق خونی و عضله‌ها، در برابر درمان لیپوساکشن محافظت می‌کند. لیپومایتک با اعمال ۶۰۰ ارتعاش در دقیقه چربی‌های اضافی را با موفقیت از بین می‌برد و با ایجاد پوستی صاف‌تر و بدون برآمدگی‌های ناخوشایند و بدون به جا گذاشتن کبودی انتظار بیمار را برای داشتن اندامی متناسب‌تر برآورده می‌کند.

مناطق قابل درمان بدن


می‌توان از لاغری موضعی برای بسیاری از بخش‌های مختلف بدن استفاده کرد. این بخش‌ها بیشتر شامل ران‌ها، باسن و شکم می‌شوند، هرچند که می‌توان چربی اضافه بازوها و سایر بخش‌های بدن را نیز برداشت. اگرچه نمی‌توان در مناطق بسیار حساس بدن از لیپوساکشن استفاده کرد، اما گاهی اوقات می‌توان با لیپوساکشن تومسنت، بدون هیچ خطری، نواحی اطراف پایانه‌های عصبی حساس را درمان کرد.

مزایای استفاده از روش‌های لاغری موضعی


استفاده از این روش‌ها چند مزیت دارد که بدیهی‌ترین مزایا لاغری موضعی، خلاص شدن از چربی‌های اضافی و دادن شکلی جذاب به بدن است.‌ بسیاری از زنان بعد از بارداری به استفاده از این روش‌ها نیاز پیدا می‌کنند. به‌علاوه، لاغری موضعی می‌تواند اعتمادبه‌نفسی که اشخاص برای بهبود کیفیت زندگی اجتماعی‌شان نیاز دارند را به ایشان بدهد؛ و البته مهم‌تر از مسئله زیبایی ظاهری، مزایای بهداشتی استفاده از این روش‌ها است. برای مثال، برداشتن چربی‌های اضافی و لاغری شکم علاوه بر آنکه برای سلامت عمومی بدن بسیار مفید است از برخی مشکلات قلبی ناشی از وجود چربی‌های شکم نیز جلوگیری می‌کند. گاهی اوقات، اشخاص به خاطر ترکیبی از دلایل فوق از لیپو استفاده می‌کنند.

سؤال خود را درمورد موضوع این مقاله میتوانید از طریق فرم زیر پرسیده و پاسخ بگیرید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme