119

کاشت و پیوند موی طبیعی

براي خیلي از افراد مخصوصاً آن‌هایی که در سنين جواني هستند، ريزش موها باعث آشفتگي و خجالت‌زدگي مي‌شود. امروزه بسیاری از آقایان و خانم‌ها و حتی افراد مشهور از ریزش مو و طاسی سر رنج می‌برند و برای مخفی کردن یا درمان آن، همواره به دنبال جدیدترین گزینه‌هایی هستند که در بازار عرضه شده است. اگرچه راه‌حل‌های متعددی برای برطرف کردن موقتی مخصوصا کاشت مو زنان وجود دارد، اما ماندگارترین و بهترین راه‌حل، کاشت مو با جراحی یا کاشت مو بدون جراحی است. به عنوان مثال شما می‌توانید عکس های کاشت مو احسان علیخانی ، یحیی گل محمدی و دیگر افراد مشهور را در صفحات اینترنت مشاهده کنید.

کاشت طبیعی مو بدون جراحی یا با جراحی عبارت است از برداشتن موهای سالم و مقاوم به ریزش از ناحیه پشت سر و کاشت با دقت و ماهرانه آن در قسمت‌هایی از سر که موی آن ریخته است. ناحیه‌ای که مو از آن برداشته می‌شود، معمولاً در پشت سر و قسمت بالای گوش‌ها است که رشد مو در آنجا به‌طور طبیعی در برابر ریزش مقاوم است. موی کاشته شده به‌طور طبیعی رشد می‌کند و به‌صورت محکم و دائمی در محل جدید جای می‌گیرد.

روش‌های کاشت مو


 در حال حاضر تنها سه نوع روش پیوند موی سر برای برداشتن فولیکول‌های مو از پشت سر برای کاشت مو زنان و مردان وجود دارد که عبارت است از:

 • کاشت مو SUT 
 • FUE
 •  FUT

البته در برخی از کلینیک‌ها کاشت و ترمیم مو به روش HRT  و BHT نیز انجام می‌گردد. این نکته نیز قابل ذکر است که کاشت مو به روش SUT تکنیکی غیرجراحی برای جبران ریزش مو است و عوارض کاشت مو BHT بسیار کم است.

ناحیه دهنده مو موهای این ناحیه به‌صورت ژنتیکی در برابر ریزش مقاوم هستند. در روش FUE، قسمت دهنده مو بزرگ‌تر است و فولیکول‌های تکی از آن برداشته می‌شود. در روش FUT مقدار مویی که می‌تواند برداشته شود، به میزان سستی و شل بودن پوست پشت سر بستگی دارد.

2

روش FUE (برداشت سوزنی)

موی انسان به‌طور طبیعی به‌صورت مجموعه‌ای از یک تا چهار تار مو رشد می‌کند. در روش FUE، اين مجموعه‌ها (واحدهای گرافت) به‌صورت تکي با استفاده از یک ابزار سوزنی شکل مخصوص برداشته می‌شود. برای برداشتن مو، این ابزار سوزنی در نقطه‌ای که مو از داخل پوست سر خارج شده است، روي مو قرار داده می‌شود و سپس جهت قرارگیری آن در راستای جهت رشد مو تنظیم‌شده و به داخل پوست فشار داده مي‌شود تا یک بریدگی دایره‌ای شکل در اطراف مو ایجاد کند. این بریدگی یا به‌صورت دستی و یا توسط ماشین مخصوص انجام می‌گیرد، اما بعد از آن، گرافت مو با دست برداشته می‌شود.

در حال حاضر دسترسی به دستگاه‌های FUE هم از نوع دستی و هم از نوع ماشینی وجود دارد و بسته به شرایط خاص شما می‌توان از هرکدام که لازم باشد استفاده نمود.

3-4

روش FUT (برداشت نواری)

در روش برداشت نواری (FUT)، یک برش به‌صورت نوار از پوست سر ناحیه دهنده برداشته می‌شود. جراح شما به‌دقت، شکل و اندازه نوار برداشته شده را تنظیم می‌کند تا دقیقاً همان مقدار گرافت مو که مورد نیاز است را بردارد، به‌طوری‌که زخم‌های ایجادشده نیز در حداقل ممکن و به‌صورت غیرقابل‌دیدن باشد. در این روش احتمال بریده شدن و شکستگی گرافت مو بسیار کمتر است؛ زیرا نوار برداشت‌شده را می‌توان زیر یک میکروسکوپ قوی و مجهز به لامپ پرنور مشاهده و پردازش کرد، بنابراین جراح می‌تواند با دقت بالایی ببیند که تار مو از چه نقطه‌ای در زیر پوست رشد کرده است. دیدن این نمای واضح از مو به جراح امکان می‌دهد که محل قرار دادن مو را به‌گونه‌ای تنظیم کند که گرافت مو به‌طور کاملاً سالم و بدون هیچ آسیبی در محل جديد حفظ شود.

زخم ناشی از برداشت مو


 بیمارانی که قصد کاشت و پیوند مو دارند، معمولاً نگرانند که برداشتن نوار باعث به‌جا ماندن یک زخم در محل برداشت مو شود. اگر زخم ایجادشده قابل‌دیدن باشد، می‌توان به‌سادگی آن را در زیر موهای رشد کرده مخفی کرد، ضمن اینکه جای این زخم در اغلب افراد به‌گونه‌ای است که به‌راحتی قابل‌دیدن نیست. یک روش بستن زخم به نام روش تیریکوفایتیک وجود دارد که موجب می‌شود زخم ایجاد شده به‌طور کامل و بدون باقی گذاشتن هیچ اثری، بسته‌شده و بهبود پیدا کند.

در زیر میکروسکوپ بر روی نوار برداشته‌شده کار می‌شود تا گرافت‌های موجود در آن با دقت برداشته شود.

5

روش کار


 در جریان عمل ترمیم مو،  موها از قسمتی که رشد زیاد و پرپشت دارند به قسمت‌های طاس سر منتقل می‌شوند. اغلب عمل‌های کاشت موی سر در محل مطب پزشک انجام می‌گیرد.امروزه بسیاری از آقایان و خانم‌ها و حتی افراد مشهور از ریزش مو و طاسی سر رنج می‌برند و برای مخفی کردن یا درمان آن، همواره به دنبال جدیدترین گزینه‌هایی هستند که در بازار عرضه شده است.روش کار کاشت مو به روش PRP به‌صورت زیر است:

 • ابتدا قسمت پوست سر با استفاده از بی‌حسی موضعی، بی‌حس می‌شود. ممکن است داروهای مسکن هم برای آرامش بیشتر به شما داده شود.
 • پوست سر شما به‌طور کامل تمیز می‌شود.
 • یک نوار باریک از پوست سر شما با استفاده از تیغ جراحی بریده‌شده و کنار گذاشته می‌شود. این قسمت از پوست سر را ناحیه دهنده مو می‌نامند. زخم ایجادشده در محل نوار، با بخیه‌های بسیار ریز بسته می‌شود.
 • مجموعه تارهای کوچک مو یا موهای انفرادی به‌دقت از نوار برداشت‌شده جدا می‌شود.
 • قسمت‌های طاس سر که باید موهای سالم در آنجا کاشته شود، به‌طور کامل تمیز می‌شود. این قسمت از پوست سر را ناحیه گیرنده می‌نامند.
 • در پوست قسمت طاس سر، برش‌های ریزی ایجاد می‌شود.
 • موهای سالم با دقت در داخل بریدگی‌ها قرار داده می‌شوند. در هر جلسه می‌توان صدها یا هزاران تار مو را به این روش کاشت.

با دقت از دستورات پزشک در مورد چگونگی مراقبت از پوست سر و سایر مراقبت‌های شخصی لازم برای پیوند مو ، پیروی کنید. این نکته برای بهبودی و سلامت پوست سر اهمیت زیادی دارد.

6

بهبودی


 •  ممکن است به مدت یک تا دو روز بعد از عمل، یک پانسمان جراحی بزرگ یا پانسمان کوچکی که بتوان آن را با استفاده از یک کلاه بیس‌بال پوشاند، روی پوست سر شما گذاشته شود.
 • در طی دوره بهبودی بعد از عمل، ممکن است در ناحیه پوست سر احساس سوزش شدید داشته باشید. در این صورت ممکن است لازم باشد که از داروهای مسکن استفاده کنید.
 • ممکن است بعد از انجام عمل به داروهای آنتی‌بیوتیک یا ضدالتهاب نیاز داشته باشید.

کاشت مو برای چه کسانی مفید است؟


 هر شخصی که از ریزش دائمی موی سر رنج می‌برد می‌تواند با تقبل هزینه کاشت مو طبیعی ، جراحی کاشت مو را انجام دهد، ازجمله:

 • آقایانی که الگوی طاسی مردانه پیدا کرده‌اند.
 • آقایانی که دچار کم‌پشتی مو یا طاسی پراکنده هستند.
 • خانم‌های با موهای کم‌پشت که الگوی طاسی و ریزش موی زنانه پیدا کرده‌اند.
 • افرادی که بعد از انجام عمل‌های جراحی زیبایی صورت دچار زخم یا آسیب‌های منجر به ریزش مو شده‌اند.
 • افرادی که می‌خواهند با روش کاشت ابرو ،ابرو و مژه‌ها یا ریش پرپشت‌تری داشته باشند.

ترمیم موی سر به عنوان «هرگونه استفاده از موی خارجی برای اضافه کردن به موی فعلی بیمار در ناحیه سر برای ایجاد یک ظاهر موی طبیعی و دارای حجم مناسب» تعریف می‌شود. برای مثال در این رابطه می‌توان از بافت مو، اکستنشن مو، تکه‌های مو، کاشت موی مصنوعی ، ترمیم مو بدون جراحی، موی مصنوعی، یا سایر موارد مانند آن نام برد. توجه داشته باشید انواع ابزارهای مورد استفاده برای ترمیم مو می‌تواند از موی طبیعی انسان، فیبرهای مصنوعی یا ترکیبی از این دو مورد ساخته شده باشند. این ابزارها معمولاً رنگ می‌شوند تا به این ترتیب با رنگ طبیعی موی فرد هماهنگی داشته باشند. استفاده از هر یک از این ابزارها می‌تواند دارای تفاوت‌های محدود بوده و از نظر قابلیت تشخیص برای سایرین با هم فرق داشته باشند. علاوه بر این امروزه از روش‌های مختلف برای متصل کردن این ابزارها به موی طبیعی با توجه به اهداف درمانی بیمار استفاده می‌شود.

مزایا و معایب عمل کاشت مو


 مزایا

 • نتایج ماندگار. بزرگ‌ترین مزیت عمل پیوند مو آن است که نتایج دائمی و ماندگار به دنبال دارد. شما در قسمت‌هایی از سر خود که قبلاً مو نداشته است، موهای پرپشت و زیبا خواهید داشت. این روش را با سایر روش‌های موجود برای درمان ریزش مو مانند استفاده از ماینوکسیدیل برای ریزش مو را مقایسه کنید. ممکن است شما به مدت چندین ماه این دارو را استفاده کنید و در نهایت هیچ نتیجه‌ای نگیرید. حتی اگر ماینوکسیدیل برای شما مؤثر باشد، بعد از چند ماه مجدداً آثار آن از بین خواهد رفت. همین معایب در مورد پروپشیا نیز صادق است. ممکن است چندین ماه پروپشیا را استفاده کنید و در نهایت هیچ نتیجه‌ای نگیرید. درواقع، اثر پروپشیا به میزان تحمل بدن شما در برابر آن بستگی دارد و ممکن است هیچ‌گاه نتیجه قابل قبولی از آن نگیرید.
 • نتایج این عمل تحت کنترل خود شما است. شما می‌توانید مقدار مویی که از یک نقطه به جایی دیگر منتقل می‌شود را کنترل کنید. در روش استفاده از پروپشیا یا ماینوکسیدیل، شما امکان این کنترل را ندارید و مقدار مویی که رشد می‌کند، کاملاً تصادفی خواهد بود.

7

معایب

در زیر به چند مورد از عوارض کاشت موی طبیعی که ممکن است اتفاق بیفتد، اشاره شده است:

 • روش کاشت مو و روش کاشت ابرو یک عمل جراحی است. اگر این گزینه را برای درمان ریزش مو انتخاب کنید، به ناچار باید به زیر تیغ جراحی بروید. بنابراین به‌مانند همه جراحی‌های دیگر، در این روش نیز از بی‌حسی استفاده می‌شود و خطر بروز عفونت وجود دارد. علاوه بر آن، بعد از برطرف شدن آثار بی‌حسی ممکن است از درد در ناحیه سر رنج ببرید.
 • ممکن است شما درگیر جنگی شده باشید که در نهایت، بازنده آن خواهید بود. البته مسلم است که کاشت مو نتایج ماندگاری خواهد داشت اما مشکل آنجاست که الگوی طاسی مردانه کماکان در مابقی قسمت‌های سر شما بروز یافته و ادامه پیدا می‌کند.
 • اگر ریزش مو در قسمت‌های اطراف محل کاشت موی طبیعی ادامه پیدا کند، آنگاه ممکن است موی کاشته شده کاملاً غیرطبیعی و ناموزون به نظر برسد. در واقع در بسیاری از موارد فقط قسمت کاشته شده باقی می‌ماند و نواحی اطراف آن به‌طور کامل طاس می‌شود. در نتیجه، یک مدل موی بسیار نامنظم روی سر شما ایجاد می‌شود.

دورنما


 در اغلب موارد، کاشت مو ظرف چند ماه بعد از عمل موجب رشد بسیار خوب و طبیعی مو می‌شود. ممکن است برای دستیابی به نتایج بهتر به چند جلسه درمانی نیاز باشد. موهای کاشته شده معمولاً دائمی و ماندگار خواهند بود و به هیچ مراقبت دراز مدت نیاز ندارند.

هزینه


معمولا هزینه کاشت موی سر به پیچیدگی وضعیت ریزش موی شما و کیفیت نتایج مورد انتظارتان بستگی خواهد داشت.

سؤال خود را درمورد موضوع این مقاله میتوانید از طریق فرم زیر پرسیده و پاسخ بگیرید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme