konsiler-gia-ta-matia

پف زیر چشم: درمان و علت

آیا هر روز صبح با چشم‌های پف کرده از خواب بیدار می‌شوید؟ اگر از ظاهر خواب آلود و یا بیمارگونه خود خسته هستید، روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید برای رفع پف و سیاهی زیر چشم انجام دهید. این مقاله اطلاعات بیشتری در مورد رفع پف زیر چشم ، راهکارهای بلند مدت برای کاهش ورم زیر چشم و چند راه حل دائمی در این زمینه در اختیار شما می‌گذارد.

دلایل و عوامل پف زیر چشم


هرچند پف زیر چشم می‌تواند آزار دهنده باشد، اما معمولا” فقط یک مشکل زیبایی محسوب می‌شود. با این حال، در موارد نادر، علت پف زیر چشم می‌تواند برخی بیماری‌های کلیوی و تیروئید باشد. اگر شما گاهی اوقات با پف زیر چشم از خواب بیدار می‌شوید، هر آنچه که در روز قبل انجام داده‌اید، بررسی کنید تا علت پف زیر چشم که مربوط به شیوه زندگی شما‌ست ( مانند دیر خوابیدن یا مصرف بیش از حد نمک) را بیابید. می‌توانید در مورد درمان‌های موجود برای رفع پف چشم مزمن، با پزشک خود مشورت کنید.

افزایش سن و پیری

روند طبیعی پیری باعث تضعیف عضلات و بافت‌های اطراف چشم می‌گردد. به تدریج که این نگهدارنده‌های ساختار چشم سست می‌شوند، تجمع مایعات در زیر چشم آسان‌تر می‌شود. علاوه بر این، لایه‌ای از چربی که به طور معمول در اطراف چشم قرار دارد، تغییر مکان می‌دهد. زیرا بافت همبند، قدرت سابق برای نگه داشتن آن در محل خود را ندارد و این در نهایت علت پف زیر چشم می‌گردد. این حالت با ادامه روند پیری و از دست رفتن خاصیت ارتجاعی پوست، بدتر می‌شود.

تجمع مایعات

دلایل مختلفی برای پف زیر چشم ناشی از تجمع مایعات وجود دارد. مصرف بیش از حد غذاهای شور باعث می‌شود که بدن آب اضافی را در خود نگه دارد. همین حالت با نوشیدن آب فراوان قبل از خواب ایجاد می‌شود. آب و هوای گرم، رطوبت بالا و نوسان میزان هورمونها نیز می‌تواند به احتباس مایعات در زیر چشم منجر شود. مایعات اضافی، همراه با روند پیری، احتمال تجمع مایعات در زیر چشم و در نتیجه پف کردگی مزمن چشم را افزایش می‌دهد.

حالت خوابیدن

نحوه خوابیدن نیز می تواند علت پف زیر چشم باشد. اگر به پشت بخوابید، به طوری که سر شما بالاتر از سطح بدن باشد، تجمع مایعات اضافی زیر چشم، افزایش می‌یابد. استفاده از یک بالش اضافی و یا بالا بردن سر تخت، باعث جلوگیری از پف زیر چشم می‌شود، زیرا نیروی گرانش به حرکت مایعات از صورت کمک می‌کند.

کمبود خواب

ممکن است علت سیاهی زیر چشم و پف آن، کمبود خواب باشد. نتایج حاصل از کمبود خواب غالبا” در زیر چشم بروز می‌کند، زیرا پوست در آن ناحیه نازک و شکننده است. خواب ناکافی باعث حلقه‌های سیاه دور چشم، پف زیر چشم، خطوط ریز و چین و چروک دور چشم می‌گردد.

آلرژی

“رینیت آلرژیک” که به نام “تب یونجه” نیز شناخته شده است، یک واکنش آلرژیک به گرد و غبار، ریزگردها و گرده‌های گل است. طبق تحقیقات  تب یونجه با گذشت زمان می‌تواند باعث پف زیر چشم گردد. همچنین، چرخه تورم آلرژیک و کاهش آن، ممکن است باعث شل شدن پوست و افزایش احتمال پف زیر چشم شود. همچنین واکنش‌های آلرژیک در برخی از افراد نسبت به صابون، مواد آرایشی و یا رنگ مو، باعث پف زیر چشم می‌گردد.

روش‌های درمان 


رفع سریع 

1- مقدار زیادی آب بنوشید: پف زیر چشم اغلب توسط احتباس آب و به دلیل غلظت بالای نمک در ناحیه زیر چشم ایجاد می‌شود. ممکن است بعد از خوردن غذای شور و یا گریه کردن، با پف زیر چشم از خواب بیدار شوید. در حالتی که پف زیر چشم ناشی از اشک و یا مواد غذایی است، نمک  آب را به صورت شما هدایت و جذب می‌کند و موجب تجمع آن در زیر چشم می‌گردد. شما می‌توانید با نوشیدن آب، نمک اضافی را از سیستم بدن خود خارج ، و درمان پف چشم را انجام دهید . از خوردن غذاهای شور در انتهای روز پرهیز کنید. همچنین از نوشیدنی‌هایی که باعث کم آبی بدن می‌شوند (مانند قهوه و الکل) برای درمان پف بالای چشم دوری کنید.

2-  قرار دادن چیزی خنک بر چشم‌ها:  احتمالا” شنیده‌اید که قرار دادن برش‌های خیار بر چشم به کاهش پف زیر چشم کمک خواهد کرد، اما در واقع دمای سرد است که ناحیه زیر چشم را تسکین می‌دهد.  خیار شکل، اندازه و بافت مناسبی برای درمان پف زیر چشم دارد. پس همین حالا دست بکار شوید: یک خیار را حلقه‌ حلقه کرده و بر چشم‌های خود بگذارید. حتما” از خیار خنک شده در یخچال استفاده کنید.

3- با مقداری کرم پودر، پف زیر چشم را بپوشانید: در زمان اندک، پنهان کردن پف و حلقه‌های سیاه زیر چشم با کمی آرایش، سریع‌ترین و موثر‌ترین راه حل است. آرایش مناسب تا حد زیادی می‌تواند ظاهر پف کرده چشم را بهبود بخشد و در تمام طول روز چهره شما را شاداب نشان دهد.

4- از کیسه‌های چای استفاده کنید: تانن موجود در چای کیسه‌ای، گاهی اوقات می‌تواند به کاهش پف زیر چشم کمک کند. دو کیسه چای را در مقداری آب جوش قرار دهید. آنها را در آب بالا و پایین ببرید تا کاملا” خیس شوند. سپس کیسه‌های چای را بیرون آورده و اجازه دهید تا خنک شوند. در صورت تمایل، صورت، بینی و چشم‌های خود را با دستمال کاغذی بپوشانید. سپس در مکانی راحت دراز بکشید. بر روی هر چشم، یک چای کیسه‌ای خیس قرار دهید. پاهای خود را بالا ببرید و به مدت چند دقیقه استراحت کنید. پس از کمی خنک شدن، کیسه‌های چای را از چشمان خود بردارید زمانی که دوباره خود را در آینه نگاه می‌کنید، متوجه کاهش محسوس پف زیر چشم خواهید شد.

راهکارهای بلند مدت

آلرژی خود را درمان کنید: پف زیر چشم اغلب ناشی از آلرژی است که منجر به التهاب در صورت می‌شود. از آنجا که پوست اطراف چشم، نازک‌تر از پوست سایر قسمتهای بدن است، مایعات بدن تمایل به تجمع در آنجا دارند که این سبب پف کردن پوست زیر چشم می‌شود.

موقعیت خواب خود را تغییر دهید: برای افرادی که بر روی شکم یا پهلو می‌خوابند، ، احتمال بیشتری وجود دارد که با پف زیر چشم از خواب بیدار شوند. زیرا خوابیدن در این حالت، اجازه می‌دهد که در طول شب مایعات در زیر چشم تجمع یابد. افرادی که بر پهلو می‌خوابند، ممکن است متوجه شوند که چشمی که در سمت خوابیدن آنها بوده است، پف آلود‌تر از چشم طرف دیگر می‌باشد.

عادات غذایی خود را تغییر دهید: هر چند وقت یکبار، خوردن یک غذای شور همراه با چند کوکتل برای شام خوب است. اما عادت روزانه مصرف نمک و نوشیدن الکل، در بلند مدت موجب پف زیر چشم می‌گردد. در طول سال‌ها احتباس آب در ناحیه صورت می‌تواند منجر به مناطق وسیع پف زیرچشم شود.

راه‌حل‌های پزشکی و زیبایی

تزریق ژل: پف زیر چشم و یا حلقه‌های تیره ناشی از پیری، با تغییرات در شیوه زندگی رفع نمی‌شوند، اما تزریق ژل هیالورونیک می‌تواند در رفع سیاهی زیر چشم موثر باشد. این ژل در زیر چشم تزریق می‌شود تا خطوط کانتور چشم، جوان‌تر و شاداب‌تر به نظر برسد. این روش اگر توسط پزشک متخصص انجام نشود، می‌تواند خطرناک باشد. قبل از اقدام به این عمل، تحقیقات کافی انجام دهید.

درمان با لیزر: یک جلسه  لیزر کوتاه مدت نیم ساعته برای درمان ورم زیر چشم ، ممکن است تنها کار مورد نیاز برای بازگرداندن جوانی به ناحیه زیر چشم شما باشد. پف و ورم زیر چشم در نتیجه‌ی تنش‌ها و فشارهای ناشی از روند پیری رخ می‌دهد، اما لزومی ندارد که شما این نشانه‌ها را در چهره خود داشته باشید. با در دسترس بودن این روش درمان با حداقل تهاجم، از بین بردن نشانه‌های پیری بدون صرف مقادیر هنگفت پول، امکان پذیر شده است.  لیزر درمانی برای رفع سیاهی زیر چشم نیز موثر است.

سؤال خود را درمورد موضوع این مقاله میتوانید از طریق فرم زیر پرسیده و پاسخ بگیرید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme