tratamiento-facial-descuento-radiofrecuencia-619x391-619x391

لیفت و بالاکشیدن ابرو و پیشانی

افتادگی ابرو حتی گاهی پیش از بالا رفتن سن رخ می‌دهد. در ادامه به ذکر چند نکته در مورد ابروهای افتاده می‌پردازیم:

اگر عضله لواتور (بالابرنده) در اثر تحمیل فشار مضاعف و شدید دچار کشیدگی نشده باشد، نقش خود را به خوبی ایفا خواهد کرد. موقعیت ابرو در پیشانی نقطه شروعی را برای عملکرد پلک بالایی ایجاد خواهد کرد

حال اگر ابرو بیش از اندازه پایین باشد، عضله بالابرنده نمی‌تواند به نحو مناسبی پلک را نگه دارد.

افتادگی ابرو گاهی نشانه اختلال چشمی موسوم به پتوز (افتادگی) پلک بالا است و در اصل فلج جزیی این عضله محسوب می‌شود.

به علاوه گاهی اوقات ابروهای افتاده و پوست اضافی پلک مشکل آفرین می‌شود.

فرورفتگی بینی نیز افتادگی پلک را بیشتر جلوه می‌دهد.

ابرو‌های افتاده چهره را حتی در حالت شادابی فرد، خسته، مضطرب و خموده جلوه می‌دهد.

شدید بودن افتادگی ابرو بر روی بینایی نیز اثر منفی می‌گذارد، چون پلک بالا پایین می‌افتد و به نوعی چشم را می‌پوشاند و  لیفتینگ پیشانی لازم می شود .

بزرگی یا برجستگی استخوان‌های پیشانی که پیشانی ناندرتال نیز نامیده می‌شود، یکی از پیامدهای ناشی از رشد زیاد حفره‌های هوا در سینوس‌های پیشانی است که در زیر این استخوان‌ها واقع شده‌‌اند. بنابراین مشکل برجستگی پیشانی فقط به خاطر ضخامت و درشتی استخوان‌ها نیست و همین مسئله نقش بسیار مهمی را در انتخاب نوع عمل جراحی که بیشترین کارآیی را در کاهش اندازه استخوان‌ها داشته باشد، خواهد داشت. درمان برآمدگی پیشانی با کاهش جزئی اندازه استخوان‌های پیشانی را می‌توان از طریق سوراخ‌های کوچکی با مته (Burring) انجام داد، اما در اغلب بیماران، این روش فقط به اندازه چند میلی‌متر از برجستگی استخوان را کاهش می‌دهد. به منظور کاهش قابل ملاحظه اندازه استخوان پیشانی در مردان و نیز در زنانی که تغییر جنسیت داده‌اند، لازم است از یک روش جراحی ترمیمی استخوان به نام فلپ استخوان استفاده شود که از طریق برش‌هایی در پوست سر انجام می‌گیرد. در این روش، دیواره قدامی سینوس پیشانی برداشته شده و شکل آن اصلاح می‌شود و سپس به جای خود بازگردانده می‌شود. به این ترتیب، برجستگی استخوان پیشانی کاهش پیدا می‌کند.

دلایل افتادگی ابرو

افتادگی ابرو دلایل گوناگونی دارد که شماری از آنها به استرس، خستگی، بی‌قراری و کمبود خواب مربوط می‌شود و گاهی نیز در بالا رفتن سن ریشه دارد. بااین حال اگر افتادگی ابرو از هیچ یک از دلایل فوق نشأت نگرفته باشد، احتمالاً یکی از موارد فهرست زیر رخ داده است:

افتادگی (پتوز) ابرو: ابرو مانع ورود رطوبت، برای مثال باران و عرق، به داخل چشم می‌شود. استخوان‌های زیر ابرو به منزله سایه‌بان چشم عمل می‌کنند و از چشم‌ها در برابر نور خورشید محافظت می‌کنند. پتوز یا افتادگی عارضه‌ای است که در اثر آن بافت چشم‌ها خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و در نتیجه رو به پایین می‌افتد.

پی‌آمدهای افتادگی ابرو: برآمده شدن پلک بالا و پوشانده شدن مژه‌ها زیر پلک. این عوامل باعث می‌شود چشم‌ها کوچک‌تر به نظر بیاید یا گود رفته به نظر بیاید.

متقاضی مناسب لیفت ابرو و پیشانی

دلایل زیر از انگیزه‌های متداول روی آوردن به عمل لیفت ابرو محسوب می‌شود:

 • افتادگی بخش بیرونی ابرو و در نتیجه غمگین به نظر رسیدن چهره
 • آویزان شدن بخش مرکزی ابرو و خشمگین به نظر رسیدن چهره
 • وجود خطوط اخم بین چشم‌ها
 • ممکن نبودن آرایش کردن پلک بالایی به دلیل پوشیده شدن این سطح با بافت‌های افتاده و مسن به نظر رسیدن
 • اگر با به آرامی بلند کردن پوست بالای ابرو و قرار دادن آن در حالت دلخواه، بخش اعظم پوست اضافی پلک فوقانی دیگر دیده نمی‌شود، بهتر است لیفت ابرو انجام شود.

در کل همواره باید برای تشخیص مناسب بودن عمل بالا بردن ابرو، لیفت پیشانی، جراحی پلک (بلفاروپلاستی) یا هر سه بر ارزیابی پزشک متخصص اتکا کرد. شرایط جسمی و روحی مناسب، نگرش مثبت و انتظارهای واقع‌بینانه سه عاملی هستند که دارا بودن آنها شرط لازم متقاضی مناسب عمل‌های جراحی پلک و لیفت ابرو و پیشانی محسوب می‌شود.

درمان افتادگی ابرو

اگر علت افتادگی ابرو خستگی، استرس، جذب اندک مایعات برای مثال ننوشیدن آب کافی و کمبود خواب باشد، درمان طبیعی موثر خواهد بود. تغییرهای مفیدی که باید برای درمان افتادگی پوست صورت و پلک در رژیم غذایی و عادات زندگی ایجاد کرد، عبارت‌اند از:

 • گنجاندن سبزیجات در رژیم غذایی: با اضافه کردن سالاد سبزیجات و دیگر غذاهای لذیذی که مواد اصلی آنها سبزیجات هستند، می‌توان وعده‌های غذایی را متنوع‌تر ساخت.
 • تمرین چشم: این تمرین را طبق مراحل زیر انجام دهید

سه انگشت میانی هر دست را زیر هر یک از ابروها بگذارید.

بگذارید کف دست‌ها صاف روی صورت قرار بگیرد.

چشم‌ها راباز نگه دارید و ابروها را به آرامی اندکی به سمت بالا و بیرون فشار دهید.

در حین باز بودن چشم‌ها، ابروها را با ملایمت و به آهستگی رو به پایین فشار دهید. این حالت را 10 ثانیه حفظ کنید.

بوتاکس و ژل

متخصصین با توجه به اهداف شخصی و ویژگی‌ها و اجزای صورت هر بیمار عمل غیرجراحی مناسبی مانند تزریق ژل یا دیگر مواد قابل تزریق نظیر بوتاکس، دیسپورت و زئومین را پیشنهاد می‌دهد. این عمل پرطرفدار و رایج به طور موقت نشانه‌های پیری را از صورت پاک می‌کند. این تزریق‌های ضدچروک پیشانی، ابروهای افتاده را با شل کردن عضله‌های پایین کشنده ابروها بالا می‌برد و با از بین بردن خطوط خنده از اطراف چشم‌ها به چهره جوانی دوباره می‌بخشد. دوران بهبود تزریق بوتاکس ، سریع و کارآمد نیز بسیار کوتاه است. بنابراین اگر به دنبال راهکاری برای درمان افتادگی ابرو  و رفع چین و چروک پیشانی هستید، اما نمی‌خواهید تن به عمل جراحی بسپارید، بوتاکس خط اخم می‌تواند بهترین راه حل برای شما باشد.

جراحی

 • بالا کشیدن ابرو از پلک بالا (بروپکسی ترنس پالپبرال). پزشک می‌تواند در زمان انجام دادن جراحی پلک بالا در قالب عملی فرعی و جانبی موقعیت ابرو را نیز اندکی دستکاری کند و آن را پایدار سازد. به علاوه این تکنیک دستکاری عضله‌های ایجاد کننده خطوط عمودی در پیشانی و لیفتینگ صورت را نیز ممکن می‌سازد.
 • لیفت مستقیم ابرو: اگرچه بریدن پوست بالای ابرو راهی موثر برای بالا بردن ابرو محسوب می‌شود، بااین حال چنین عملی به ندرت برای اهداف جوانسازی انجام می‌شود، چرا که جای زخم باریکی را روی خط رویش مو به جا می‌گذارد. این درمان گاهی بر روی بیماران مبتلا به فلج صورت فلج می‌شود.
 • لیفت ابروی کرونال باز: لیفت و بالاکشیدن ابروی کورنال روشی قدیمی برای لیفت پیشانی از طریق رویکردی باز است. جراح در این روش برشی را بر روی پیشانی روی خط رویش مو ایجاد می‌کند تا بتواند بافت‌های نرم را به دقت جابجا کند. اما چون این عمل جای زخم ناپیوسته اما مشخصی را باقی می‌گذارد، تا حد زیادی لیفت ابرو با آندوسکوپ جایگزین آن شده است.
 • لیفت ابرو با آندوسکوپ: لیفت ابرو با آندوسکوپ عملی با حداقل تهاجم است که نتیجه‌ای چشمگیر و قابل مقایسه با لیفت کرونال باز را به دست می‌دهد و از نظر کوتاهی دوران بهبود و محو بودن جای زخم بر آن مزیت دارد. لیفت ابرو با آندوسکوپ از طریق برش‌های کوچکی انجام می‌شود که با وسایل فیبر نوری و به کمک دوربینی کوچک روی پشت خط رویش مو ایجاد می‌شود. بهره‌گیری از چنین تجهیزاتی دقت عمل و کنترل جراح بر روی نتیجه را به حداکثر می‌رساند و افتادگی ابرو به خوبی درمان می‌شود.

پزشک چند نقطه تغییر را از زاویه‌های مختلف به گونه‌ای به کار می‌گیرد که مدیریت دقیق قرارگیری ابرو ممکن شود. این میزان کنترل به این معنا است که عمل با آندوسکوپ برای اصلاح ابروهای نامتقارن نیز مناسب است، شکل ابروهایی را که مادرزادی پایین هستند، بهبود می‌دهد یا افتادگی آسیب شناختی پیشانی در اثر فلج صورت را درمان می‌کند.

رفع چین و چروک پیشانی و لیفت ابرو با این روش پایداری قابل ملاحظه‌ای دارند، زیبایی‌شان چشمگیر است، طبیعی به نظر می‌رسند و کوچکترین تغییری را در خط رویش مو به وجود نمی‌آورند.

 • ترکیب لیفت ابرو با آندوسکوپ و دیگر جراحی‌های صورت

شکل (پر بودن) ابرو به اندازه موقعیت (ارتفاع) آن مهم است. به همین دلیل در کنار لیفت با آندوسکوپ غالباً تزریق چربی، جراحی پلک و لیفت صورت با نخ نیز انجام می‌شود، چون این عمل‌ها مکمل یکدیگرند و ترکیب آنها با لیفت با نخ کامل‌ترین نتیجه جوانسازی صورت را به دست می‌دهد.

لیفت با آندوسکوپ روشی ملایم و در عین حال قدرتمند است که هر دو جنبه زیبایی و عملکردی ابرو و پیشانی را بهبود می‌دهد. بهترین متقاضیان برای تقبل هزینه لیفت پیشانی بیمارانی هستند که پوست‌شان خاصیت ارتجاعی بالایی دارد. هزینه لیفت ابرو و پیشانی با توجه به روش انتخاب شده و مهارت پزشک برای هر شخص متفاوت میباشد .

 

سؤال خود را درمورد موضوع این مقاله میتوانید از طریق فرم زیر پرسیده و پاسخ بگیرید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme