230915234843112

درمان و رفع چاقی صورت

صورت گرد، گونه‌های گوشتالو و غبغب عباراتی هستند که برای توصیف چاقی صورت به کار می‌بریم. چربی در هر نقطه‌ای از بدن، از کمر، گردن و دست گرفته تا صورت می‌تواند انباشته شود. چاق کردن صورت جذابیت، ملاحت و تأثیرگذاری چهره را کاهش و زیبایی فرد را تحت الشعاع قرار می‌دهد. حتی اجزا مشخص صورت نیز، مانند یک بینی یونانی بزرگ، در سایه این چربی اضافی دیگر جلب توجه نمی‌کند. بنابراین باید این چربی‌های اضافی را با روش هایی از جمله  لاغر کردنن لپ هر چه سریع‌تر از بین برد تا تصویری ناخوشایند در ذهن دیگران ایجاد نشود.

علل چاقی صورت


عادت‌های ناسالم غذایی و سبک زندگی نامناسب دلیل اصلی چاقی صورت به شمار می‌رود. افراد بسیاری هستند که علی‌رغم نداشتن اضافه وزن صورتی چاق دارند و در پی درمان لاغری صورت هستند . پی‌آمد ناگزیر نوشیدن آب کمتر و مشروبات الکلی بیشتر انباشته شدن چربی در صورت است. به علاوه رژیم غذایی نامناسب و کمبود مواد مغذی در بدن، خواب ناکافی و استرس داشتن نیز در چاق کردن صورت بی‌تأثیر نیست. چون چاقی صورت اثر نامطلوبی بر زیبایی چهره دارد، باید اقدامی جدی و سریع برای درمان آن انجام شود.

روش های لاغر کردن صورت


درمان پزشکی

از جمله راه‌ها و روش‌های درمان چاقی صورت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

لیپوساکشن صورت : لیپوساکشن صورت عملی بسیار متداول و پرطرفدار و از راه های لاغر کردن صورت است که برای حذف دائمی بافت چربی از گونه‌ها، چانه و گردن و لاغر کردن صورت انجام می‌شود. جراح به کمک این عمل انتخابی چربی زیرپوستی ناخواسته را از ناحیه‌های خاصی تخلیه می‌کند که در برابر رژیم و ورزش مقاوم هستند، این عمل باعث زاویه دار کردن صورت و فرمدهی به صورت می گردد .

لیپوساکشن چاقی صورت بهترین نتیجه را برای لاغر كردن صورت بیمارانی به دست می‌دهد که دارای تون پوستی خوب هستند. چاقی را نمی‌توان با لیپوساکشن درمان کرد. چنانچه اضافه وزن پس از لیپوساکشن رخ دهد، چربی در ناحیه‌هایی جمع خواهد شد که تحت درمان قرار نگرفته‌اند. این عمل را می‌توان در صورت لزوم مجدداً تکرار کرد. به منظور حفظ ایمنی عمل همواره مقدار محدود و مشخصی چربی در هر جلسه تخلیه می‌شود. عامل‌های گوناگونی چون شرایط جسمی بیمار، خصوصیات ارثی صورت، رژیم غذایی، ورزش، استعمال دخانیات، نوشیدن مشروبات الکلی و خاصیت ارتجاعی پوست بر نتایج عمل اثر می‌گذارد.

نحوه انجام عمل لیپوساکشن:لیپوساکشن صورت عملی سرپایی است که تحت بیهوشی عمومی در بیمارستان یا مرکز جراحی معتبر انجام می‌شود. جراح برش‌های کوچکی (کمتر از نیم اینچ) را در نهایت احتیاط بر روی صورت یا گردن ایجاد می‌کند، سپس کانولا را از راه این برش وارد بدن می‌کند و به دستگاه مکش وصل می‌کند. این عمل یک ساعت یا بیشتر زمان می‎برد.نتایج لیپوساکشن دائمی هستند. چنانچه وزن پس از عمل افزایش قابل توجهی داشته باشد، ناحیه‌های درمان شده ، بسته به میزان خاصیت ارتجاعی پوست، موجدار خواهد شد.

برش و جای زخم پس از عمل در فرایندی چند مرحله‌ای بهبود می‌یابد. جای زخم‌ها طی 8 تا 12 هفته نخست قرمز و احتمالاً برآمده است و به تدریج ظرف 6 تا 12 ماه صاف، نرم و محو می‌شود. بی‌حسی، سوزش و یا گزگز اطراف محل برش طبیعی است که تقریباً همواره علائمی موقتی و زودگذر است. حتماً باید پزشک را در جریان سابقه ایجاد گوشت اضافه (جای زخم‌های کلوئیدی) بگذارید.

لیفت صورت (ریتدکتومی) : همه ما وقتی نام عمل لیفت صورت را می‌شنویم، تصاویر گوناگونی از جوانی ابدی تا چهره‌‌های عجیب و ترسناک مقابل چشمانمان ظاهر می‌شود. لیفت صورت دانش‌واژه‌ای کلی است که برای جراحی بخش‌های گوناگون به کار برده می‌شود.

لیفت صورت به مفهوم قدیمی آن به اصلاح ناحیه فک و گردن می‌پردازد. بافت نرم اطراف صورت و گردن به موازات افزایش سن دچار افتادگی می‌شود، البته رباط‌های خاص اتصال دهنده پوست به استخوان زیرین بافت را تا حد امکان سرجای خود نگه می‌دارد. اطراف چانه یکی از ناحیه‌هایی است که این رباط‌ها در آنجا بسیار محکم هستند. بافت نرم چانه پس از شل شدن اطراف محل اولیه انباشته می‌شود و غبغب شکل می‌گیرد. اما در گردن هیچ رباطی برای بالا کشیدن بافت وجود ندارد، و زیر پوست گردن عضله باریکی به نام پلاتیسما وجود دارد. هنگامی که سعی می‌کنید گوشه‌های دهان را پایین بکشید، این عضله مشخص می‌شود. پوست گردن در گذر زمان شل می‌شود و می‌افتد. این عضله گاهی نوارهای آشکاری را شکل می‌دهد که از چانه رو به پایین کشیده می‌شوند. چنانچه پلاتیسما بیش از حد جلب توجه کند، از اصطلاح “گردن بوقلمونی” استفاده می‌شود.
در لیفت صورت و درمان چاقی گردن بافت‌های زیر چانه به گونه‌ای محکم می‌شود که زاویه و انحنای زیبای بین چانه و گردن مجدداً بازآفرینی شود. به علاوه به کمک این عمل می‌توان غبغب و چروک گردن را از بین برد؛ رفع غبغب، درمان چاقی گردن و چروک های گردنی موجب می شود تا بار دیگر گردنی خوش تراش و زیبا داشته باشید و از زیبایی و جوانی دوباره بهره ببرید. برای این کار برش‌هایی در جلو و اطراف تا پشت گوش ایجاد می‌شود. هر چند این برش به نظر بزرگ و طولانی می‌آید، اما دستکاری تمام پوست باقی‌مانده و صاف کردن آن ایجاد چنین برشی را ایجاب می‌کند. این زخم‌ها معمولاً به خوبی بهبود می‌یابند و موی اطراف گوش نیز آنها را می‌پوشاند.

تخلیه چربی دهانی : لایه چربی موجود در گونه‌ها را که باعث چاقی صورت می‌شود، می‌توان طی عملی خاص به نام تخلیه چربی دهانی خارج نمود. خوشبختانه چون این عمل از داخل دهان انجام می‌شود، هیچ جای زخمی بر روی صورت باقی نمی‌ماند. پس از انجام این عمل فرورفتگی زیبایی زیر استخوان گونه ایجاد می‌شود که برآمدگی گونه‌ها را زیباتر جلوه می‌دهد.

عمل تخلیه چربی دهانی برای افراد زیر مناسب است:

بیمارانی که از چاقی صورت خود ناراحت هستند.

بیمارانی که برای کوچک کردن چانه یا فک جراحی فک یا آرواره پایین انجام داده‌اند. این عمل که در اصطلاح مندیبوپلاستی نامیده می‌شود، اگرچه برای کوتاه کردن فک مفید است، اما بافت‌های میان صورت را به عقب می‌راند و صورت و گونه‌ها در اثر فشرده شدن آنها چاق‌تر به نظر می‌رسد.

 بیمارانی که می‌خواهند استخوان‌ها گونه‌‌شان برآمده و زیر آنها فرورفته باشد.

تخلیه چربی دهانی از راه برش‌های داخل دهان در محدوده گونه انجام می‌شود. این درمان چاقی صورت داخل دهانی هیچ جای زخم آشکاری را بر روی صورت باقی نمی‌گذارد. لایه چربی دهانی به آرامی تراشیده و خارج می‌شود. پس از برداشتن لایه چربی دهانی ناحیه زیر استخوان‌های گونه فرورفتگی زیبایی می‌یابد که برجستگی استخوان گونه را جذابتر جلوه می‌دهد.

معمولا هزینه تخلیه چربی دهانی برای هر بیمار متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد، ازجمله آن‌که در طول این فرایند از روش‌های درمانی دیگری نیز استفاده می‌شود یا نه….

درمان‌های طبیعی

 ورزش صورت برای لاغری صورت :ورزش صورت راهی فوق‌العاده برای لاغری صورت است که باید طبق مراحل زیر انجام شود:

• نفس عمیق بکشید و هوا را در دهان نگه دارید. سپس هوا را به سمت گونه چپ برانید، 10 ثانیه صبر کنید و سپس هوا را در دهان به سمت گونه راست جابجا کنید.

• این تمرین را چند بار در روز انجام دهید.

• حرکت فوق روشی مؤثر برای رفع چاقی صورت است.

• حتی خندیدن نیز یکی از ورزش‌های مفید صورت محسوب می‌شود. پس تا می‌توانید بخندید تا صورتتان لاغر شود.

• تمرین لبخند زدن نیز برای محکم کردن گونه‌ها، دهان و لثه‌ها مفید است. پس از لبخند زدن ساده، لبخند بزنید و دندان‌ها را چند ثانیه، بدون این که آنها را روی هم بسایید یا از گوشه چشم نگاه کنید، روی هم فشار دهید. سپس لب‌ها را جمع کنید و این حرکت را چند بار برای لاغری صورت انجام دهید.

• همچنین می‌توانید به صورت حالت‌های مختلفی مانند تعجب کردن بدهید تا چاقی صورت درمان شود.

 نوشیدن آب فراوان و رساندن آب کافی به بدن برای لاغری صورت : کم شدن آب بدن باعث باد کردن صورت و چاقی آن می‌شود. بنابراین همواره باید آب کافی به بدن برسد. آب نقش مهمی را در سلامت بدن ایفا می‌کند و مزایای بسیاری دارد؛ برای مثال با نوشیدن آب عمل سم‌زدایی انجام می‌شود و سموم بدن همراه ادرار از بدن خارج می‌شود. بنابراین نوشیدن آب را فراموش نکنید، چرا که یکی از فواید بی‌شمار آن لاغری صورت است.

تغییر رژیم غذایی : رژیم غذایی نقش مهمی را در سلامتی بدن ایفا می‌کند، بنابراین باید به تغذیه خود اهمیت دهیم و عادت‌های نامناسب و ناسالم غذایی خود را تا حد امکان تغییر دهیم. چند تغییر کوچک می‌تواند تفاوت چشمگیری ایجاد کند. سعی کنید مواد غذایی سالم مانند میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی خود بگنجانید تا مواد مغذی کافی به بدن برسد. خوردن مرکبات و نوشیدن آب میوه و سبزیجات را به طور منظم در برنامه خود داشته باشید. میوه‌ها و سبزیجات سرشار از فیبر را فراموش نکنید، چون احساس سیری ایجاد می‌کنند و حرکت روده و در نتیجه عملکرد دستگاه گوارش بهبود می‌یابد. برای دفع سم‌هایی مانند چربی بد از بدن نیز نوشیدن آب گرم با چند قطره آب لیمو و اندکی نمک مفید است.

سؤال خود را درمورد موضوع این مقاله میتوانید از طریق فرم زیر پرسیده و پاسخ بگیرید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme