1

لیفت و کشیدن پوست گردن

کشيدن پوست و لیفت گردن باعث لطيف‌تر و خوش حالت‌تر شدن پوست ناحيه زير چانه و گردن که نرمي و لطافت خود را ازدست‌داده است، مي‌شود. خوش‌حالت بودن گردن تنها به خاطر جوان بودن آن نيست، بلکه سلامت و شادابي پوست هم در اين ميان نقش مهمي دارد.

آيا کشيدن پوست گردن براي من مناسب است؟


پير شدن گردن معمولاً به خاطر مجموعه‌اي از عوامل مختلف شامل شل شدن پوست و ماهيچه‌هاي گردن و افزايش بیش‌ازحد چربي در اين ناحيه اتفاق مي‌افتد. مجموعه اين عوامل باعث پيدايش حالتي در گردن مي‌شود که اصطلاحاً آن را غبغب يا ” گردن بوقلمون” مي‌گويند. کشیدن پوست گردن براي افرادي که مي‌خواهند فقط ناحيه گردن را اصلاح کنند و به بقيه قسمت‌هاي صورت کار ندارند، کارآيي خوبي دارد. درواقع عمل کشيدن پوست صورت(لیفت صورت با نخ) را کساني انجام مي‌دهند که احساس مي‌کنند فرم گردنشان نياز به اصلاح و بهینه‌سازی دارد. افراد خواهان لیفت با نخ معمولاً در سنين بين 30 تا 70 سال قرار دارند.

فوايد انجام عمل کشيدن پوست گردن عبارت است از:

 • حذف چربي‌هاي زير چانه
 • افزايش استحکام عضلات گردن
 • اصلاح و نمايان شدن خط آرواره
 • برطرف کردن غبغب یا حالت “گردن بوقلمون”
 • حذف پوست اضافي
 • اصلاح حالت سستي آرواره‌ها

روش کار


روش‌هاي بسيار زيادي براي انجام عمل ليفت گردن و عمل‌هاي زيبايي خوب هم براي آقايان و هم براي خانم‌ها وجود دارد که مي‌تواند باعث جوان‌تر شدن و بهبود ظاهر گردن شود.

هايفوتراپي

در حال حاضر هايفوتراپي تنها روش غیرتهاجمی و داراي تأييديه FDA است که براي لیفت صورت ، کشيدن پوست گردن، چانه و پيشاني مورداستفاده قرار مي‌گيرد.

در روش هايفو از امواج اولتراسوند به دو طريق مختلف برای لیفتینگ صورت  استفاده مي‌شود:

 • براي ديدن زير سطح پوست و تصمیم‌گیری در مورد روش درماني مناسب براي هر بيمار
 • براي درمان ايمن پوست از طريق تحت تأثير قرار دادن نقاط از پيش تعیین‌شده در عمق زیرپوست بدون تأثير گذاشتن بر خود پوست

انرژی متمرکز امواج اولتراسوند به‌صورت غیرتهاجمی به بافت‌هاي عميق زیرپوست فرستاده مي‌شود تا بدون آنکه تأثيري بر سطح پوست بگذارد، اين بافت‌هاي عمقي را گرم کند. به‌این‌ترتیب در لیفت کشیدگی صورت باا هایفو يک واکنش ترميمي طبيعي آغاز مي‌شود که توليد کلاژن را تحريک مي‌کند و کلاژن تولیدشده به‌مرورزمان باعث کشيده شدن و محکم شدن پوست مي‌شود. نتايج اين عمل به‌تدریج طي 2 تا 3 ماه بعد از عمل پديدار مي‌شود و روند بروز آثار مثبت آن مي‌تواند تا 6 ماه بعد از عمل همچنان ادامه داشته باشد.

کانديداي مناسب برای عمل هايفوتراپي

يک کانديداي خوب براي انجام عمل هايفوتراپي کسي است که پوست گردن او در ناحيه‌اي که در معرض نگاه ديگران قرار دارد، تا حدي سست و شل شده است و احساس مي‌کند که پوست گردن، استحکام خود را ازدست‌داده است. شل شدن پوست گردن و زير چانه مي‌تواند نشان‌دهنده آن باشد که شخص موردنظر کانديداي خوبي براي هايفوتراپی است. معمولاً افرادي که در دهه سوم يا بالاتر از عمر خود قرار دارند و آثار سستي پوست گردن در حد خفيف تا متوسط در آن‌ها بروز پیداکرده است، کانديداهاي انجام اين عمل هستند.

مزاياي آلتراپي (هايفوتراپي)

 • روش غير جراحي و غیرتهاجمی
 • بدون نياز به استراحت بعد از عمل
 • با استفاده از تکنولوژي شناخته‌شده اولتراسوند
 • بروز تدريجي و طبيعي آثار عمل در مدت 2 تا 3 ماه
 • عمل راحت و سرپايي در مدت زمان 60 دقيقه
 • بدون نياز به تجديد عمل و ترميم آثار آن
 • انجام عمل معمولاً فقط در يک جلسه
 • دربردارنده نتايج مشهود و غير مشهود

انجام عمل‌هاي ليزردرماني، نوردرماني يا امواج راديويي

استفاده از روش‌هاي غیر جراحی لیفت گردن  که در آن‌ها از خاصيت پرتوهاي ليزر، امواج نور يا امواج راديويي استفاده مي‌شود، مي‌تواند موجب تحريک توليد کلاژن جديد در پوست شما شود. با انجام هر يک از اين درمان‌ها مي‌توانيد استحکام پوست گردن خود را بهبود ببخشيد. امواج ليزر و امواج نوري باعث تخريب لايه خارجي پوست مي‌شوند و لايه‌هاي زيرين را گرم مي‌کنند تا توليد کلاژن در اين قسمت القاء شود. سپس در زمان ترميم و باززايي پوست آسیب‌دیده، يک لايه پوست نرم‌تر و داراي استحکام بيشتر به‌جای پوست قبلي تشکيل مي‌شود. بهبودي کامل پوست بعد از مواجهه با ليزر يا امواج نوري ممکن است تا چند ماه طول بکشد و به‌علاوه ممکن است عوارضي از قبيل زخمي شدن پوست و يا تيره‌تر يا شفاف‌تر شدن آن نسبت به قبل را به دنبال داشته باشد. بنابراين براي درمان پوست‌هايي که سستي و افتادگي آن‌ها کمتر است از ليزر غیرتهاجمی (نان – ابليتيو) استفاده کنيد.

درمان با امواج راديويي هم يک روش غیرتهاجمی برای لیفت پوست گردن به شمار مي‌رود. اگرچه نتايجي که از روش امواج راديويي به دست مي‌آيد به‌خوبی نتايج ليزردرماني يا نوردرماني نيست، اما اين روش هم براي افزايش استحکام پوست در حد متوسط، کارآيي خوبي دارد.

تزريق بوتاکس

بوتاکس که همان سم بوتولينوم نوع A است، مي‌تواند از منقبض شدن ماهيچه‌ها جلوگيري کند و باعث نرمي و لطافت بيشتر پوست و کاهش چین‌وچروک‌های آن شود. اگر سستي و افتادگی پوست گردن شما در حد خفيف تا متوسط است، مي‌توانيد براي کمک به محکم‌تر شدن آن از تزريق بوتاکس استفاده کنيد. آثار تزريق بوتاکس در حدود 3 تا 4 ماه ماندگاري دارد و براي حفظ آن لازم است که مجدداً تزريق را انجام دهيد.

يکي از عوارض جانبي تزريق بوتاکس، ناتواني در حرکت دادن ماهيچه‌هاي صورت و گردن است. به خاطر داشته باشيد که در اين صورت ممکن است در بيان احساسات خود از طريق اعضاء صورت نيز با مشکل مواجه شويد.

تزريق ژل

انواع مختلفي از ژل‌ها شامل چربي، کلاژن و اسيد هيالورونيک براي تزريق در بافت‌هاي نرم وجود دارد. با تزريق اين ژل‌ها در گردن خود مي‌توانيد گردن را چاق‌تر و پوست آن را محکم‌تر کنيد.

ممکن است در اثر تزريق ژل کمي ورم، قرمزي يا خون‌مردگی در ناحيه گردن شما ايجاد شود. در روش تزريق ژل نيز همانند روش‌هاي تزريق بوتاکس و لایه‌برداری پوست، ممکن است لازم باشد که هرچند وقت یک‌بار عمل تزريق را تکرار کنيد، زيرا اغلب ژل‌هاي تزريقي، فقط چند ماه دوام دارند.

عمل جراحي زيبايي

اگر شدت افتادگي پوست گردن شما خيلي زياد است، می‌توانید از روش جراحي براي درمان آن استفاده کنيد. البته عمل جراحي، آخرين گزينه‌اي است که بايد براي سفت کردن پوست گردن استفاده کنيد. بنابراين فقط وقتي براي اين کار اقدام کنيد که کاملاً مجبور باشيد و ساير گزينه‌هاي درماني براي شما بي‌تأثير بوده است. در اين مورد نيز به‌مانند همه جراحي‌هاي زيبايي، بايد اطمينان حاصل کنيد که از خطرات و عواقب عمل جراحي به‌طور کامل آگاهي داريد و قبل از هر چيز با يک جراح مطمئن يا يک شرکت تخصصي، مشورت کنيد.

براي انجام جراحي زيبايي لازم است که پوست و چربي اضافي از گردن شما برداشته شود و سپس ماهيچه‌ها و بافت همبند زیرپوست کشيده شود. بهبودي کامل گردن بعد از عمل جراحي زيبايي ممکن است تا مدت زيادي طول بکشد و همچنين ممکن است تا هفته‌ها بعد از عمل، دچار ورم و خون‌مردگی در ناحيه گردن شويد. نتايج اين روش مي‌تواند 5 تا 10 سال دوام داشته باشد.

کانديدهاي مناسب براي جراحي زيبايي گردن 

کانديدهاي خوب براي جراحي زيبايي گردن عبارت‌اند از:

 • افرادي که در ناحيه زير چانه و گردن خود مقدار زيادي پوست اضافه و فاقد نرمي و انعطاف‌پذیری دارند.
 • افرادي که در ناحيه زير چانه و گردن خود مقدار زيادي چربي دارند.
 • افراد سالمي که به مشکلات و بيماري‌هاي مزمن که باعث تأخير در بهبودي يا افزايش خطرات و عوارض ناشي از جراحي مي‌شود، مبتلا نباشند.

جراحي زيبايي گردن چگونه انجام مي‌شود؟

جراحي زيبايي گردن را مي‌توان به چند روش مختلف انجام داد:

 1. مي‌توان يک بريدگي در پشت گوش و يا هم در جلو و هم در پشت گوش ايجاد کرد و پوست اضافي گردن را از طريق بريدگي واقع در قسمت پشت گوش برداشت.
 2. يک روش ديگر آن است که يک بريدگي در قسمت زير چانه ايجاد مي‌شود، اما هيچ پوستي برداشته نمي‌شود و نيازي به ايجاد بريدگي در قسمت جلو گوش هم نخواهد بود. در اين روش، جدا کردن پوست گردن از ماهيچه‌هاي زير آن باعث مي‌شود که بدون آنکه پوست برداشته شود، منقبض و سفت گردد. عضله پلاتيسما هم به‌واسطه بريدگي که در زير چانه ايجاد شده است، کشيده و سفت مي‌شود (پلاتيسماپلاستي).
 3. در افراد سالخورده، پوست اضافي گردن از طريق يک بريدگي زيگ – زاگي که در زير چانه ايجاد مي‌شود، برداشته مي‌شود. در اين روش هم نيازي به بريدن پوست در قسمت جلو يا پشت گوش نخواهد بود. بنابراين تا حدود زيادي از پيچيدگي عمل جراحي کاسته خواهد شد.

از انجام اين عمل چه نتایجی مي‌توان انتظار داشت؟

نتايج عمل کشيدن پوست گردن، تقريباً بلافاصله بعد از عمل قابل مشاهده است. اما آثار نهايي اين عمل ممکن است بعد از چند ماه که همه ورم‌هاي ناشي از عمل به‌طور کامل برطرف شد، مشخص شود. آثار کلي اين عمل معمولاً تا مدت طولاني باقي مي‌ماند.

چه عواملي در بهبودي بعد از عمل نقش دارد؟

بهبودي بعد از عمل کشيدن پوست گردن، نياز به زمان دارد و لازم است صبر داشته باشيد تا اين مرحله به‌خوبی طي شود. اغلب افرادي که اين عمل را انجام مي‌دهند مي‌توانند بعد از 7 تا 14 روز به محل کار خود بازگردند. اگر ورزشکار هستيد يا فعاليت بدني خاصي انجام مي‌دهيد، بايد حداقل سه هفته براي ازسرگیری فعاليت‌هاي خود صبر کنيد.

ممکن است جراح پلاستيک از شما بخواهد که براي فشرده‌سازی و جلوگيري از ورم کردن گردن، يک بانداژ پزشکي مخصوص بر روي ناحيه گردن ببندید. اين بانداژ معمولاً 5 تا 7 روز بعد از عمل، هم روزها و هم شب‌ها بسته مي‌شود و سپس تا مدت طولاني‌تري فقط هنگام شب بايد بسته شود. رعايت دستورات و راهنمايي‌هاي پزشک معالج و استفاده از کرم لیفت صورت، براي بهبودي کامل و مناسب بعد از عمل اهميت زيادي دارد.

سؤال خود را درمورد موضوع این مقاله میتوانید از طریق فرم زیر پرسیده و پاسخ بگیرید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme