File_201112311528443

درمان پزشکی و گیاهی زگیل (تبخال) تناسلی

زگیل آلت تناسلی زائده‌های پوستی خوش‌خیمی ‌(بی ضرری) هستند که توسط یک عفونت ویروسی پوستی به نام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شوند. البته زگیل‌های آلت تناسلی در زنان باعث افزایش احتمال بروز سرطان دهانه رحم می‌شوند. زگیل‌های آلت تناسلی معمولا به صورت دسته‌ای رشد می‌کنند و ممکن است به صورت یک برآمدگی بسیار سطحی یا یک زائده‌ی اضافی بزرگ در ناحیه تناسلی باشند. زگیل‌های آلت تناسلی در صورت عدم درمان، بعد از مدتی از بین می‌روند.
نام‌های دیگر زگیل تناسلی عبارتند از: زگیل آمیزشی، زگیل مقاربتی، زگیل نقطه‌ای، زگیل مرطوب، وروکا آکومیناتا و کوندیلوما آکومیناتا.

زگیل‌های تناسلی به شدت مسری هستند و از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شوند. 90 درصد از موارد ابتلا به سرطان دهانه رحم بر اثر زگیل‌های آلت تناسلی است. ویروس HPV همچنین باعث کاهش تعداد اسپرم‌های مردان شده که این مسئله ‌یکی از دلایل ناباروری مردان است.

زگیل‌های تناسلی هم از شخصی به شخص دیگر و هم از یک ناحیه‌ی بدن به ناحیه‌ای دیگر سرایت می‌کند. این زگیل پوستی روی سطح پوست یا روی غشای مخاطی رشد می‌کنند. غشای مخاطی لایه‌های سلولی‌ای هستند که قسمت‌هایی از بدن را که نباید خشک شوند، حفاظت می‌کنند. این غشاها، دهان و بینی، داخل پلک‌ها، مجاری تناسلی، گوارشی و تنفسی را می‌پوشانند.

زگیل‌های تناسلی به چه شکل هستند؟

زگیل‌های تناسلی به صورت زائده‌های پوستی صورتی یا قرمز رنگ هستند که در اطراف اندام‌های تناسلی رشد می‌کنند. ظاهر زگیل‌ها ممکن است شبیه تکه‌های کوچک گلکلم باشند و یا آنقدر ظریف و ریز باشند که به سختی قابل دیدن باشند. زگیل‌های آلت تناسلی معمولا در دسته‌های سه یا چهارتایی ایجاد می‌شوند و به سرعت گسترش می‌یابند و زیاد می‌شوند. این زگیل‌ها معمولا دردناک نیستند اما در مواردی باعث درد بسیار خفیف، خونریزی یا خارش می‌شوند.

یز

علل 

• اصلی‌ترین علت تبخال یا زگیل‌ آلت تناسلی، نوعی ویروس به نام پاپیلومینای انسانی است که به سلول‌های سطحی پوست حمله می‌کند.
• مصرف بیش از حد دخانیات و الکل می‌تواند تا حدودی در ابتلا به زگیل‌های آلت تناسلی موثر باشد.
• تغییر در ساختار سلولی یا شکل‌گیری توده‌های سرطانی در دهانه‌ی رحم می‌تواند احتمال ابتلا به زگیل‌های آلت تناسلی را افزایش دهد.
• افرادی که به بیماری‌های مقاربتی مبتلا هستند، بیشتر در معرض ابتلا به زگیل‌های آلت تناسلی هستند.
• زگیل‌های آلت تناسلی معمولا در افرادی ایجاد می‌شود که در شرایط پر‌تنش و استرس‌زا قرار دارند.
• در برخی موارد، استفاده از قرص‌های ضدبارداری، افزایش تماس جنسی بدون استفاده از وسایل محافظ، داشتن چند شریک جنسی و برقراری رابطه جنسی در سنین پایین می‌تواند منجر به ابتلا به زگیل‌های آلت تناسلی شود.
• در حدود دو سوم افرادی که با فرد دیگری رابطه جنسی دارند، به زگیل آلت تناسلی مبتلا هستند و از این طریق آن را منتقل می‌کنند.

علائم 

– مشکل در بلعیدن غذا.
– مشکل در هنگام دفع ادرار.
– احساس سوزش یا خارش در اطراف اندام‌های تناسلی.
– خونریزی غیر عادی از واژن بعد از دخول در هنگام مقاربت جنسی.
– تشکیل تاول‌ها ریز حاوی مایع آبی، که ممکن است بسیار دردناک باشند. با بروز اولین عفونت، بهبود کامل این تاول‌ها ممکن است 2 تا 4 هفته طول بکشد.
– زگیل آلت تناسلی موجب افزایش ترشحات واژینال در زنان می‌شود.
– احساس ناخوشی مانند زمان ابتلا به سرماخوردگی، کمر درد، سر درد، تورم غدد یا تب از علائم شایع در هنگام ابتلای فرد به زگیل آلت تناسلی هستند.
– تشکیل برآمدگی‌های سفید یا زرد یا خاکستری روی اندام‌های تناسلی و اطراف مقعد.
– در صورت ابتلای مزمن به زگیل آلت تناسلی، ممکن است فرد به سرطان دهانه رحم مبتلا شود.

تشخیص

پزشک در ابتدا در مورد سوابق پزشکی شما، عادات جنسی و سابقه ابتلا به بیماری‌های مقاربتی از شما سوالاتی می‌پرسد و سپس برای بررسی وجود زگیل‌های آلت تناسلی، شما را معاینه فیزیکی می‌کند. یک روش تست زگیل آلت تناسلی این است، که یک محلول که شبیه به سرکه است، روی پوست مالیده می‌شود و این محلول باعث سفید شدن زگیل‌های آلت تناسلی می‌شود و بدین طربق تشخیص زگیل‌ها را آسان می‌کند. سایر تست‌های تشخیصی که ممکن است پزشک شما به کار ببرد، عبارتند از:

– گرفتن نمونه از بافت: قسمتی کوچکی از بافت پوست (یا زائده‌های پوستی) برداشته می‌شوند و برای بررسی به آزمایشگاه ارسال می‌شوند.

– کولوپوسکوپی: از وسیله‌ای به نام کلوپوسکوپ برای مشاهده و بزرگنمایی فضای داخل واژن و رحم استفاده می‌شود، تا احتمال وجود زگیل در این نواحی بررسی شود.

– انجام آزمایش پاپ اسمیر (برای بررسی احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم که بر اثر ویروس HPV ایجاد می‌شود)

در صورت ابتلای فرد به ویروس HPV، تمامی ‌افرادی که با او رابطه جنسی دارند نیز باید برای بررسی آلودگی به این ویروس معاینه شوند.

روش‌های درمان 

روش‌های درمانی که در ادامه شرح داده می‌شوند برای از بین بردن زگیل‌ها و ویروس HPV موثر هستند و موثر بودن این روش‌ها اثبات شده است. برای این که روش‌های درمانی زیر موثر واقع شوند، اطمینان از سلامت سیستم ایمنی بدن در اولویت اول قرار دارد.

– کرایوتراپی: کرایوتراپی یکی از مناسب‌ترین روش‌های درمان زگیل آلت تناسلی است. در این روش، پزشک شما زگیل‌ها را توسط نیتروژن مایع فریز می‌کند.

– الکتروکوتری یا دیاترمی: این روش به صورت فیزیکی و با سوزاندن زگیل‌ها، آن‌ها را از بین می‌برد. در این روش ممکن است از بیهوشی موضعی یا عمومی‌ استفاده شود.

– کرم ایمیکویمود(Imiquimod): یک روش فعال‌تر در درمان زگل آلت تناسلی استفاده از کرم ایمیکویمود (یا Aldara) است. این کرم موجب فعالسازی سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با ویروس می‌شود. از معایب این روش این است که ممکن است باعث خارش پوستی شریک جنسی شما شود و تاثیر استفاده از کاندوم یا دیافراگم زنانه را کم کند.

– پودیفیلین: پودیفیلین یک محلول شیمیایی است که باید توسط پزشک یا پرستار بر روی قسمت‌های آلوده‌ی پوست مالیده شود.

– کرم یا ژل پودوفیلوکس: این کرم یا ژل را خود بیمار می‌تواند روی زگیل‌های آلت تناسلی بمالد. استفاده از این روش آسان و ایمن است و باید تا 4 هفته ادامه داشته باشد.

– کرم فلورواوراسیل (FLUOROURACIL): از این کرم برای تسکین دردی است که ممکن است درهنگام دخول در حین مقاربت جنسی ایجاد شود.

– برش زگیل با جراحی: در این روش پزشک شما از یک وسیله مخصوص جراحی برای بریدن زگیل‌ها استفاده می‌کند. در این روش از بیهوشی موضعی استفاده می‌شود.

– TCA (تری‌کلرواستیک‌اسید): TCA یک محلول شیمیایی است که باید توسط پزشک یا پرستار روی زگیل‌ها مالیده شود.

– جراحی لیزری زگیل‌ها: در این روش برای از بین بردن زگیل‌های آلت تناسلی از تاباندن اشعه لیزر به زگیل استفاده می‌شود. درمان زگیل با لیزر برای درمان زگیل‌های بزرگ و وسیع استفاده می‌شود.

– الکتروکوتریزاسیون: در این روش از جریان الکتریکی برای از بین بردن و سوزاندن زگیل‌های آلت تناسلی استفاده می‌شود. البته به خاطر داشته باشید که در این روش، ویروس HPV در بدن بیمار می‌ماند و بنابراین احتمال بازگشت زگیل‌های آلت تناسلی وجود دارد. 

– ویتامین و مواد معدنی: ترکیبی از ویتامین‌های غیر مصنوعی و مواد معدنی غیر مصنوعی مصرف کنید. ویتامین‌ها و مواد معدنی را می‌توانید در یک روز مصرف کنید اما زمان مصرف ویتامین‌ها و مواد معدنی باید با هم فاصله داشته باشد و از هم جدا باشد.

– دمنوش گیاهی: روزی دو تا سه فنجان دمنوش گیاهی بنوشید. خصوصا دمنوش‌های حاوی برگ لیمو، بابونه و چای سبز.

– روغن‌های ضدویروس: به کمک یک گلوله پنبه‌ای، این روغن را روی زگیل‌ها بمالید.

– رعایت بهداشت: آیا می‌دانستید که بیش از 60 هزار ویروس مختلف روی پوست شما وجود دارند؟ در صورت آلوده شدن به ویروس HPV، باید به طور جدی به بهداشت پوست خود توجه کنید.

– استفاده از چسب: این روش تنها برای برخی از انواع زگیل‌های معمولی اثر می‌کند. روی زگیل را با استفاده از چند لایه چسب، کاملا بپوشانید و بگذارید تا 6 یا 7 روز این چسب روی پوست شما بماند و سپس برای نصف روز روی زگیل را باز بگذارید. این روش ممکن است در هفته اول اثری نداشته باشد. بسته به اندازه‌ی زگیل، برای رسیدن به نتایج، ممکن است لازم باشد این کار را تا 3 یا 4 هفته ادامه دهید.

سؤال خود را درمورد موضوع این مقاله میتوانید از طریق فرم زیر پرسیده و پاسخ بگیرید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme