122

پیلینگ پوست صورت و لایه‌برداری

هیچ‌کس دوست ندارد سالخورده به نظر برسد، ‌به همین دلیل است که ما سالانه میلیاردها دلار صرف خريد داروهاي بدون نسخه، کرم‌ها و فيلرهاي تجويزي و از همه حادتر صرف جراحي زيبايي می‌کنیم؛ اما به‌راستی آيا هیچ‌یک از اين اقدامات منجر به كاهش نشانه‌های پيري می‌گردد؟‌ در بسياري از موارد،‌ بله- حداقل به‌طور موقت؛ اما با در نظرگرفتن هزینه‌های نه زياد ناچيز (و خطرات عمل جراحی و برخی از شیوه‌های درماني)، مهم است كه در انتخاب‌های خود هوشمندانه عمل كنيم.
در اينجا مروري سريع بر برخی از رایج‌ترین درمان‌ها و شيوه هاي درماني داريم.

روش‌های درمان


کرم رتینوئید

رتينوئيد يكي از محصولات بدون نسخه با ادعاي مبارزه با چین‌وچروک‌های پوست است. یکی از انواع اين محصول، كرم رتینوئید موضعی (مشتق شده از ویتامین A) است كه در محصولاتي كه در اجزاي سازنده آن‌ها از رتينول استفاده‌شده،‌ يافت می‌شود. رتينوئيد تنها محصول تأیید شده‌ای است كه شما را از شر چین‌وچروک‌های موجود بر روي پوستتان رها می‌سازد. متخصصین پوست می‌توانند کرم‌های رتینوئید قوی‌تر مانند رتین- A تجویز کنند.

کرم‌های پپتید بدون نسخه

کرم‌های حاوی پپتیدها – خرده ریزه‌هایی از آمینواسیدهای پيوندي- می‌توانند در كاهش بروز چین‌وچروک و خطوط ریز پوست مفید باشند، اما كارآيي آن‌ها به‌اندازه رتينوئيدها نمی‌باشد. پوست با پير شدن، كلاژن خود را از دست می‌دهد و چروک و نازک می‌شود. کرم‌های حاوی پپتیدها، پوست را براي ساختن کلاژن‌های جديد تحريك می‌کنند.

2

پيلينگ مكانيكي

در پیلینگ مکانیکي از ابزار ریز و نازك یا یک ابزار الماسي تيز بسیار سخت براي ساييدن سلول‌ها از سطح رويي پوست ، لایه‌برداری پوست و تحریک رشد پوست جديد استفاده می‌شود. پیلینگ پوست معمولاً دردناک نیست، هرچند می‌تواند ناخوشايند باشد و نيازمند دوره بیهوشی یا بهبود نمی‌باشد؛ در این روش پوست به‌سرعت بهبود می‌یابد؛ اما شما ممکن است نیاز به تكرار اين روش در طي چند هفته داشته باشيد.
تأثیر اين روش بین سه تا پنج روز می‌باشد؛ سپس شما به تكرار درمان نياز خواهيد داشت. این شيوه تنها موجب حذف سلول‌های مرده سطح رويي پوست شده كه به‌سرعت بازسازی می‌شوند. ازآنجایی‌که اين شيوه داراي تأثیر کوتاه‌مدت می‌باشد، بعضی از افراد آن را داراي ارزش امتحان كردن نمی‌دانند.

3

بازسازی پوست با لیزر

در شيوه ليزر با تاباندن نور شديد به پوست، چین‌وچروک و جای زخم‌ها به‌واسطه سفت شدن پوست افتاده بهبود می‌یابند. اثر درمان و مدت‌زمان بهبود، در افراد مختلف متفاوت است. لیزر می‌تواند سطحی یا متوسط و يا عمیق باشد. قرمزی پوست ممكن است بسته به‌شدت درمان از یک روز تا دو هفته ديده شود.
تأثیر لایه برداری با لیزر معمولاً بین دو تا پنج سال دوام دارد. بنا بر گفته بومن،‌ اگر سیگار می‌کشید و یا کرم‌های ضد آفتاب استفاده نمی‌کنید، این احتمال وجود دارد كه طيف تأثیر، کوتاه‌تر باشد.

4

لایه‌برداری شیمیایی

لایه بردار پوست از نوع شیمیایی برای رفع جوش‌ صورت و بدن، لکه‌های ناشي از كهولت سن، بافت پوست فرسوده، تغییر رنگ پوست، یا چین‌وچروک اطراف چشم یا دهان به كار می‌رود. لایه برداری پوست صورت موجب حذف لایه‌های بیرونی پوست و تحريك رشد پوست نو، نرم‌تر و داراي رنگ روشن‌تر می‌شود. بسته به‌شدت لایه برداری -که می‌تواند از سطحی تا متوسط و عمیق متغير باشد- قرمزي و تورم پوست می‌تواند تا چند هفته به طول انجامد.
تأثیر لایه برداری سطحی حدود یک ماه دوام دارد، در حالی‌که تأثیر لایه‌ برداری پوست عمیق ممكن است تا چند سال دوام داشته باشد. قیمت لایه برداری پوست و پیلینگ پوست به نوع روش درمانی مورد استفاده و تعداد جلسات درمانی بستگی دارد. برای دریافت مشاوره درباره روش‌های لایه برداری پوست صورت و هزینه لایه برداری پوست می‌توانید با شماره‌های مندرج در سایت تماس بگیرید.

5

بوتاکس یا دیسپورت

تزریق بوتاکس آشنا و یا دیسپورت که حاوي بوتولیسم توكسيد بوده و ​داراي تأییدیه سازمان بهداشت و داروي آمريكا می‌باشد،‌ می‌تواند عضلات کوچک صورت را فلج كرده و موجب صاف شدن خطوط و یا چین‌وچروک‌های پوست شود. اثرات تزریق ممکن است بسته به ميزان تكرار تزريق سه تا شش ماه طول بكشد. (بنا بر گفته گويورن، هر چه سابقه تزريق بيشتري داشته باشيد، تأثیر طولانی‌تری خواهد داشت.)‌

6

تزریق فیلر

تزریق فيلرهاي حاوی اسید هیالورونیک می‌تواند منجر به پر شدن خطوط و چین‌وچروک و افزايش حجم پوست گردد. اسید هیالورونیک یک “شکر طبیعی است که با افزایش سن از ميزان آن كاسته می‌شود،” و تزریق آن به چین‌وچروک پوست به‌طور مؤثر آن‌ها را حجم داده، و تأثیر آن معمولاً بین شش ماه تا يك سال دوام دارد.

7

جراحی زیبایی

ليفتينگ پوست صورت، گردن، پلک‌ها و پیشانی می‌تواند پوست شما را سفت‌تر جلوه دهد. آنچه كه زماني به‌طور سنتي با روش باز انجام می‌گرفت – با برش‌های بزرگ‌تر- در حال حاضر می‌تواند به‌صورت آندوسکوپی با برش‌های کوچک‌تر انجام شود، كه به‌طور استراتژیک در مواضع پنهان، مانند زیر خط مو قرار داده می‌شود. تأثیر عمل جراحی زیبایی تا حدودی دائمی است. بياييد فرض كنيم یک فرد در نتيجه داشتن جراحي 10 سال جوان‌تر به نظر می‌رسد. آن شخص قرار است كه براي بقيه عمر خود 10 سال جوان‌تر به نظر برسد. چیزی که ما در حال انجام آن هستيم كشيدن زمان به عقب است اما ما قادر به توقف زمان نيستيم.

8

خطرات جوان‌سازی پوست و اطلاعات ايمني


اگرچه جوان‌سازی پوست دربرگيرنده روش‌های زیبایی‌شناسی جراحی نيست، اما يك روش پزشکی می‌باشد كه داراي ریسک‌های خاص خود است.
خطرات جوان‌سازی پوست عبارت‌اند از:
• سوختگي و زخم
• عفونت
• اختلال در تجمع رنگدانه‌ها
• اختلال در سطح پوست
• تغییرات بافتی
این خطرات و خطرات ديگر، به‌طور کامل قبل از رضایت شما موردبحث قرار خواهد گرفت. این مهم است که شما تمام سؤالات خود را به‌طور مستقیم با جراح پلاستیک خود در ميان بگذاريد.

جوان‌سازی پوست و نامزدهای بازسازي پوست


جوان‌سازی پوست می‌تواند یک گزینه برای شما باشد اگر:‌
• از لحاظ جسمی سالم هستيد.
• سیگار نمی‌کشید.
• داراي يك نگرش مثبت و معين اما واقع‌بینانه، در ذهن خود برای بهبود ظاهر خود هستيد.

نتايج جوان‌سازی و بازسازي پوست


هنگامی‌که درمان شما كامل شد، به شما در مورد چگونگی مراقبت از پوست درمان شده آموزش داده خواهد شد.
همچنین به شما درباره موارد زیر يادآوري خواهد شد:
• مدت‌زمان احتمالي حصول نتيجه
• دغدغه‌های خاص برای پوست درمان شده
• زمان مراجعه به جراح پلاستيك

نتایج حاصل از بازسازي و جوان‌سازی پوست،براساس نوع تکنولوژی به‌کاررفته و یا درمان تجویزشده برای شما، متغير است.
پس از درمان شما، چه بازسازی پوست و یا جوان‌سازی، پوست شما به‌طور طبیعی به پير شدن ادامه خواهد داد و شما ممکن است به شرایطي مشابه با شرايط پيش از درمان و یا دیگر بیماری‌های پوستی مبتلا شويد.
روش‌های بازسازي و جوان‌سازی پوست و از بین بردن کک مک می‌تواند بهبود قابل‌توجهی در وضعيت پوست و ظاهر کلی شما ايجاد نمايد.

تکنولوژی‌ها و درمان‌های موجود به‌سرعت در حال پیشرفت هستند و شما ممکن است از بهبودي که می‌تواند توسط روش نسبتاً ساده‌ای ايجاد شود،‌ شگفت‌زده گرديد.

نكته ویژه در مورد قرار گرفتن در معرض نور خورشید


محافظت از پوست در مقابل نور خورشيد در سال اول پس از هر یک از این درمان‌های جوان‌سازی برای جلوگیری از پیگمانتاسیون نامنظم پوست، ضروري است. محافظت مستمر پوست در مقابل نور خورشيد به حفظ پوست جوان‌تر و صاف‌تر شما كمك خواهد كرد.

سؤال خود را درمورد موضوع این مقاله میتوانید از طریق فرم زیر پرسیده و پاسخ بگیرید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme